Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace Pořadové číslo projektu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace Pořadové číslo projektu:"— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace Pořadové číslo projektu: CZ.1.07 / / Šablona: III/2: Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Sada: 17F - Elektřina Číslo materiálu: VY_32_INOVACE_17F_20 Cílová skupina: Žáci 2. stupně – 9. ročník Ověření ve výuce: ANO Třída: 9. Datum:

2 Téma: ELEKTŘINA - Polovodičové součástky: dioda Autor: Mgr. Ilona Kosová Anotace: Materiál je určen pro práci na interaktivní tabuli nebo pro práci s ICT technikou. Prezentuje výklad nového učiva dioda a její zapojení do jednoduchého elektrického obvodu Klíčová slova: Polovodič typu P a N, PN přechod, propustný směr, závěrný směr, voltampérová charakteristika, Ohmův zákon Metodické poznámky: Vysvětlení PN přechodu na obrázcích. Zapojení diody v propustném a závěrném směru formou skupinové práce. Využití diody v praxi.

3 P OLOVODIČOVÉ SOUČÁSTKY dioda ELEKTŘINA

4 D IODA Je to polovodičová součástka s jedním PN přechodem, který vznikne spojením obou typů polovodičů, jak N tak P

5 Schematická značka diody Polovodič typu P Polovodič typu N

6 Pomocí difúze se začnou díry a volné elektrony pohybovat, přitahují se PN NP Vznikne hradlová vrstva

7 Z APOJENÍ DIODY V PROPUSTNÉM SMĚRU Diodou prochází elektrický proud

8 Z APOJENÍ DIODY V ZÁVĚRNÉM SMĚRU Diodou téměř neprochází elektrický proud

9 S KUPINOVÁ PRÁCE 1. Žáci sestaví jednoduchý elektrický obvod 2. Do obvodu zapojí diodu, nejprve v propustném směru, pak v závěrném směru 3. Měří velikost proudu protékající obvodem

10 V OLTAMPÉROVÁ CHARAKTERISTIKA - KOVY Pro kovy platí Ohmův zákon I U

11 V OLTAMPÉROVÁ CHARAKTERISTIKA - DIODA Pro diodu neplatí Ohmův zákon I U Zapojení diody v propustném směru Zapojení diody v závěrném směru

12 V YUŽITÍ Dioda se využívá jako usměrňovač střídavého proudu

13 Z DROJE : Obrázky a texty vlastní - software: MICROSOFT CORPORATION. Microsoft®OfficePowerPoint® 2003 ( ). Součást produktu Microsoft Office Professional Edition Copyright © Microsoft Corporation [software]. Oprávněný uživatel: Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace.


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace Pořadové číslo projektu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google