Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HOUBY Jsou EUKARYOTICKÉ organismy (mají obdobnou stavbu buňky jako rostliny a živočichové) Jsou EUKARYOTICKÉ organismy (mají obdobnou stavbu buňky jako.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HOUBY Jsou EUKARYOTICKÉ organismy (mají obdobnou stavbu buňky jako rostliny a živočichové) Jsou EUKARYOTICKÉ organismy (mají obdobnou stavbu buňky jako."— Transkript prezentace:

1 HOUBY Jsou EUKARYOTICKÉ organismy (mají obdobnou stavbu buňky jako rostliny a živočichové) Jsou EUKARYOTICKÉ organismy (mají obdobnou stavbu buňky jako rostliny a živočichové) Tělo má jednoduchou stavbu – STÉLKU – tvořenou propletenými vlákny (hyfami) nebo jsou JEDNOBUNĚČNÍ. Tělo má jednoduchou stavbu – STÉLKU – tvořenou propletenými vlákny (hyfami) nebo jsou JEDNOBUNĚČNÍ. Buněčné stěny jsou tvořeny CHITINEM. Buněčné stěny jsou tvořeny CHITINEM. Většinu roku přežívají ve formě PODHOUBÍ, pouze za příznivých podmínek vytváří PLODNICE. Většinu roku přežívají ve formě PODHOUBÍ, pouze za příznivých podmínek vytváří PLODNICE. NEMAJI v těle CHLOROFYL – pro svou výživu potřebují organické látky z okolí. NEMAJI v těle CHLOROFYL – pro svou výživu potřebují organické látky z okolí.

2 Stavba těla HUB Houba je přítomna po celý rok na stanovišti ve formě PODHOUBÍ. Houba je přítomna po celý rok na stanovišti ve formě PODHOUBÍ. Při vhodných podmínkách vyrůstají z podhoubí PLODNICE. Při vhodných podmínkách vyrůstají z podhoubí PLODNICE. Plodnice nejčastěji sbíraných hub tvoří KLOBOUK a TŘEŇ. Plodnice nejčastěji sbíraných hub tvoří KLOBOUK a TŘEŇ. Výtrusorodé rouško může být uspořádáno jako LUPENY nebo ROURKY. Výtrusorodé rouško může být uspořádáno jako LUPENY nebo ROURKY.

3 Výživa HUB Houby se živí ORANICKÝMI látkami. Houby se živí ORANICKÝMI látkami. PARAZITICKÉ houby – využívají organické látky z ŽIVÝCH organismů. PARAZITICKÉ houby – využívají organické látky z ŽIVÝCH organismů. SAPROTROFNÍ houby – využívají organické látky z ODUMŘELÝCH organismů. SAPROTROFNÍ houby – využívají organické látky z ODUMŘELÝCH organismů. Do okolního prostředí vypouští ENZYMY, které rozkládají organické látky na jednodušší – k trávní dochází MIMO stélku. Do okolního prostředí vypouští ENZYMY, které rozkládají organické látky na jednodušší – k trávní dochází MIMO stélku. Z důvodu mimotělního trávení jsou houby závislé na VLHKÉM prostředí. Z důvodu mimotělního trávení jsou houby závislé na VLHKÉM prostředí. Získanou energii i houby ukládají ve formě GLYKOGENU a TUKŮ. Získanou energii i houby ukládají ve formě GLYKOGENU a TUKŮ.

4 Význam HUB Houby jsou významní DEKOMPOZITOŘI (rozkladači) – napomáhají koloběhu UHLÍKU a DUSÍKU a dalších prvků. Houby jsou významní DEKOMPOZITOŘI (rozkladači) – napomáhají koloběhu UHLÍKU a DUSÍKU a dalších prvků. Využití v POTRAVINÁŘSTVÍ – kvašení (chléb, pivo, víno), konzumace PLODNIC HUB. Využití v POTRAVINÁŘSTVÍ – kvašení (chléb, pivo, víno), konzumace PLODNIC HUB. Využití ve FARMACII – výroba antibiotik a dalších léků. Využití ve FARMACII – výroba antibiotik a dalších léků. Využití při OCHRANĚ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ – vážou na sebe toxické látky z prostředí. Využití při OCHRANĚ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ – vážou na sebe toxické látky z prostředí. SYMBIÓZA – vzájemně výhodné soužití hub s jinými organismy (MYKORRHIZA, LICHENISMUS). SYMBIÓZA – vzájemně výhodné soužití hub s jinými organismy (MYKORRHIZA, LICHENISMUS). Některé houby obsahují JEDY, které způsobí každoročně řadu otrav. Některé houby obsahují JEDY, které způsobí každoročně řadu otrav. Parazitické houby škodí rostlinám i živočichům. Parazitické houby škodí rostlinám i živočichům.

