Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

- SCHWANNOVY B. - SCHWANNOVY B. - GANGLIOVÉ - GANGLIOVÉ SATELITNÍ B. SATELITNÍ B. (amficyty) (amficyty) - ASTROCYTY - ASTROCYTY - OLIGODENDROCYTY - OLIGODENDROCYTY.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "- SCHWANNOVY B. - SCHWANNOVY B. - GANGLIOVÉ - GANGLIOVÉ SATELITNÍ B. SATELITNÍ B. (amficyty) (amficyty) - ASTROCYTY - ASTROCYTY - OLIGODENDROCYTY - OLIGODENDROCYTY."— Transkript prezentace:

1

2 - SCHWANNOVY B. - SCHWANNOVY B. - GANGLIOVÉ - GANGLIOVÉ SATELITNÍ B. SATELITNÍ B. (amficyty) (amficyty) - ASTROCYTY - ASTROCYTY - OLIGODENDROCYTY - OLIGODENDROCYTY - MIKROGLIE - MIKROGLIE - EPENDYMOCYTY - EPENDYMOCYTY Vždy fungují jako celek!!! NEURONYNEURONY MEZIBINĚČNÁ HMOTA NEUROGLIE (GLIOVÉ BUŇKY)

3 přísun živin odvod katabolitů

4 = základní funkční a stavební jednotka, v mozku cca 100 mld.  PŘENOS INFORMACÍ - 1835 – J. E. Purkyně dendrit tělo (soma) axon (neurit) myelinová pochva synaptický knoflík Ranvierův zářez telodendrie centrální jádro s jadérkem

5  tělo (soma)-plazmatická membrána + neuroplazma -jádro s jadérkem + další organely, syntéza proteinů a dalších látek -při poškození degenerace /smrt neuronu  dendrity-výběžky těla k příjmu informací z jiných buněk, dostředivá dráha -kratší, bohatě stromečkovitě větvené -dendritické trny – výčnělky, které zvětšují povrch  axon (neurit, nervové vlákno) -nejdelší výběžek (až 1m), odstupuje z axonového hrbolku; odstředivá dráha -první oddíl je iniciální segment -vedou vzruch směrem od buň. těla -obalen myelinovou pochvou

6  myelinová pochva-izolace a ochrana axonů -urychlení rychlosti přenosu informace -přerušována Ranvierovými zářezy  synaptický knoflík-rozšířené konce telodendrií -obsahují váčky s neurotransmitery (přenos informace)

7 dělení jen během nitroděložního vývoje zdělení jen během nitroděložního vývoje z neuroblastů neuroblastů zralé neurony se nemnoží, s věkem ubývajízralé neurony se nemnoží, s věkem ubývají ALE!!! v mozku jsou kmenové buňky diferenciaceALE!!! v mozku jsou kmenové buňky diferenciace v neurony=sebeobnova zralého mozku v neurony=sebeobnova zralého mozku

8 NEUROGLIE 10-50 x více než neuronů Udržování homeostázy Skelet neuronů,,kostra nerv.tkáně“ 1/2 celé nerv.tkáně Schopny množení a regenerace Tvorba růstových faktorů Synapse s neurony Sklad zásobních látek Výživa a ochrana neuronů

9 Neuroglie Astrocyty Mikroglie = Hortegovy glie Oligodendrocyty = Oligodendroglie Schwannovy buňky Satelitní buňky = amficyty v CNS v PNS Ependymové buňky

10 Ependymové buňky Astrocyty jsou hvězdicovité buňky s dlouhými výběžky. Většinou jedním výběžkem naléhají na stěnu kapiláry a druhým se dotýkají povrchu neuronu. Kromě podpůrné funkce mají i výživnou funkci. Astrocyty také podporují vznik těsných spojů mezi buňkami vystýlajícími krevní vlásečnice v mozku. Výsledkem je bariéra mezi krví a mozkem tzv. hematoencefalická bariéra, která omezuje průchod většiny látek do mozku, kontroluje a udržuje stálé prostředí v CNS. tvoří výstelku dutin CNS; fylogeneticky i ontogeneticky nejstarší.

11

12 50  m

13 astrocyt oligodendrocyt

14 Oligodendrocyty = Oligodendroglie Mikroglie = Hortegovy glie nejmenší gliové elementy, účastní se obranných a úklidových akcí – jsou schopny fagocytozy; mezodermální původ-do mozku vstupují v pozdním embryonálním vývoji obklopují výběžky neuronů a vytvářejí myelinové pochvy axonů (v PNS jsou obdobou Schwannovy buňky)

15 Ranvierův zářez Axony Myelinová pochva Myelin Jedna oligodendroglie tvoří myelin až pro 35 axonů. Jedna Schwannova buňka jen pro jeden axon.

16

17 oligodendrocyty mikroglie

18 Schwannovy buňky Satelitní buňky = amficyty základní typ neuroglie v PNS. Rotací buněk kolem axonového vlákna vzniká myelinová pochva. Kromě mechanického významu má Schwannova buňka také význam metabolický. hrají významnou roli v metabolických procesech gangliových buněk. Naléhají na povrch neuronů. Některými autory jsou považovány za modifikaci Schwannových buněk, ale nikdy se nepodílí na tvorbě myelinu.


Stáhnout ppt "- SCHWANNOVY B. - SCHWANNOVY B. - GANGLIOVÉ - GANGLIOVÉ SATELITNÍ B. SATELITNÍ B. (amficyty) (amficyty) - ASTROCYTY - ASTROCYTY - OLIGODENDROCYTY - OLIGODENDROCYTY."

Podobné prezentace


Reklamy Google