Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

GIMP : úpravy fotografií Základní úpravy. Zmenšení obrázku  Velikost obrázku v kB, nikoliv jeho rozměry v px, ovlivňuje dobu načítání obrázku z Internetu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "GIMP : úpravy fotografií Základní úpravy. Zmenšení obrázku  Velikost obrázku v kB, nikoliv jeho rozměry v px, ovlivňuje dobu načítání obrázku z Internetu."— Transkript prezentace:

1 GIMP : úpravy fotografií Základní úpravy

2 Zmenšení obrázku  Velikost obrázku v kB, nikoliv jeho rozměry v px, ovlivňuje dobu načítání obrázku z Internetu a také dobu jeho odesílání / přijímání pomocí e-mailu. Postup přípravy fotografií pro web (e-mail) se může skládat z těchto kroků:  úprava rozměrů  ořez  uložení obrázku se sníženou kvalitou

3 Změna rozměrů obrázku  Obrázek musíme nejdříve najít a poté ho otevřít: Soubor -> Otevřít.... V okně Načtení obrázku projdeme strukturou adresářů, najdeme hledaný soubor a otevřeme ho.  Najedeme na nabídku: Obrázek -> Velikost obrázku. Otevře se nám dialogové okno "Velikost obrázku".  V okně "Velikost obrázku" zadáme požadovanou šířku nebo výšku do příslušné kolonky. Pokud máme zamknutý poměr stran, stačí vyplnit pouze jeden údaj.  Standardně použité jednotky jsou pixely (px).

4

5 Oříznutí obrázku  Pro oříznutí slouží nástroj Ořez (tlačítko se skalpelem), který lze vyvolat i klávesovou zkratkou SHIFT + C.V této chvíli stačí kliknout na místo, kde chceme mít pravý horní roh a tažením vybíráme část obrázku k oříznutí.  Rozměry vybraného výřezu můžete změnit pomocí úchyků v rozích výřezu. Horní pravý a dolní levý čtvereček slouží k přesunu. Horní levý a dolní pravý čtvereček umožní změnit rozměr.  Při použití nástroje ořez se automaticky otevře dialogové okno Ořezání a rozměry. Pokud jste s výběrem spokojeni, oříznutí provedete pomocí tlačítka Ořezat.

6

7 Nástroj TRANSFORMACE  nabízí několik nastavení:  Rotace (Shift+R)  Škálování (Shift+T)  Naklonění (Shift+S)  Perspektiva (Shift+P)  Překlopení (Shift+F). U všech z režimů je možné zapnout Oříznout výsledek, jež odstraní oblasti vrstvy přesahující rozměr obrázku.

8 Rotace (Shift+R)  Nástroj rotace nám umožňuje otočit obrázek. Tažení levým tlačítkem myši otáčí výběr volně CTRL a tažení myší otáčí výběr po 15° skocích U nástrojů transformace pomocná mříž, hustotu mříže je možné nastavit. Kde nástroj rotace najdeme?  Nástroje --> Nástroje transformace --> Rotace. Pokud chceme otáčet obrázek o 90, 180 nebo 270 stupňů, musíme použít nabídku: Obrázek --> Transformace --> Rotovat o.......

9

10 Překlopení (Shift+F)  Levé tlačítko myši = vodorovné převrácení  CTRL + levé tlačítko myši = svislé převrácení  Kde nástroj překlopení najdeme? Nástroje --> Nástroje transformace --> Překlopení. Přepínat mezi svislým a vodorovným překlápěním lze výše popsaným způsobem nebo pomocí volby Typu převrácení ve vlastnostech nástroje.

11

12 Naklápění (Shift+S)  Naklápění je známé spíše jako deformace smykem. Tažení L Myší vlevo/vpravo - naklápění vodorovně Tažení L Myší nahoru/dolu - naklápění svisle Kde nástroj překlopení najdeme?  Nástroje --> Nástroje transformace --> Naklonění.

13

14 Perspektiva (Shift+P)  Perspektiva představuje simulaci perspektivního promítání.  Při používání tohoto nástroje je potřeba počítat s určitým zkreslením.  Použití: Rovnání křivě nafocených fotografií


Stáhnout ppt "GIMP : úpravy fotografií Základní úpravy. Zmenšení obrázku  Velikost obrázku v kB, nikoliv jeho rozměry v px, ovlivňuje dobu načítání obrázku z Internetu."

Podobné prezentace


Reklamy Google