Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zájmena Osobní, předmětná, přivlastňovací Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Alice Javoříková. Dostupné z Metodického.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zájmena Osobní, předmětná, přivlastňovací Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Alice Javoříková. Dostupné z Metodického."— Transkript prezentace:

1 Zájmena Osobní, předmětná, přivlastňovací Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Alice Javoříková. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz; ISSN 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV). Zpracovala: Ing. Alice Javoříková

2 Osobní zájmena jáI* tyyou onhe onashe onoit mywe vyyou onithey *Osobní zájmeno já (I) píšeme vždy velkým písmenem. Nahraďte podtržené výrazy zájmenem John and Jane are my best friends. They are my best friends. My Daddy works in a factory. He works in a factory. I and my brother have never been to the USA. We have never been to the USA. His Mum used to be very pretty. She used to be very pretty.

3 Osobní zájmena v předmětu Přeložte se mnou with me pro něj for him bez toho without it k nám to us od nich from them o vás / o tobě about you mě, mime tě, tebe, tiyou ho, jej, muhim jí, ji, níher to, toho, tomuit nás, nám, námi us vás, vámi, vám you jich, nich, jethem Český pád dá A ngličan najevo předložkou : př. mně – to me; pro tebe – for you; s ní – with her.

4 Přivlastňovací zájmena (nesamostatná) můjmy tvůjyour jehohis jejíher jehoits nášour vášyour jejichtheir Tato př i vlastňovací zájmena nazýváme nesamostatná proto, že po nich vždy následuje podstatné jméno. Je-li u podstatného jména přivlastňovací zájmeno, nepoužíváme už člen. Jeho – his x its Otec (on) a jeho auto – Dad and his car Auto (to) a jeho pneu – a car and its tyres Přeložte Oni a jejich učitel. They and their teacher. On a jeho žena. He and his wife. Dítě a jeho pes. A child and its dog. Já a moje práce. I and my work. Ona a její rodina. She and her family. My a naši přátelé. We and our friends.

5 Přivlastňovací zájmena (samostatná) Doplňte správné zájmeno This bag is (můj). This bag is mine. He is a friend of (její). He is a friend of hers. Whose is this pen? It is (jeho). It is his. můjmine tvůjyours jehohis jejíhers jehoits nášours vášyours jejichtheirs Tato př i vlastňovací zájmena nazýváme samostatná proto, že po nich nenásleduje podstatné jméno.

6 Zdroje a literatura DUŠKOVÁ, L. Stručná mluvnice angličtiny. 6. vyd. Praha: Academia, 1991. ISBN 80- 200-0383-5. s. 86–92.


Stáhnout ppt "Zájmena Osobní, předmětná, přivlastňovací Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Alice Javoříková. Dostupné z Metodického."

Podobné prezentace


Reklamy Google