Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Libuše Sochorová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Libuše Sochorová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Libuše Sochorová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Prohlédni si obrázky a řekni, která domácí zvířata jsi poznal. Zkus pojmenovat i jejich mláďata. Prase domácí – sele. Býk – kráva – tele. Kohout – slepice – kuře. Houser – husa – house. Beran – ovce – jehně. Kozel – koza – kůzle. Holub – holubice – holoubě. Kůň – kobyla – hříbě.

3 Prohlédni si volně žijící zvířata a zkus je pojmenovat. Srnec – srna – srnče. zajíc Prase divoké Liška veverka ježek Jelen – laň – kolouch.

4 Prohlédni si domácí ptáky vlevo a volně žijící ptáky vpravo. Zkus je pojmenovat. Malá nápověda: Čáp bílý Bažant Husa Holub Sýkora Slepice Koroptev Krocan

5 krk hlava trup ocas dvě nohy dvě křídla Tělo ptáků je pokryto peřím.

6 VLAŠTOVKA VRABEC JIŘIČKA SÝKORA KOS ČÁP SOVA

7 hlava krk přední končetiny trup ocas zadní končetiny

8 srstí štětinami bodlinami

9 Býložravci se živí výhradně trávou, rostlinami, senem, listy, plody. Do této skupiny patří např. Masožravci se živí převážně masem. Do této skupiny patří např. Všežravci se živí rostlinnou i živočišnou potravou. Jsou to např.

10 - rodí živá mláďata, která jsou po narození krmena mateřským mlékem, - tělo je pokryto srstí, - mají stálou tělesnou teplotu.

11

12 1.Jmenuj domácí čtyřnohá zvířata. 2.Jmenuj volně žijící čtyřnohá zvířata. 3.Vyjmenuj části těla čtyřnohých zvířat. 4.Čím je pokryto tělo čtyřnohých zvířat – savců? 5.Vyprávěj o některých volně žijících zvířatech, kde žijí a čím se živí. 6. Kdo jsou to savci? Kůň, kráva, koza, prase, ovce, … Srna, jelen, ježek, zajíc, veverka, laň, prase divoké, … Hlava, krk, trup, ocas, dvě přední nohy, dvě zadní nohy. Převážně srstí, (štětinami, bodlinami). Savci rodí živá mláďata, která jsou po narození krmena mateřským mlékem.

13 7.Jmenuj domácí ptáky. 8.Jmenuj některé volně žijící ptáky. Můžeš použít encyklopedii. 9.Vyjmenuj části těla ptáků. 10.Čím je pokryto tělo ptáků. 11.O některých volně žijících ptácích vypravuj, kde žijí a čím se živí. 12.Jak se chováme ke zvířatům? Víš, co je to týrání zvířat? Husa, krocan, slepice, kachna, holub, kohout,... Sýkora, jiřička, kos, bažant, kachna divoká, koroptev, … Hlava, krk, trup, ocas, dvě křídla, dvě nohy. Tělo ptáků je pokryto peřím.

14 1.Čím se liší noha husy od nohy slepice a proč? 2.Víš, co je to kurník, kukaň? 3.Jak přicházejí na svět mláďata ptáků? 4.Který z domácích ptáků svá mláďata krmí? 5.Čím jsou slepice, kachny a husy užitečné? 6.Víš něco o poštovních holubech? Husa má plovací blány, aby se mohla pohybovat ve vodě. Kurník je obydlí pro slepice, kohouta a kuřata. Mláďata se klubou z vajec ptáků. Holub krmí svá mláďata. Slepice chováme pro maso a vejce, husy a kachny pro maso a peří.

15 7.Co víš o kukačce? 8.Jak přežívají ptáci zimu? Víš, kteří odlétají do teplých krajin? 9.Proč a jak ptáky chráníme? Kukačka obývá hnízda cizích ptáků. Vytlačuje jejich mláďata z hnízda a nechá se od nich krmit. Někteří ptáci odlétají do teplých krajin, jiní zůstávají a jsou odkázáni na přikrmování od lidí, kteří jim chystají pochoutky do krmítka. Ptáci jsou důležitou součástí přírody, živí se hmyzem, někteří dokonce malými hlodavci. Na zimu je přikrmujeme a chráníme je před pytláky nebo před dráty vysokého napětí.

16 10.Zařaď správně živočichy podle toho, kde žijí. U DOMU V ZAHRADĚ V POLI V LESE U VODY V SADU VE VODĚ KOROPTEV, BAŽANT, ZAJÍC, ČMELÁK, VČELA, VRABEC, KOČKA, BĚLÁSEK, SÝKORA, PES, ŠPAČEK, DATEL, VEVERKA, JEŽEK, SRNA, KAPR, ŠTIKA, KOS, LABUŤ, LIŠKA, BERAN, KŮŇ KAPR ŠTIKA LABUŤ ZAJÍC DATEL VEVERKA JEŽEK SRNA LIŠKA KOROPTEV BAŽANT ZAJÍC ČMELÁK VČELA VRABEC BĚLÁSEK SÝKORA ŠPAČEK DATEL, KOS KOČKA PES BERAN KŮŇ

17 11.Víš, kteří ptáci na podzim odlétají do teplých krajin? VRABEC KUKAČKA SOVA SÝKORA VLAŠTOVKA KOS HAVRAN ČÁP BAŽANT JIŘIČKA ODLÉTÁ ZŮSTÁVÁ

18 12.Proč mají zvířata ochranné zbarvení? 13.Proč mají zvířata v zimě hustou srst? 14.Zvířata potřebují k životu kyslík, teplo, potravu, vodu. Co jim z toho může v zimě chybět? Jak jim můžeme pomoci? Ochranné zbarvení slouží k odlákání predátorů, kteří ohrožují je nebo jejich mláďata. Též slouží k námluvám a výběru samičky. Hustá srst chrání zvířata před mrazem. V zimě může chybět potrava, kterou zvířatům dodáváme do krmítek a krmelců.

