Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Houby Marika Hauserová Pro 3. třídy základních škol Jak? Ahoj, jsem skřítek Lesík a pomůžu Ti, naučit se něco o houbách…

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Houby Marika Hauserová Pro 3. třídy základních škol Jak? Ahoj, jsem skřítek Lesík a pomůžu Ti, naučit se něco o houbách…"— Transkript prezentace:

1

2 Houby Marika Hauserová Pro 3. třídy základních škol Jak? Ahoj, jsem skřítek Lesík a pomůžu Ti, naučit se něco o houbách…

3 Stručný průvodce výukou Na každé stránce tě čeká skřítek, který tě provede základním, povinným, učivem. Základních stránek je 6, ale chceš-li se dozvědět víc, otvírej podtrhnutá slova. Dozvíš se tu něco o houbách. Na konci probrané látky tě čeká testík. Hezkou zábavu při učení. Zpět Neboj, pomůžu Ti…..

4 Houby Tvoří samostatnou skupinu živých organizmů. Nepatří mezi rostliny a ani mezi živočichy. Nemají kořeny, listy ani květy. Neobsahuji chlorofyl! Vypadají dobře, co říkáš… ?

5 Chlorofyl Je to zelené barvivo v rostlinách. Zbarvuje listy do zeleného odstínu. Chlorofyl v rostlinách vyrábí kyslík. Kyslík potřebují lidé i zvířata k dýchání. Už víš, proč se ti v lese dobře dýchá? Zajímavé, nemyslíš ??

6 Stavba těla hub Jejich tělo je tvořeno z podhoubí, ze kterého vyrůstá plodnice houby.Plodnice mívá nejčastěji klobouk a třeň (noha houby)podhoubíplodnice houby Rozmnožují se výtrusy.výtrusy Můžou mít i kalich,pochvu a prsten. Co jsou to ty výtrusy…..?

7 Popis houby

8 Podhoubí Pouhým okem neviditelná bílá vlákna Slouží k výživě houby, vyrůstají v soužití s kořeny stromů Porušením podhoubí zamezíme růstu hub Podhoubí se daří při vlhkosti a teplotě od 0° do 15° C Pořídím si lupu, abych se pořádně podíval na to podhoubí……

9 Plodnice houby Plodnici tvoří nejčastěji –Klobouk houby –Třeň Mladá plodnice může zakrýt i celou houbu. Při růstu houby se plodnice trhá. Zbytky plachetky můžete vidět na klobouku např. muchomůrky červené.

10 Výtrusy Výtrusy slouží k rozmnožování hub. Najdeme je nejčastěji na vnitřní straně klobouku hub v tzv. rourkách nebo lupenech.

11 Druhy hub Houby se liší svou velikostí, tvarem i zbarvením. U stolu mňam Fuj, to je Hořké, bude mě bolet bříško. jedlé nejedlé jedovaté Smrtka si pro tebe přijde! Klikni na slovo skupiny hub.

12 Jedlé Muchomůrka růžová Hřib dubový Hřib smrkový Suchohřib hnědý Liška obecná Suchohřib žlutomasý babka

13 Nejedlé Lištička pomerančová Holubinka smrdutá Květnatec archerův

14 Jedovaté Závojenka olovnatá Muchomůrka zelená Smrtelně jedovaté Hřib satan Muchomůrky královská červená

15 Plísně Mezi houby patří i plísně. Jedna z nich slouží k výrobě důležitého léku – penicilinu. Až Tě angína bude trápit, houbičky Ti pomůžou…..

16 Zásady správného houbaření Sbíráme houby do igelitky? Čistíme houby v lese? Křičíme v lese? Do hub, které nesbíráme kopeme. Tááák…...a teď jsem zvědavý, jaký jsi dával pozor Uměl bys svou odpověď obhájit?

17 Testík Popiš stavbu těla houby Vyhodnocení Ke každému číslu si do sešitu poznamenej, svou odpověď. Kliknutím na slovo vyhodnocení, odhalíš svou úspěšnost. NEŠVIDLUJ, VIDÍM TĚ …!

18 Stavba těla houby

19 Testík Doplň věty z nabídky slov Rozmnožování u hub slouží ………….. Kniha s přehledem hub je …………….. Většina jedlých hub má pod kloboukem ……………….. Podhoubí tvoří pouhým okem neviditelná ……………….. Celému tělu houby říkáme ……… vláknarourkyplodnicevýtrusyatlas Vyhodnocení Celé věty opiš do sešitu.

20 Věty, jak mají být: Rozmnožování u hub slouží ……… Kniha s přehledem hub je ……… Většina jedlých hub má pod kloboukem ……… Podhoubí tvoří pouhým okem neviditelná ……… Celému tělu houby říkáme ……… vláknarourkyplodnicevýtrusyatlas Klikni zde

21 Ke každé skupině uveď příklady Za chvilku si vzpomenu... Na pomoc si můžeš vzít encyklopedii, učebnici a nebo se poraď s kamarádem.

22 Jaké zásady houbaření znáš? Jak se chováš v lese a proč? To už přece znáš !!!

23 Tak a teď hurá na houby... Já tam budu první…..


Stáhnout ppt "Houby Marika Hauserová Pro 3. třídy základních škol Jak? Ahoj, jsem skřítek Lesík a pomůžu Ti, naučit se něco o houbách…"

Podobné prezentace


Reklamy Google