Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FUNKCE 9. Vlastnosti funkcí – rostoucí a klesající funkce - příklady Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Kusendová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FUNKCE 9. Vlastnosti funkcí – rostoucí a klesající funkce - příklady Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Kusendová."— Transkript prezentace:

1 FUNKCE 9. Vlastnosti funkcí – rostoucí a klesající funkce - příklady Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Kusendová. Dostupné z http://www.oazmoodle.cz/moodle/. Provozuje OA a SZeŠ Bruntál.http://www.oazmoodle.cz/moodle/

2 Def.: Je dána funkce f a interval I, I  D (f). 1. Funkce f se nazývá rostoucí na intervalu I   x 1, x 2  I platí: x 1 < x 2  f (x 1 ) < f (x 2 ). 2. Funkce f se nazývá klesající na intervalu I   x 1, x 2  I platí: x 1 f (x 2 ).

3 Obecně platí: 1.Konstantní funkce y = b není rostoucí ani klesající. 2.Lineární funkce y = ax + b je a) rostoucí pro a > 0; b) klesající pro a < 0. 3. Kvadratická funkce y = ax 2 + bx + c je a) pro a > 0rostoucí na intervalu klesající na intervalu b) pro a < 0rostoucí na intervalu klesající na intervalu

4 1) Rozhodněte, zda jsou funkce rostoucí či klesající, x  R :

5 lineární funkce:  2 < 0  klesající

6

7 lineární funkce: + 1 > 0  rostoucí

8

9 lineární funkce: + 0,5 > 0  rostoucí

10

11 kvadratická funkce: + 2 > 0  tvar  souřadnice vrcholu: funkce je klesající na intervalu x  (  ;  a rostoucí na intervalu x   ;  )

12

13 kvadratická funkce:  ½ < 0  tvar  souřadnice vrcholu: funkce je rostoucí na intervalu x  (  ; 4  a klesající na intervalu x   4;  )

14

15 kvadratická funkce: + 9 > 0  tvar  souřadnice vrcholu: funkce je klesající na intervalu x  (  ; 0  a rostoucí na intervalu x   0;  )

16

17 Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Šablona číslo: III/2/1/MAT/49 Předmět: Matematika Anotace: Prezentace je zaměřena na procvičení určení vlastnosti funkce (rostoucí, klesající) Autor: Mgr. Jitka Kusendová Jazyk: čeština Očekávaný výstup: určí, zda je funkce rostoucí či klesající Klíčová slova: rostoucí funkce, klesající funkce Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: střední odborná škola Typická věková skupina: 16 – 18 let Celková velikost: 658 kB


Stáhnout ppt "FUNKCE 9. Vlastnosti funkcí – rostoucí a klesající funkce - příklady Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Kusendová."

Podobné prezentace


Reklamy Google