Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dětský - mléčný chrup je dočasný. Počet zubů po konečném prořezání je dvacet (8řezáků, 4 špičáky, 8 stoliček). Rostou od 6–7 měsíců do 2 let. Kolem šesti.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dětský - mléčný chrup je dočasný. Počet zubů po konečném prořezání je dvacet (8řezáků, 4 špičáky, 8 stoliček). Rostou od 6–7 měsíců do 2 let. Kolem šesti."— Transkript prezentace:

1

2 Dětský - mléčný chrup je dočasný. Počet zubů po konečném prořezání je dvacet (8řezáků, 4 špičáky, 8 stoliček). Rostou od 6–7 měsíců do 2 let. Kolem šesti let je mléčný chrup postupně vyměňován za trvalý.

3 Zuby jsou tvarově rozlišeny na řezáky, špičáky, třenové zuby a stoličky. Počet zubů těchto typů se zapisuje jako zubní vzorec; zubní vzorec dospělého člověka je 2-1-2-3, což znamená, že v pravé polovině horní čelisti má člověk 2 řezáky, 1 špičák, 2 zuby třenové a 3 stoličky. Mléčný chrup má zubní vzorec 2-1-0-2 (celkem 20 zubů). Zuby zajišťují mechanické zpracování potravy.

4 Zuby slouží člověku i zvířatům ke kousání a rozmělňování či trhání potravy. Každý zub se skládá z korunky, krčku a kořene.

5 Sklovina je velmi odolná a při poškození nemá schopnost regenerace. Vrstva skloviny je silná jeden až tři milimetry.

6 Řezáky jsou zuby, které slouží k ukusování potravy. Jsou relativně ostré a nachází se v přední části čelisti. Člověk má 2 střední řezáky ve spodní a horní čelisti. U některých lidí může nastat případ kdy má člověk nad sebou 2 řezáky.

7 Chrup je označení pro soubor zubů v ústní dutině. Podle typů zubů rozlišujeme chrup homodontní (všechny zuby jsou tvarově stejné, například u kytovců nebo u pásovce) a heterodontní chrup, který je rozlišen až na čtyři různé typy zubů. Jsou to řezák, špičák, třenový zub a stolička.

8 K zánětu zubní dřeně dochází z různých příčin, z nichž nejčastější je neléčený zubní kaz. Zánět dřeně může probíhat přes několik stádií: prostý, hnisavý, odúmrť a sněť.

9 Zubní kaz, neboli narušení zubní skloviny, je infekční onemocnění poškozující tkáň zubu. Vzniká působením bakterií, které pokrývají povrch zubní skloviny. Rozkládají sacharidy na organické kyseliny, které odvápňují sklovinu - zub bolí (cítí více chlad, teplo atd.)

10 Zuby vyžadují zvláštní péči. Musíme si je nejméně 2x denně čistit a pravidelně ( 2x ročně) chodit na preventivní prohlídku.

11 Zdroje: AUTOR NEUVEDEN. http://leccos.com/ [online]. [cit. 11.3.2013]. Dostupný na WWW: http://leccos.com/index.php/clanky/zuby PL. http://zdravi.e15.cz/ [online]. [cit. 12.3.2013]. Dostupný na WWW: http://zdravi.e15.cz/clanek/priloha-pacientske-listy/zuby-a-chrup-447950 AUTOR NEUVEDEN. http://kostra.kx.cz/ [online]. [cit. 12.3.2013]. Dostupný na WWW: http://kostra.kx.cz/obrazky/travici.html ČECH, Alexandr. http://m.aldentex.cz/ [online]. [cit. 12.3.2013]. Dostupný na WWW: http://m.aldentex.cz/skola-dentalni-hygieny/zubni-kaz http://m.aldentex.cz/skola-dentalni-hygieny/zubni-kaz SOJKA, Mudr.. http://www.dentamedika.cz/ [online]. [cit. 12.3.2013]. Dostupný na WWW: http://www.dentamedika.cz/endodoncie/http://www.dentamedika.cz/endodoncie/ učebnice přírodopisu pro ZŠ a víceletá gymnázia-8. ročník, nakladatelství Fraus 2006


Stáhnout ppt "Dětský - mléčný chrup je dočasný. Počet zubů po konečném prořezání je dvacet (8řezáků, 4 špičáky, 8 stoliček). Rostou od 6–7 měsíců do 2 let. Kolem šesti."

Podobné prezentace


Reklamy Google