Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Den vody je 22. března!! Voda Tereza Štemberková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Den vody je 22. března!! Voda Tereza Štemberková."— Transkript prezentace:

1 Den vody je 22. března!! Voda Tereza Štemberková

2 Co je to voda? Je to bezbarvá tekutina bez vůně a zápachu, bez které my lidé ani většina dalších živých organismů nemohli existovat!!!! Je to bezbarvá tekutina bez vůně a zápachu, bez které my lidé ani většina dalších živých organismů nemohli existovat!!!!

3 Chemická značka vody je H2O ( znamená to, že ji tvoří dva základní prvky: H- vodík a O-kyslík). Voda je všude kolem nás – v rostlinách, v potravinách, ve vzduchu, pod zemí, ale i v nás.

4 V přírodě ji najdeme ve třech podobách (skupenstvích): Kapalná (voda) V přírodě ji najdeme ve třech podobách (skupenstvích): Kapalná (voda) Plynná (vodní pára) Plynná (vodní pára) Pevná (led) Pevná (led)

5 Molekuly I voda, jako všechno ostatní na světě, je tvořena z nepatrných částeček-atomů a jejich molekul. I voda, jako všechno ostatní na světě, je tvořena z nepatrných částeček-atomů a jejich molekul. Takhle uspořádaně vedle sebe Takhle uspořádaně vedle sebe,,sedí“ molekuly vody, když,,sedí“ molekuly vody, když zmrzne a stane se z ní led - má zmrzne a stane se z ní led - má tedy pevné skupenství. tedy pevné skupenství.

6 Molekuly vody v kapalném Molekuly vody v kapalném (tekutém) stavu se neposedně (tekutém) stavu se neposedně přemísťují – díky tomu můžeme přemísťují – díky tomu můžeme vodu přelévat, nalévat… a ona vodu přelévat, nalévat… a ona se přizpůsobí tvaru nádoby. se přizpůsobí tvaru nádoby.

7 Voda je vzácnost! Pro nás v Evropě je pitná voda tekoucí z kohoutku samozřejmostí, ale pro mnoho milionů lidí z rozvojových zemí (hlavně v Africe) je to velká vzácnost, které mají skutečně nedostatek. Pro nás v Evropě je pitná voda tekoucí z kohoutku samozřejmostí, ale pro mnoho milionů lidí z rozvojových zemí (hlavně v Africe) je to velká vzácnost, které mají skutečně nedostatek.

8 Když mají ve vesnici jeden kohoutek, z něhož teče opravdu pitná voda můžou mluvit o štěstí. Zdroje kvalitní vody ohrožujeme, plýtváním, vypouštění nepořádku…

9 Víš,že? Při jednom „velkém“ spláchnutí spotřebuješ až 9litrů vody, proto pokud to jde, je lepší použít malé tlačítko pro spláchnutí 3 litrů. Při jednom „velkém“ spláchnutí spotřebuješ až 9litrů vody, proto pokud to jde, je lepší použít malé tlačítko pro spláchnutí 3 litrů. Při koupeli ve vaně člověk průměrně spotřebuje 200 litrů vody! Když necháš téct vodu po celou dobu čištění zubů, vyplýtváš asi 5 litru vody.

10 Zajímavosti Kvůli oteplování podnebí naší Země tají ledovce a tím přibývá vody v oceánech. Kvůli oteplování podnebí naší Země tají ledovce a tím přibývá vody v oceánech. Podle vědců by se hladina moří mohla zvednout opravdu výrazně, že by ohrozila pobřežní oblasti, ostrovy a nízko položené země (např. Nizozemsko, ostrovy Maledivy…)

11 Takhle situace se podle nálezů už jednou stala – mezi dvěma dobami ledovými (asi před 400 000 lety) se hladina oceánů zvýšila o 21 metrů! Takhle situace se podle nálezů už jednou stala – mezi dvěma dobami ledovými (asi před 400 000 lety) se hladina oceánů zvýšila o 21 metrů!

12 Pár Obrázků

13 A nakonec malý vodní kvíz 1.V jaké podobě se můžeš s vodou potkat? Páry, prášek, pasta, led, sklo, voda 2.Který ze světových oceánu je největší? Indický, Tichý, Atlanský 3.Jaké vody je na naši planetě víc? Slané z moří a oceánu nebo sladké z řek.. Slané z moří a oceánu nebo sladké z řek..

14 5.Jablko tvoří 85% voda. Tušíš, kolik vody mají v sobě živočichové včetně člověka? 30-40%, 60-70%, 100% 6.Jak dlouho dokáže člověk vydržet bez vody? vody? Několik hodin, několik dnů, několik týdnů.

15


Stáhnout ppt "Den vody je 22. března!! Voda Tereza Štemberková."

Podobné prezentace


Reklamy Google