Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pascal – cyklus while Mgr. Lenka Švancarová. while vývojový diagram, syntaxe Podmínka + - while (podmínka) do begin žádný, jeden nebo více příkazů cyklu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pascal – cyklus while Mgr. Lenka Švancarová. while vývojový diagram, syntaxe Podmínka + - while (podmínka) do begin žádný, jeden nebo více příkazů cyklu."— Transkript prezentace:

1 Pascal – cyklus while Mgr. Lenka Švancarová

2 while vývojový diagram, syntaxe Podmínka + - while (podmínka) do begin žádný, jeden nebo více příkazů cyklu end; Příkaz(y)

3 while vývojový diagram, sémantika Podmínka + - Vyhodnotí podmínku a teprve je-li splněna, vykonají se příkazy cyklu, poté je opět vyhodnocena podmínka, atd. Není-li podmínka splněna, cyklus končí. Příkaz(y)

4 cyklus while V podmínce cyklu se vyskytuje proměnná Hodnota proměnné v podmínce se musí měnit v těle cyklu  buď pomocí přiřazení (zpravidla se přičítá k hodnotě proměnné nebo odečítá od hodnoty proměnné)  nebo hodnotu proměnné v cyklu zadává uživatel Před cyklem musí být do proměnné přiřazena nebo načtena od uživatele hodnota.

5 while výpis čísel od 2 do 8 var i:byte; begin i:=2; while (i<=8) do begin writeln(i); i:=i+1; end; end. Start Stop (i<=8) i:=2 + - writeln(i) i:=i+1

6 Srovnání výpisu čísel cyklem while a repeat Veškeré příkazy, až na cyklus, jsou stejné. Liší se v podmínce. Protože cyklus while se opakuje, když je podmínka splněna a cyklus repeat končí, když je podmínka splněna, což je pravý opak, tak si můžete všimnout, že podmínka ve while cyklu je negací (opakem) podmínky v repeat cyklu.  Pokud máte některá cvičení vyřešena repeat cyklem, tak se z nich dá vyjít a jen nahradit repeat cyklus cyklem while.

7 while výpis čísel Napiš program, který vypíše čísla od 7 do 13. Napiš program, který vypíše čísla od 8 do 2. Napiš program, který vypíše čísla dělitelná sedmi v intervalu od 0 do 120. Napiš program, který vypíše čísla od 1 po uživatelem zadané celé číslo větší jak 1. Napiš program, který vypíše čísla od 1 po uživatelem zadané celé číslo.

8 cyklus while Napiš program na výpis malé násobilky požadovaného čísla. Uživatel zadá počet čísel, co bude nutné zadat. Program vypočítá součet zadaných čísel. Uživatel zadá 8 čísel. Program vypíše jejich průměr a kolik ze zadaných čísel bylo nulových, kladných a záporných.


Stáhnout ppt "Pascal – cyklus while Mgr. Lenka Švancarová. while vývojový diagram, syntaxe Podmínka + - while (podmínka) do begin žádný, jeden nebo více příkazů cyklu."

Podobné prezentace


Reklamy Google