19 15.Co bys nasypal do krmítka a přidal do krmelce, aby ptáci a zvěř v zimě neměli hlad? Seno, žaludy, kaštany, (sůl). Semena, loupané ořechy, vločky, houska, lůj. SEMENA, SENO, OŘECHY, KAŠTANY, HOUSKA, ŽALUDY, LŮJ, VLOČKY, SŮL

20 16.Co k sobě patří? KAPR, ŠTIKA UŽOVKA, ZMIJE MEDVĚD, JEŽEK VRABEC, KOS DATEL ŽÁBA CHODÍ PLAVE LÉTÁ PLAZÍ SE SKÁČE ŠPLHÁ 17.Znáš zvířata, která dokáží jak plavat, tak létat a chodit? Kachna, husa, labuť, racek, …

21 18.Co k sobě patří? Hlava, krk, zobák, tělo pokryté peřím, nohy, křídla. Tělo pokryté krovkami s tečkami, křídla. Hlava, trup, ocas, čtyři nohy.

22 19.K čemu jsou uzpůsobena těla uvedených zvířat? PTÁKŮ ŠELEM RYB OBOJŽIVELNÍKŮ K ŽIVOTU VE VODĚ K LÉTÁNÍ K ŽIVOTU VE VODĚ I NA SOUŠI K RYCHLÉMU BĚHU, SKOKU A LOVU Najdi ve slovníku slovo obojživelník.

23 20.Uveď dalšího živočicha, který má podobné tělo jako: KAPR VLAŠTOVKA UŽOVKA PES ČMELÁK 21. Vyber si jednoho živočicha, prohlédni si ho v encyklopedii nebo na internetu: - nakresli ho a napiš název živočicha, - popiš části jeho těla, - napiš čím se živí, - nakresli nebo napiš, kde žije, - napiš, čím je pokryto jeho tělo – zbarvení, - napiš, jak přicházejí jeho mláďata na svět a čím se živí.

24 Napadají tě názvy některých písní nebo pohádek, ve kterých vystupují zvířátka? Zkus si některou píseň zazpívat a pohádku přečíst. Nápověda:

25 Kábrtová, Krista. Přírodověda pro 4. ročník ZvŠ. Pracovní sešit. 5. vyd. Parta, s.r.o. 2003. ISBN 80-7320-044-9. Retuzková, Hana. Pracovní sešit pro prvouku ve 2. ročníku ZŠ. 1. vyd. Alter, 1993. ISBN 80-85775-02-6. Zdroje: [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ocicat-Charan.jpg SROBIDEAU. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://wikimediafoundation.org/wiki/File:Miniature_horse.jpg [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sow_with_piglet.jpg IRMGARD. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Saanenziege.jpg [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Cow_with_calf.jpg [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Flock_of_sheep.jpg [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Pointer_paint.jpg ERVÍN POSPÍŠIL. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hen_with_chickens_in_native_breeding.jpg PIOTR KUCZYNSKI. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Anser_anser_1_(Piotr_Kuczynski).jpg FRANCES76. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:ColumbaLivia.JPG INDIGO ELENIEN. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Deer_Obroshyno.JPG [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Vulpes_vulpes_standing_in_snow.jpg [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Feldhase_Schiermonnikoog.JPG [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Kurre5.jpg JORG MEMPEL. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Erinaceus_europaeus_LC0119.jpg PRZYKUTA. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Capreolus_capreolus_male_p.jpg 4028MDK09. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Suhlende_Bache_mit_Frischlingen.JPG LUKÁŠ MIŽOCH. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Felis_silvestris_2_crop.jpg

26 THYMEFORHEP. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Valentine_RIP.jpg [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Redwolf.jpg [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:House_mouse.jpg ARTMECHANIC. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Forficula_auricularia.jpg LAITCHE. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Laitche-P013.jpg [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Wild_turkey_eastern_us.jpg LUKASZ LUKASIK. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Phasianus_colchicus_2_tom_(Lukasz_Lukasik).jpg MAREK SZCZEPANEK. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Perdix_perdix_(Marek_Szczepanek).jpg [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sykora_konadra1.jpg FIR0002. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:House_sparrow04.jpg GOLLIBOLLI. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Turdus_merula_4.JPG MELENE THYSSEN. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Landsvale.jpg [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Martin.JPG MAREN WINTER. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hausente.jpg SOASTA. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Mallard_080508.jpg QUADELL. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Opossum_fur.jpg ŠJŮ. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Krmelec.jpg AKA. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coccinella_septempunctata_-_front_(aka).jpg [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Cycar_u0.gif [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Couleuvre_collier_62.JPG RAVENLOFT. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Reed_warbler_cuckoo.jpg SUNCREATOR. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Animhorse.gif MPF. [cit. 2011-08-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sea_Gull_at_Naaf_River.JPG


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Libuše Sochorová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného."

Podobné prezentace


Reklamy Google