Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tvorba textových dokumentů Vypracoval: Martin Podestát Vt - Te.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tvorba textových dokumentů Vypracoval: Martin Podestát Vt - Te."— Transkript prezentace:

1 Tvorba textových dokumentů Vypracoval: Martin Podestát Vt - Te

2 Co to je textový dokument a co obsahuje? vývoj textového dokumentu záznam textu slova, text

3 Jak lze pracovat s textem? > textové dokumenty > textové editory > profesionální textové editory

4 Okno poznámkového bloku

5 Okno aplikace Word

6 Co si myslíte, že vznikne při práci s textovým editorem? Textový dokument

7 Etapy tvorby textového dokumentu. Psaní a editace textu Formátování textu Tvorba dokumentu

8 Úkol 1 1.Najděte si na ploše ikonu textového editoru (poradím vám, že my budeme používat MicrosoftWord). 2.Vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce, napište přání Ježíškovy co by jste si přáli pod stromeček. Váš dokument tedy bude obsahovat text alespoň na 5 řádek a také dárky, které si přejete (a nebuďte skromní) 3.Text, který jste si vytvořili si teď upravíme a úhledně zformátujeme. 4.Do textu vložíme obrázek, který se týká daného tématu. 5.Vytvořený dokument uložíme na disk.

9 Úkol 2 Představte si, že máte napsat dopis z prázdnin či odjinud rodičům. Nebojte se a odvažte se, co vám slina na jazyk či prsty do klávesnice přinesou. Dopis bude obsahovat oslovení, datum, 3 odstavce textu a podpis. Úpravu dopisu proveďte podle předlohy (na projektoru). První řádku odstavce odsazujte výhradně tabulátorem (ne mezerníkem). Klávesu Enter stiskněte výhradně na konci odstavce (nikoliv řádky). Řádku s podpisem zarovnejte doprava. Hotový dopis uložte pod vaším jménem.

10 Úkol 3 Otevřete si soubor skládačka.doc, který se nachází na vašem disku. V části Měsíce a dny označujte jednotlivá slova jako blok (poklepáním) a myší je přesunujte tak, aby posloupnost měsíců a dní byla uspořádaná. Přebytečná slova vymažte. V části Zvířata stejným způsobem uspořádejte zvířata podle velikosti. V části Báseň změňte pořadí řádků tak, aby text dával smysl. Blok z celé řádky vytvářejte klepnutím myší vlevo od textu. Doporučuji práci v dokumentu pravidelně ukládat.

11

12 Debata Zamyslete se a zkuste si říci všechna pro i proti existenci elektronických dokumentů ve srovnání s klasickými tištěnými dokumenty? Výhody textového editoru oproti psacímu stroji? Víte jaký má celý název dokument, který jste si vytvořili? Proč učit děti nejdřív psát a pak formátovat? Je důležité naučit děti používat tabulátor a entrer?

13 Použitá literatura Vaníček,J. Řezníček,P. Informatika pro základní školy 1.,1.vyd.Brno: Computer Press, 2004. ISBN 80-251-0196-7 Daňhelková,V. Microsoft Word pro školy. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2004. ISBN 80-251-0469-9 Valenz,M.MVDr. 30 příkladů ve Wordu. Kralice na Hané: Computer Media s.r.o., 2001. ISBN 80-902815-5-9 Břicháč,P. Berounský,M. Informatika 1 - pro základní školy,1.vyd.Praha: Grada, 1993. ISBN 80-85623-80-3


Stáhnout ppt "Tvorba textových dokumentů Vypracoval: Martin Podestát Vt - Te."

Podobné prezentace


Reklamy Google