Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Péče o chrup Libuše Špičáková Zuby a ústa Stavba a struktura zubu: korunka krček kořen sklovina zubovina zubní dřeň cement nervy závěsná vlákna.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Péče o chrup Libuše Špičáková Zuby a ústa Stavba a struktura zubu: korunka krček kořen sklovina zubovina zubní dřeň cement nervy závěsná vlákna."— Transkript prezentace:

1

2 Péče o chrup Libuše Špičáková

3 Zuby a ústa Stavba a struktura zubu: korunka krček kořen sklovina zubovina zubní dřeň cement nervy závěsná vlákna

4 Typy zubů a jejich funkce Zubní oblouk = všechny zuby v horní a nebo v dolní čelisti Typy zubů: zuby nejsou stejné, mají různý tvar

5 Funkce zubů: ukousnutí potravy a žvýkání – pomocí jazyka a rtů ukousnutí potravy a žvýkání – pomocí jazyka a rtů zuby rozžvýkají a rozmělní slinami potravu zuby rozžvýkají a rozmělní slinami potravu mluvení – postavení zubů, jazyka a rtů hraje mluvení – postavení zubů, jazyka a rtů hraje důležitou roli při mluvení důležitou roli při mluvení - zuby se dotýkají jazyka a rtů a - zuby se dotýkají jazyka a rtů a umožňují správně vyslovovat umožňují správně vyslovovat - zuby ovlivňují srozumitelnost řeči - zuby ovlivňují srozumitelnost řeči vzhled obličeje – zuby dotvářejí celkový výraz a vzhled obličeje – zuby dotvářejí celkový výraz a vzhled obličeje vzhled obličeje

6 Dočasný (mléčný) chrup: Ve třech letech má dítě prořezáno 20 dočasných zubů, a to v každé čelisti: 4 řezáky 4 řezáky 2 špičáky 2 špičáky 4 stoličky 4 stoličky

7 Smíšený chrup Smíšený chrup je kombinace dočasných a stálých zubů v různém stádiu vývoje. Začíná kolem pátého až šestého roku a pokračuje do třinácti až patnácti let.

8 Stálý chrup Když se všechny stálé zuby prořežou do úst, máme v každé čelisti, nahoře i dole: 4 řezáky 4 řezáky 2 špičáky 2 špičáky 4 zuby třenové4 zuby třenové 6 stoliček6 stoliček Dospělý člověk má tedy v ústech celkem 32 zubů.

9 Zubní kaz: - je onemocnění, které se vyznačuje úbytkem minerálních látek z tvrdých úbytkem minerálních látek z tvrdých zubních tkání zubních tkání - sklovina a zubovina se rozpadají a vzniká kazivá dutina vzniká kazivá dutina - přítomnost bakterií je příčinou zánětu zubní dřeně zubní dřeně

10 Prevence zubního kazu - pravidelná hygiena ústní dutiny (alespoň 2krát denně čistit zuby) denně čistit zuby) - zdravá výživa (ovoce, zelenina, mléčné výrobky) - posílení zubních tkání fluoridy (zubní pasty s obsahem fluoridů) obsahem fluoridů)

11 Pomůcky zubní hygieny

12 Č i š t ě n í z u b ů Jak často čistit zuby? Zuby si čistíme alespoň 2x denně. Čistit 1x denně nestačí!!! Kdy si čistit zuby? - ráno si čistíme zuby po snídani - večer si čistíme zuby po večeři, krátce před ulehnutím Jak dlouho si čistit zuby? Doporučená doba správného čištění je 2 – 3 minuty. Pokud nemáme možnost vyčistit si v průběhu dne po jídle zuby, použijeme žvýkačku bez cukru.

13 Výživa a zubní kaz Potraviny škodlivé z hlediska vzniku zubního kazu - pekárenské výrobky (buchty, koláče, bábovky, …) - cukrářské výrobky (dorty, perníky, zmrzlina, šlehačka,…..) - trvanlivé pečivo (sušenky, piškoty, oplatky, ….) - cukrovinky (čokoláda, bonbony, lízátka,….) - slazené nápoje (limonády, šťávy, sirupy,….) - potraviny obsahující škroby (hranolky, brambůrky, hamburgery,….)

14 Zdravé potraviny - mléko, mléčné výrobky - syrové ovoce a zelenina - žvýkačky bez cukru Slazené potraviny a nápoje je vhodné podávat jako součást hlavního Slazené potraviny a nápoje je vhodné podávat jako součást hlavního jídla. jídla. - celozrnné pečivo

15 Výukový program sestavila Libuše Špičáková Použité zdroje: www.zdravezuby.cz Metodická příručka ZDRAVÉ ZUBY


Stáhnout ppt "Péče o chrup Libuše Špičáková Zuby a ústa Stavba a struktura zubu: korunka krček kořen sklovina zubovina zubní dřeň cement nervy závěsná vlákna."

Podobné prezentace


Reklamy Google