Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FUTURE - GOING TO, FUTURE - USING PRESENT CONTINUOUS, FUTURE PLANS Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FUTURE - GOING TO, FUTURE - USING PRESENT CONTINUOUS, FUTURE PLANS Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology."— Transkript prezentace:

1

2 FUTURE - GOING TO, FUTURE - USING PRESENT CONTINUOUS, FUTURE PLANS Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business In České Budějovice

3 Tento učební materiál vznikl v rámci projektu "Integrace a podpora studentů se specifickými vzdělávacími potřebami na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích" s registračním číslem CZ.1.07./2.2.00/29.0019. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 GOING TO Going to is not a tense. It is a special expression to talk about the future. Structure of Going to The structure is: subject + be + going + infinitive The verb be is conjugated (past, present or future). (Going to)

5 USE OF GOING TO Going to - intention We use going to when we have the intention to do something before we speak. We have already made a decision before speaking. Jo has won the lottery. He says he's going to buy a Porsche. We're not going to paint our bedroom tomorrow. When are you going to go on holiday? In these examples, we had an intention or plan before speaking. The decision was made before speaking. (Going to)

6 USE OF GOING TO Going to - prediction We often use going to to make a prediction about the future. Our prediction is based on present evidence. We are saying what we think will happen. The sky is very black. It's going to snow. It's 8.30! You're going to miss the train! I crashed the company car. My boss isn't going to be very happy! In these examples, the present situation (black sky, the time, damaged car) gives us a good idea of what is going to happen. (Going to)

7 PRESENT CONTINUOUS FOR FIXED FUTURE ARRANGEMENTS Used with a time expression, the present continuous tense can express fixed social or travel arrangements for the future: What are you doing tonight?" "I'm going out with some friends." (it is settled) They are getting married next month. (they have made arrangements) I'm flying to Istanbul on the 15 th. (I have booked my ticket) (Present continuous for fixed future arrangements)

8 (Making Plans by klafka )

9 SOURCES Going to. (nedatováno). Získáno 8. Červenec 2014, z EnglishClub: http://www.englishclub.com/grammar/verbs- m_going-to.htm Present continuous for fixed future arrangements. (nedatováno). Získáno 8. Červenec 2014, z Grammaring - A guide to English grammar: http://www.grammaring.com/present-continuous-for-fixed- future-arrangements Making Plans by klafka. (nedatováno). Získáno 8. Červenec 2014, z Meme Center: http://www.memecenter.com/fun/1248680/making-plans

10 THANKS FOR ATTENTION


Stáhnout ppt "FUTURE - GOING TO, FUTURE - USING PRESENT CONTINUOUS, FUTURE PLANS Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology."

Podobné prezentace


Reklamy Google