Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Důl Jindřich Vytvořil: Matěj Kubáník Vojta Obdržálek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Důl Jindřich Vytvořil: Matěj Kubáník Vojta Obdržálek."— Transkript prezentace:

1 Důl Jindřich Vytvořil: Matěj Kubáník Vojta Obdržálek

2 HISTORIE Důl byl založen v roce 1846 rakouským státem. Při prvních průzkumech byla vyhloubená šachtice se jménem č.X, později přejmenovaná na důlní Jámu č.X využita Jáma X k založení dolu.

3 Roku 1856 byl odkoupen společností Severní dráha Ferdinandova a přejmenovala na důl Jindřich bylo poblíž těžní jámy zahájeno hloubení jámy větrní. Pravidelná těžba uhlí začala v roce 1863.

4 1856 koksové baterie a 1864 byla vystavěna první briketárna v revíru. Nad větrní jámou byl postaven větrní komín na podporu větrání v dole instalován parní dvouválcový těžní stroj byl přičleněn k dolu Terezie.

5 byl připojen k dolu František. Během hospodářské krize byla těžba zastavena až do roku Do roku 1960 sloužil jako jeho pomocný závod postupná likvidace až do roku 1975.

6 Důlní pole mělo rozlohu 304 ha. Větší přestavba proběhla během konce 60.let až do první poloviny 70.let 19.století. Od 1975 sloužil pouze jako větrací jáma pro Vítězný únor. Důl prošel několika stavebními, provozními úpravami a modernizací technického zařízení.

7 Výdušná jáma byla zasypána v roce Těžní jáma byla zasypána Těžní věž a šachetní budova zůstaly zachovány. Konečná hloubka jámy byla 546,2m. Největší hloubka důlních děl je 205m.

8 Důl měl dvě jámy do hloubky 550m a 8 pater. V současné době z dolu zůstala těžní věž a jámová budova z roku Těžní věž je dnes kulturní památkou.

9 Zdroje: KLÁT, J., SLÍVA, K.,: Kronika počátků hornictví v Ostravě Ostrava: Jaroslav Klát MATĚJ, M., KLÁT, J., KORBELÁŘOVÁ, I.,: Kulturní památky Ostravsko-Karvinského revíru: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě Karviné Uhelné hornictví v Ostravsko-Karvinském revíru: ANAGRAM s.r.o. MGR. KLEPEK, O.,: Sborník přednášek: KPHM v Ostravě, předseda Mgr. Rodan Broskevič BAKAL, J.,BORÁK, M.,GRACOVÁ, B.,GROBELNÝ, A., JÍŘÍK, K., KLÍMA, B., MYŠKA, M., PITRONOVÁ, B., STEINER, J.,: Dějiny Ostravy: Ostrava : Sfinga http ://www.hornictvi.info/histhor/lokality/okr/26.ht m


Stáhnout ppt "Důl Jindřich Vytvořil: Matěj Kubáník Vojta Obdržálek."

Podobné prezentace


Reklamy Google