Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Petr Machala. Co může vyjadřovat tento graf? Míra veřejného dluhu v roce 2011 Máme důvod k radosti?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Petr Machala. Co může vyjadřovat tento graf? Míra veřejného dluhu v roce 2011 Máme důvod k radosti?"— Transkript prezentace:

1 Petr Machala

2 Co může vyjadřovat tento graf? Míra veřejného dluhu v roce 2011 Máme důvod k radosti?

3 rozpočet státu (jako zákon), krajů a obcí příjmy a výdaje za kalendářní období (1 rok) Co je to veřejný rozpočet? Veřejné rozpočty Státní rozpočetÚzemní rozpočty Mimorozpočtové fondy a veřejné zdravotní pojištění Rozpočet obcíRozpočet krajů

4 a) vyrovnaný - příjmy = výdaje b) přebytkový – příjmy > výdaje c) schodkový - příjmy < výdaje Jaký může být rozpočet?

5 a) nenávratné - jsou daně, cla, poplatky (např. soudní), sociální pojistné, pokuty, výnosy z majetku, výnosy z privatizace b) návratné – bankovní úvěry, emise dluhopisů Jaké mohou být příjmy rozpočtu?

6 Mandatorní výdaje: musí se vydat – přikazuje zákon je to polovina všech výdajů většinu tvoří sociální výdaje (penze, nemocenské dávky, dávky v nezaměstnanosti…) příspěvek na penzijní pojištění, stavební spoření zdravotní pojištění úroky státního dluhu Jaké jsou výdaje rozpočtu?

7 Kvazimandatorní výdaje: výdaje na zahraniční pomoc platy státních zaměstnanců Napište klady a zápory účasti na vojenských akcích?

8 politici získali mandát od lidí plní volební program korupce problematická je dynamika růstu dluhu r se zvýšil o 11,6%, r ke konci druhého kvartálu vyšší o 15,7% Kdo vytváří veřejný dluh? Nediv se, více se zajímej o to, kdo spravuje veřejné peníze. Dluhy se platí!

9 SOJKA, Milan. Malá encyklopedie moderní ekonomie. 3. dopl. vyd. Praha: Libri, 1999, 271 s. ISBN SEDLÁČEK, Tomáš. Ekonomie dobra a zla: po stopách lidského tázání od Gilgameše po finanční krizi. 1. vyd. Praha: 65. pole, 2009, 270 s. ISBN ŠICHTAŘOVÁ, Markéta a Vladimír PIKORA. Nahá pravda. Praha: NF Distribuce, ISBN [online]. [cit ]. Dostupné z: [online]. [cit ]. Dostupné z: [online]. [cit ]. Dostupné z: [online]. [cit ]. Dostupné z: [online]. [cit ]. Dostupné z: [online]. [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Petr Machala. Co může vyjadřovat tento graf? Míra veřejného dluhu v roce 2011 Máme důvod k radosti?"

Podobné prezentace


Reklamy Google