Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BIOLOGIE ČLOVĚKA DÝCHACÍ SOUSTAVA. SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava2 Dýchací systém  Dýchání – je děj, při kterém organismus získává.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BIOLOGIE ČLOVĚKA DÝCHACÍ SOUSTAVA. SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava2 Dýchací systém  Dýchání – je děj, při kterém organismus získává."— Transkript prezentace:

1 BIOLOGIE ČLOVĚKA DÝCHACÍ SOUSTAVA

2 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava2 Dýchací systém  Dýchání – je děj, při kterém organismus získává a spotřebovává vzdušný kyslík a vylučuje oxid uhličitý a vodu.  Ve tkáních dochází k oxidaci organických látek, přičemž se uvolňuje energie.  Oxid uhličitý je vydýchán a voda je vyloučena močovými orgány, kůží a plícemi.  Rozvod kyslíku ke tkáním zajišťují tělní tekutiny (hemolymfa, krev) a oběhový systém.

3 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava3 Funkční anatomie dýchacího systému  Základní pojmy:  Expirace – výdech, pasivní fáze dýchacího cyklu  Inspirace – vdech, aktivní fáze dýchacího cyklu vyvolaná smršťováním dýchacích svalů  Ventilace – výměna vzduchu v dýchacích cestách a v plicích

4 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava4 Funkční anatomie dýchacího systému  Základní pojmy:  Zevní dýchání – výměna plynů mezi atmosférou a krví (plíce)  Toto je zajištěno dýchacím systémem a to: 1. Dýchací trubicí – z nosní a ústní dutiny do plic 2. Dýchací oddíly plic – přes stěnu sklípků dochází k výměně plynů mezi vnitřním prostorem plicních sklípků a krví. Rozvod dýchacích plynů – zajištěn krví. Vnitřní tkáňové dýchání – výměna plynů mezi krví a tkáňovými buňkami a zahrnuje i okysličovací pochody uvnitř buněk.

5 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava5 Stavba a funkce dýchacích cest  Dýchací trubice – části: nosní dutina – nosohltan – hrtan – průdušnice – průdušky nosní dutina – nosohltan – hrtan – průdušnice – průdušky vlastní dýchací oddíly plic jsou respirační bronchy a alveoly vlastní dýchací oddíly plic jsou respirační bronchy a alveoly  Stěna dýchací trubice: sliznice (cylindrický epitel s řasinkami) sliznice (cylindrický epitel s řasinkami) podslizniční vazivo (s uzlíky lymfatických buněk) podslizniční vazivo (s uzlíky lymfatických buněk) chrupavčitý nebo kostěný skelet trubic a dutin chrupavčitý nebo kostěný skelet trubic a dutin

6 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava6 Nosní dutina  Nosní dutina: prostor ohraničený kostěnými výběžky horní čelisti, strop tvoří čelní kost s čichovou kostí a nosní kůstky, od ústní dutiny je oddělena patrem.  Vedlejší nosní dutiny: čelní dutiny čelní dutiny dutina v klínové kosti dutina v klínové kosti dutinky v čichové kosti dutinky v čichové kosti dutina horní čelisti dutina horní čelisti

7 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava7 Stavba a funkce nosní dutiny  Strop nosní dutiny tvoří čichové pole z čichových buněk a serózními žlázkami viz. obrázek.

8 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava8 Stavba a funkce nosní dutiny  Funkce nosní dutiny: předehřát vdechovaný vzduch na tělesnou teplotu předehřát vdechovaný vzduch na tělesnou teplotu očistit vzduch od prachu a mikroorganismů očistit vzduch od prachu a mikroorganismů zvlhčit suchý vzduch zvlhčit suchý vzduch vnímat pachové látky drážděním čichových buněk vnímat pachové látky drážděním čichových buněk vytvořit lymfatickou tkání v podslizničí obrannou bariéru vytvořit lymfatickou tkání v podslizničí obrannou bariéru

9 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava9 Nosohltan a hrtan  Nosohltan – horní úsek hltanu, do kterého choanami proudí vzduch z nosní dutiny.  Ústí sem Eustachovy trubice, nachází se zde nosohltanová mandle.  Hrtan je tvořen chrupavkami: štítná, prsténčitá, 3 hlasivkové chrupavky s 2 hlasovými vazy (hlas), oddělení od hltanu zajišťuje hrtanová příklopka.

10 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava10 Průdušnice a průdušky  Průdušnice - trubice, navazující na prsténčitou chrupavku hrtanu, v krčním úseku leží na bocích laloky štítné žlázy.  Trachea se větví na 2 průdušky, které vstupují do plic.  Délka asi 13 cm, šířka 1,5- 1,8 cm.

11 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava11 Průdušnice a průdušky  Průdušky – po vstupu obou průdušek do plic se mnohonásobně větví – bronchiální strom (společně s vazivem, hladkými svaly a cévami tvoří skelet plic).

12 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava12 Plíce  Plíce jsou převážně v prostoru hrudní dutiny.  Pravá plíce je hlubokými zářezy rozdělena na tři laloky a levá na laloky dva.  Plicní tkáň je složená z průdušek, vaziva, cév a nervů.  Plicní segment – úsek plicní tkáně, který má vlastní průdušku a cévy a je oddělen od ostatních segmentů vazivem.  Povrch plic je kryt poplicnicí.

13 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava13 Stavba plic  Systém alveolů a cév tvoří plicní lalůčky – funkční jednotka plicní tkáně.  Plicní alveola – stavební jednotka plic.  Na vnitřní straně sklípků je tenká vrstva respiračního epitelu – molekuly plynu jsou transportovány z dutin alveolů do krve.

14 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava14 Dýchání  Vdechovaný vzduch: 21 % kyslíku, 79 % dusíku, 0,04 % oxidu uhličitého  Vydechovaný vzduch: 15-16 % kyslíku, 79 % dusíku, 5-6 % oxidu uhličitého  Kyslík přenáší hemoglobin.  Hlavní dýchací sval – bránice  Dechový objem - 500 ml  Vitální kapacita plic - 3200-4200 ml  Frekvence dechu 12-16 x za minutu

15 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava15 Opakování 1.Uveďte složení stěny dýchací trubice. 2.Uveďte složení dýchacích cest. 3.Co je to vnitřní dýchání? 4.Co tvoří kostru hrtanu? 5.Kde se nacházejí hlasové vazy? 6.Uveďte složení vdechovaného a vydecho- vaného vzduchu.

16 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava16 Přiřazování pojmů Expirace Inspirace Vzduch vdech Vzduch výdech Dýchací sval 21 % O 2, 0,04 % CO 2 Vdech 15 % O 2, 5-6 % CO 2 Výdech Bránice

17 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava17 Použité zdroje  Dylevský, I., Trojan, S.: Somatologie I., II. Avicenum, Praha, 1990  http://www.lf3.cuni.cz http://www.lf3.cuni.cz  http://www.veda.cz http://www.veda.cz  http://sk2.goo.cz http://sk2.goo.cz  http://pelikan.lf2.cuni.cz http://pelikan.lf2.cuni.cz  http://www.centrumzdravi.cz http://www.centrumzdravi.cz


Stáhnout ppt "BIOLOGIE ČLOVĚKA DÝCHACÍ SOUSTAVA. SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Dýchací soustava2 Dýchací systém  Dýchání – je děj, při kterém organismus získává."

Podobné prezentace


Reklamy Google