Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Látky a tělesa Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Látky a tělesa Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785,"— Transkript prezentace:

1 Látky a tělesa Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obr. 1

2 Vysvětlení pojmů Těleso () Těleso (též fyzikální těleso) – hmotný předmět, který je složen z látek a můžeme jej kolem sebe pozorovat – př.: židle, tiskárna, Měsíc, strom Látka Látka – různorodý „materiál“, z něhož jsou tvořena tělesa – př.: dřevo, sklo, papír, hliník, kyslík Obr. 2 – Tužka – fyzikální těleso Obr. 3 – Zlato Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 Úkol 1 V tabulce zabarvěte modře tělesa a červeně látky: PočítačOkno PlastRádio NůžkyDřevo SlunceZlato ŽidleKvětina ŽelezoKyslík BrýleMosaz SkloKvětináč Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

4 Čím se liší látky? Látky se liší svými vlastnostmi Látky se liší svými vlastnostmi – barvou, tvarem nebo leskem – skupenstvím – vůní nebo zápachem – hustotou nebo rozpustností – teplotou varu nebo tání apod. Obr. 4 – Barvičky Obr. 5 – Zápach Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

5 Úkol 2 Roztřiď zmíněné látky dle skupenství: Pevné látkyKapalné látkyPlynné látky OlejKyslík Rtuť Železo Sklo Cukr Voda Líh Dusík Oxid uhličitý Plast Dřevo Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

6 Skupenské změny Pevná látka Kapalná látka Plynná látka Kapalná látka Plynná látka Pevná látka Plynná látka Pevná látka Kapalná látka tání sublimace tuhnutí vypařování desublimace zkapalnění Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

7 Úkol 3/1 1) O jakou skupenskou změnu jde, když se mění voda v led? 2) O jakou skupenskou změnu jde, když se mění voda ve vodní páru? a)sublimace b)tání c)tuhnutí d)zkapalnění a)vypařování b)tání c)tuhnutí d)zkapalnění Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Označ správné odpovědi:

8 3) O jakou skupenskou změnu jde, když se pevný naftalen mění v plynný? a)desublimace b)tuhnutí c)sublimace d)zkapalnění 4) O jakou skupenskou změnu jde, když se vodní pára mění ve vodu? a)desublimace b)tuhnutí c)sublimace d)zkapalnění Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Úkol 3/2

9 Označ správné odpovědi: 5) O jakou skupenskou změnu jde, když se led mění ve vodu? a)desublimace b)tání c)tuhnutí d)zkapalnění 6) O jakou skupenskou změnu jde, když se z plynné látky stane látka pevná? a)desublimace b)tuhnutí c)sublimace d)zkapalnění Správné odpovědi: 1c, 2a, 3c, 4d, 5b, 6a Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Úkol 3/3

10 Teplota tání a tuhnutí Teplota tání: Teplota tání: – teplota, při které se látka v pevném skupenství mění v látku kapalnou – značíme ji T t – př.: teplota tání ledu za normálních podmínek = 0 o C Teplota tuhnutí: Teplota tuhnutí: – teplota, při které se kapalná látka mění v látku pevnou – př.: teplota tuhnutí vody za normálních podmínek = 0 o C Obr. 6 – Voda a led Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

11 Pozorování a pokus Vlastnosti látek zjišťujeme především pozorováním nebo pokusem. Pozorování Pozorování – základní postup, kterým poznáváme svět kolem sebe – využíváme smyslů (zrak, sluch, čich aj.) Pokus Pokus – cílevědomé zjišťování chování látek za předem stanovených podmínek Obr. 7 – Zrak (pozorování) Obr. 8 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

12 Použité zdroje informací Obr. 1 – [cit. 2010–09–27]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sun-soleil2.svg Obr. 2 – [cit. 2010–09–27]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eagle_prismacolor_pencils.png Obr. 3 – [cit. 2010–09–27]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gold-cat05c.jpg Obr. 4 – [cit. 2010–09–27]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Color_mixture.gif Obr. 5 – Dostupný pod licencí Public domain na WWW:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Smell_of_Tammany.png Obr. 6 – [cit. 2010–09–27]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ice.JPG Obr. 7 – [cit. 2010–09–27]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:My_eye.jpg Obr. 8 – [cit. 2010–09–27]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grignard_reaction_experiment_02.jpg Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Látky a tělesa Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785,"

Podobné prezentace


Reklamy Google