Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZÁKLADNÍ ŠKOLA BENÁTKY NAD JIZEROU, PRAŽSKÁ 135 projekt v rámci operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Šablona číslo: V/2 Název: Využívání.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZÁKLADNÍ ŠKOLA BENÁTKY NAD JIZEROU, PRAŽSKÁ 135 projekt v rámci operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Šablona číslo: V/2 Název: Využívání."— Transkript prezentace:

1 ZÁKLADNÍ ŠKOLA BENÁTKY NAD JIZEROU, PRAŽSKÁ 135 projekt v rámci operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Šablona číslo: V/2 Název: Využívání informačních a komunikačních technologií ve výuce Předmět: Chemie Ročník: IX. Téma: Nejpočetnější látky v přírodě Autor: Mgr. Klára Rákosníková VY_52_INOVACE_ 66_RA

2 Anotace: PowerPointová prezentace o arenech Klíčová slova: Uzavřený uhlíkatý řetězec, násobná vazba, karcinogenní

3 Obsah Areny Toluen Naftalen Využití (zneužití) arenů Otázky a úkoly

4 Areny Uhlovodíky, které obsahují v uzavřeném uhlíkatém řetězci šest atomů uhlíku a tři dvojné vazby. Obsahují benzenové jádro.

5 Benzenové jádro C6H6C6H6 Bezbarvá, charakteristicky zapáchající látka Vysoce hořlavá a jedovatá Při vdechování poškozuje zdraví – toxická a karcinogenní Z molekulového vzorce odvoď vzorec strukturní.

6 Toluen - methylbenzen Vlastnosti Obsahuje benzenové jádro a jednu skupinu CH 3 Vysoce hořlavá látka Poškozuje zdraví Použití Rozpouštědlo Výroba barev a lepidel Výroba čistících a odmašťovacích prostředků

7 Toluen – „droga chudých“ Volně dostupná látka v jakémkoliv množství Navozuje útlum doprovázený sny Poškozuje sliznici dýchacích cest, mozek, játra Způsobuje fyzickou a psychickou závislost Působí již 2 minuty po podání a navozuje příjemné pocity. Napadá centrum pro koordinaci pohybu a řeči Jak se droga aplikuje?

8 Naftalen Obsahuje dvě benzenová jádra Výroba z černého uhlí Krystalická látka bílé barvy a ostrého zápachu Výroba anilinových barev, dezinfekční látka (kuličky proti molům)

9 Využití (zneužití) arenů

10 Otázky a úkoly Napiš molekulový vzorec toluenu Napiš molekulový vzorec naftalen Jaký je rozdíl mezi látko jedovatou a karcinogenní?

11 Zdroje Základy chemie 2 – Pavel Beneš, Václav Pumpr, Jiří Banýr, Nakladatelství Fortuna, Praha 1997, ISBN 80-7168-312-4 Obrázky jsou z vlastních zdrojů Vloženo dne 5.2.2012


Stáhnout ppt "ZÁKLADNÍ ŠKOLA BENÁTKY NAD JIZEROU, PRAŽSKÁ 135 projekt v rámci operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Šablona číslo: V/2 Název: Využívání."

Podobné prezentace


Reklamy Google