Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Číslo materiálu

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Číslo materiálu"— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Číslo materiálu VY_32_INOVACE_ENI-3.ME-11_Druhy polovodičů – tyristor Název školy Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Dubno Autor Ing. Miroslav Krýdl Tematická oblast ELEKTRONIKA Ročník třetí Datum tvorby Srpen 2012 Anotace Tématický celek je zaměřen na problematiku základů elektroniky. Prezentace je určena studentům 3.ročníku, slouží jako doplněk učiva. Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora

2 Diak

3 DIAK Diak je součástka se třemi vrstvami různého typu vodivosti, u které mohou oba přechody PN pracovat v lavinovitém průrazu. Diak nemá řídicí elektrodu a je spínaný přiloženým napětím. Je-li napětí na svorkách diaku menší než spínací napětí UBO, je jeden z přechodů zavřen a diakem prochází jen malý závěrný proud. Diak je vypnutý, a to v blokovacím stavu. Dosáhne-li napětí na diaku spínacího napětí UBO, nastane nedestruktivní průraz závěrně polarizovaného přechodu a diak sepne do vodivého (propustného) stavu. Diak se používá v zapínacích a řídicích obvodech triaků.

4 Tyristor

5 TYRISTOR Tyristor, neboli řízený usměrňovač, je čtyřvrstvý polovodičový prvek se třemi přechody PN, NP, PN. Protože tyristor má řídicí elektrodu, je nazýván triodovým tyristorem. Elektrody tyristoru jsou : A – anoda K – katoda G - řídicí elektroda (z angl. Gate)

6 VA charakteristika tyristoru

7 Triak

8 TRIAK Triak je obousměrný triodový tyristor s pětivrstvou strukturou PNPNP a s čtyřmi přechody. Triak vznikne vnitřním uspořádáním tzv. antiparalelního zapojení dvou tyristorů. Dva antiparalelně zapojené tyristory, které mohou proto propouštět proud v obou směrech nahrazují triak.

9 TRIAK Propustnost triaku v obou směrech vyjadřuje VA charakteristika.

10 Použité zdroje: Kesl, Jan. Elektronika I – Analogová technika. Praha :BEN, s. ISBN Ilustrace: archiv autora

11 Nakresli schematickou značku diaku. Nakresli VA charaktristiku diaku.
Otázky ke zkoušení Nakresli schematickou značku diaku. Nakresli VA charaktristiku diaku. Nakresli schematickou značku tyristoru. Nakresli VA charaktristiku tyristoru. Nakresli schematickou značku triaku. Nakresli VA charaktristiku triaku.


Stáhnout ppt "Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Číslo materiálu"

Podobné prezentace


Reklamy Google