Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní typografická pravidla

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní typografická pravidla"— Transkript prezentace:

1 Základní typografická pravidla

2 Typografie = pravidla pro správné psaní textu.
Z lat. typus= znak; grafó= píši dobrá čitelnost textu snadná orientace v textu estetické působení součástí kvalitního psaného projevu

3 Při psaní textu… oddělujeme jednotlivé odstavce klávesou ENTER
text zarovnáváme pomocí formátovacích tlačítek dodržujeme pravidla českého pravopisu

4 Uvozovky „ “ vyjádření přímé řeči ve větě
píší se bez mezer ke slovům v uvozovkách. speciální znak pro druhou úroveň uvnitř uvozovek se používají jednoduché uvozovky ‚  ‘ ASCII zápis: Alt+0132; Alt+0147(klasické); Alt+0130; Alt (vložené) Honza přišel a řekl: „Ahoj.“ „Tak se mi zdá,“ řekla maminka, „že se tu něco stalo.“

5 Spojovník - Pomlčka – spojení dvou částí slov bez mezer
kratší než pomlčka ASCII zápis: Alt+0045 Česko-anglický slovník Frýdek-Místek Jdeš-li Pomlčka – přestávka v řeči, odděluje od sebe části věty peněžní hodnoty, od do, až, proti jednoslovná spojení bez mezer víceslovná spojení s mezerami Oheň a voda – to jsou dva živly. Školní rok 2013 – 2014 Trasa Praha–Brno (jednoslovné) Trasa Praha – Česká Třebová (víceslovné) Strany 21–50

6 Dvojtečka : ve větě za slovem, časový údaj, skóre se píše bez mezery zápis měřítka, poměru, dělení čísel se píše s mezerou Utkání skončilo 1:5 Peníze si rozdělíme v poměru 2 : 3 Znám tyto dravce: lev, tygr, puma. 5 : 2 = Výpustek … u neúplných výčtů s mezerou náhrada nevysloveného textu bez mezery ASCII zápis: Alt+0133 To je zase ráno… Znám tyto dravce: lev, tygr, puma, … My, občané … věrni všem dobrým tradicím … přijímáme tuto Ústavu.

7 Matematická znaménka / × · -
lomítko / jako zápis zlomků do řádku bez mezery krát × jako násobek bez mezery, v algebraických výrazech jako tečka · s mezerou ASCII zápis: × Alt+0215; · Alt+0183 minus – v algebraických výrazech s mezerou, ve významu záporného čísla bez mezery Toto zboží je 2× levnější. 5a · 3b -8 Školní rok 2013/2014 Vlak se pohyboval rychlostí 90 km/h.

8 Závorky ([{}]) píší se bez mezer k vnitřnímu textu, od vnějšího se oddělují mezerami. píší se v opačném pořadí než v matematice K počítači je připojena většina periferních zařízení (tiskárna, scanner [skenr], klávesnice, myš). Čísla číslice rozdělujeme do skupin po třech číslo nesmí být rozděleno na dva řádky. Kolik číslic je v čísle ?

9 Jednotky Časové údaje vkládají se za číslem s mezerou
jako přídavné jméno bez mezery ASCII zápis: ° Alt+0176; ´ Alt-0180; ˝ Alt+0189; Petra váží 56 kg. To je 100W žárovka. Teploměr ukazuje 25 °C. Dám si 12° pivo. Kateřina je 15letá dívka. Časové údaje dny, měsíce a roky odděleny mezerou mezi hodiny a minuty vkládáme tečku sportovní výsledky se zapisují s dvojtečkami, setiny sekund se oddělují čárkou Vlak přijíždí v hodin. Narodil jsem se Vítězný čas byl 2:35,45 minuty Přespolní běh trval 2:44:35 hodin.

10 Zkratky zkratka tvořící začátek slova je ukončena tečkou.
zkratka tvořící začátek a konec slova je bez tečky. uvnitř zkratek dvou nebo více slov musí být za každou tečkou mezera. viz není zkratka. politické strany bez tečky. popř. (popřípadě), r. (rok) pí (paní), cca (circa) a. s. (akciová společnost)

11 Odkazy http://prirucka.ujc.cas.cz/ http://typomil.com/sazba.htm


Stáhnout ppt "Základní typografická pravidla"

Podobné prezentace


Reklamy Google