Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STROJNÍ OBRÁBĚNÍ FRÉZOVÁNÍ III. Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STROJNÍ OBRÁBĚNÍ FRÉZOVÁNÍ III. Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce."— Transkript prezentace:

1 STROJNÍ OBRÁBĚNÍ FRÉZOVÁNÍ III. Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce EU peníze středním školám - OP VK 1.5. Výuková sada – STROJNÍ OBRÁBĚNÍ, DUM č. 8 Ing. Iveta Mičíková

2 OBSAH PREZENTACE :  Upínání nástrojů  Upínání obrobků

3 UPÍNÁNÍ NÁSTROJŮ  Nástrčné frézy se upínají na frézovací trny.  Nástrčné prvky mají normalizované kuželové stopky (kužel ISO nebo Morse).  Vřeteno frézky má v přední části přesně broušenou kuželovou upínací díru.

4 UPÍNÁNÍ NÁSTROJŮ  Krátkých trnů používáme k upnutí nástrčných čelních fréz a frézovacích hlav na vodorovných i svislých frézkách.  Dlouhých trnů používáme k upnutí nástrčných fréz válcových nebo kotoučových na vodorovných frézkách.

5 UPÍNÁNÍ NÁSTROJŮ  Frézy s válcovou stopkou se upínají do sklíčidla s upínací kleštinou. kleština stopková fréza

6 UPÍNÁNÍ NÁSTROJŮ  Frézy s kuželovou stopkou se upínají do vřetena frézky přímo kužel upínací stopky frézy a dutiny vřetena je shodný.  Je-li kužel upínací stopky frézy menší než kužel dutiny vřetena, pak použijeme redukční pouzdro vnější kužel redukčního pouzdra je shodný s kuželem dutiny vřetena, vnitřní kužel je shodný s kuželem upínací stopky frézy.

7 UPÍNÁNÍ OBROBKŮ  Upnutí obrobku musí být pevné a tuhé.  Obrobek se upíná na pracovní stůl frézky.  K upínání se používají: – strojní svěráky, – upínací přípravky, – upínky se šrouby a opěrkami.

8 KONTROLNÍ OTÁZKY 1. Jakými způsoby upínáme nástroje pro frézování? 2. K čemu se používají krátké upínací trny? 3. Kdy použijeme redukční pouzdro? 4. Jak upínáme obrobky a co můžeme k upínání použít?

9 ŘEŠENÍ: 1. Jakými způsoby upínáme nástroje pro frézování? Nástroje pro frézování upínáme následujícími způsoby: – nástrčné frézy se upínají na frézovací trny, – frézy s válcovou stopkou se upínají do sklíčidla s upínací kleštinou, – frézy s kuželovou stopkou se upínají do vřetena frézky přímo nebo pomocí redukčního pouzdra. 2. K čemu se používají krátké upínací trny? Krátkých trnů používáme k upnutí nástrčných čelních fréz a frézovacích hlav na vodorovných i svislých frézkách. 3. Kdy použijeme redukční pouzdro? Redukční pouzdro použijeme, je-li kužel upínací stopky frézy menší než kužel dutiny vřetena. 4. Jak upínáme obrobky a co můžeme k upínání použít? Obrobek se upíná na pracovní stůl frézky a k upínání se používají: – strojní svěráky, – upínací přípravky, – upínky se šrouby a opěrkami.

10 POUŽITÁ LITERATURA: DILLINGER, J. a kol. Moderní strojírenství pro školu i praxi. Praha: Europa-Sobotáles, 2007. ISBN 978-80-86706-19-1. ŘASA, J., GABRIEL, V. Strojírenská technologie 3 – 1. díl, Metody, stroje a nástroje pro obrábění. Praha: Scientia, 2005. ISBN 80-7183-337-1. NĚMEC, D. a kol. Strojírenská technologie 3 – Strojní obrábění. Praha: SNTL, 1982. HLUCHÝ, M. a kol. Strojírenská technologie. Praha: SNTL, 1975. FRISCHHERZ, A. a kol. Technologie zpracování kovů 2, Odborné znalosti. 3. vydání. SNTL Praha, 1999. ISBN 80-902110-8-9. BOTHE, O. Strojírenská technologie IV pro strojírenské učební obory. Praha: SNTL, 1984.


Stáhnout ppt "STROJNÍ OBRÁBĚNÍ FRÉZOVÁNÍ III. Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce."

Podobné prezentace


Reklamy Google