Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 PŘÍPRAVKY IV. OB21-OP-STROJ-TE-SVE-U-3-004

3 PŘÍPRAVKY PŘÍPRAVKY PRO UPÍNÁNÍ ROTAČNÍCH SOUČÁSTÍ Sklíčidla Používají se vedle upínání nástrojů nejčastěji k upínání krátkých rotačních obrobků střední velikosti. Ve spojení s upínacími hroty uloženými v koníku, nebo s lunetami je lze použít i k upnutí dlouhých a těžkých obrobků.

4 PŘÍPRAVKY Podle počtu čelistí rozeznáváme sklíčidla : dvoučelisťová, dvoučelisťová, tříčelisťová, tříčelisťová, čtyřčelisťová, čtyřčelisťová, šestičelisťová, šestičelisťová, osmičelisťová, atd. osmičelisťová, atd.

5 PŘÍPRAVKY Lícní desky používají se k upínání válcových obrobků a obrobků s obecnými tvary při obrábění na soustruzích.

6 PŘÍPRAVKY Pneumatická sklíčidla používají se v sériové výrobě, kde při upínání zkracují podstatně vedlejší čas a odstraňují namáhavou práci a zvyšují bezpečnost upínání a práce. Jejich konstrukce je obdobná jako u universálních, ale radiální posuv čelistí je odvozen vloženými převodovými pákami a posuvnou objímkou spojenou s pneumatickým zařízením

7 PŘÍPRAVKY Pevné upínací trny (kuželové) používají se k upínání obrobků s přesnou dírou ( H6,H7 ) na soustruzích a bruskách. Díry nemají být delší jak jeden a půl násobek průměru díry. Obrobek se na trn nalisuje a tím se dosáhne tuhého spojení. Pro každý průměr musí být samostatný trn. Tyto trny jsou normalizovány.

8 PŘÍPRAVKY Rozpínací trny slouží k rychlejšímu upnutí, ale je méně přesné jak kuželové

9 PŘÍPRAVKYKleštiny odpovídají svou funkcí rozpínacím trnům. Upíná se jimi za vnější válcovou plochu.

10 PŘÍPRAVKY Hroty pevné, /s vrcholovým úhlem 60 o / vyrábí se ve velikostech podle upínacího kužele Morse 0 - 6 Materiál nástrojová ocel uhlíková, kalena popuštěna, upínací kužel zušlechtěn na 1100 až 1200 Mpa,jsou normalizovány dle ČSN. Pro upnutí při malých otáčkách.

11 PŘÍPRAVKY Hroty otočné pro upnutí mezi hroty pro vysoké otáčky Hroty odpružené umožňují upnutí obrobku vždy ve stejné poloze vzhledem k toleranci středícího důlku.

12 PŘÍPRAVKY Unášeče - unášecí srdce, přenášejí otáčivý pohyb z unášecího kotouče na obrobek a jsou normalizovaná dle ČSN.

13 PŘÍPRAVKY Čelní unášeče, přenáší rotační pohyb vřetene na obrobek vtlačením nožíků (hrotů) do čela obrobku.

14 BOLEK,A., KOCHMAN,J. aj. Části strojůBOLEK,A., KOCHMAN,J. aj. Části strojů 2. svazek. 5. vydání, Praha: SNTL, 1990 DOLEČEK,J., HOLOUBEK,Z., Strojnictví 1 pro SOU, 1. vydání Praha : SNTL, 1988DOLEČEK,J., HOLOUBEK,Z., Strojnictví 1 pro SOU, 1. vydání Praha : SNTL, 1988 KŘÍŽ, R., Strojírenská konstrukce 1.KŘÍŽ, R., Strojírenská konstrukce 1. 1. vydání, Praha: SNTL, 1986 Použitá literatura


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google