5 Mykorrhiza Je symbiotický vztah mezi HOUBOU a VYŠŠÍ ROSTLINOU. Je symbiotický vztah mezi HOUBOU a VYŠŠÍ ROSTLINOU. Podhoubí prorůstá do kořenů rostliny, odkud houba získává ORGANICKÉ LÁTKY (cukry) a rostlině pomáhá se získáváním vody a minerálních látek. Podhoubí prorůstá do kořenů rostliny, odkud houba získává ORGANICKÉ LÁTKY (cukry) a rostlině pomáhá se získáváním vody a minerálních látek. ENDOMYKORRHIZA - houbová vlákna vrostla až do buněk kořene. ENDOMYKORRHIZA - houbová vlákna vrostla až do buněk kořene. EKTOMYKORRHIZA – houbová vlákna jsou přítomna v mezibuněčných prostorech kořene. EKTOMYKORRHIZA – houbová vlákna jsou přítomna v mezibuněčných prostorech kořene. Mezi houbou a rostlinou často dochází k úzké specializaci. Mezi houbou a rostlinou často dochází k úzké specializaci. HŘIB SMRKOVÝ – SMRK KLOUZEK MODŘÍNOVÝ - MODŘÍN

6 Houby jedlé BEDLA JEDLÁ VÁCLAVKA SMRKOVÁ ČIRŮVKA MÁJOVKA

7 HŘIB SMRKOVÝ SUCHOHŘIB HNĚDÝ KŘEMENÁČ OSIKOVÝ KOZÁK BŘEZOVÝ

8 MUCHOMŮRKA RŮŽOVKA KLOUZEK OBECNÝ ŽAMPION HLÍVA ÚSTŘIČNÁ

9 Houby jedovaté a nejedlé HŘIB SATAN ZÁVOJENKA OLOVOVÁ

10 MUCHOMŮRKA ČERVENÁ MUCHOMŮRKA ZELENÁ MUCHOMŮRKA TYGROVANÁ

11 LIŠEJNÍKY Jsou organismy, u kterých v symbióze žijí HOUBA a ŘASA nebo HOUBA a SINICE. Jsou organismy, u kterých v symbióze žijí HOUBA a ŘASA nebo HOUBA a SINICE. Ve vláknech houby jsou volně rozmístěny řasy (případně sinice). Ve vláknech houby jsou volně rozmístěny řasy (případně sinice). HOUBA poskytuje řase (sinici) ochranu před vysycháním, vodu a anorganické látky. HOUBA poskytuje řase (sinici) ochranu před vysycháním, vodu a anorganické látky. ŘASA (sinice) poskytuje houbě ORGANICKÉ LÁTKY, které vyrobí při fotosyntéze. ŘASA (sinice) poskytuje houbě ORGANICKÉ LÁTKY, které vyrobí při fotosyntéze. Rozmnožují se ROZPADEM STÉLKY, SOREDIEMI (mikroskopickými klubíčky houby s řasou, IZIDIEMI (výrůstky na stélce, které se odlamují) Rozmnožují se ROZPADEM STÉLKY, SOREDIEMI (mikroskopickými klubíčky houby s řasou, IZIDIEMI (výrůstky na stélce, které se odlamují) Lišejníky jsou citlivé na znečištění – většina roste jen v čistém prostředí. Lišejníky jsou citlivé na znečištění – většina roste jen v čistém prostředí.

12 TERČOVKA BUBLINATÁ PROVAZOVKA OBECNÁ MISNIČKA ZEDNÍ


Stáhnout ppt "HOUBY Jsou EUKARYOTICKÉ organismy (mají obdobnou stavbu buňky jako rostliny a živočichové) Jsou EUKARYOTICKÉ organismy (mají obdobnou stavbu buňky jako."

Podobné prezentace


Reklamy Google