Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Svatý Vojtěch.  Pocházel z rodu Slavníkovců  Vystupoval proti jevům,které se neslučovaly s církevním učením.  Je pokládán za autora nejstarších českých.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Svatý Vojtěch.  Pocházel z rodu Slavníkovců  Vystupoval proti jevům,které se neslučovaly s církevním učením.  Je pokládán za autora nejstarších českých."— Transkript prezentace:

1 Svatý Vojtěch

2  Pocházel z rodu Slavníkovců  Vystupoval proti jevům,které se neslučovaly s církevním učením.  Je pokládán za autora nejstarších českých a polských duchovních písní (Hospodine pomiluj ny)

3 Narození, počátky působení  Syn Slavníka, jehož rod sídlil v Libici nad Cidlinou.  19. února 982 biřmován biskupem Adalbertem  získal první stupeň vyššího kněžského svěcení – podjáhenství  Po návratu do Prahy se stal pomocníkem prvního českého biskupa Dětmara

4 Biskup Vojtěch  Druhý pražský biskup, nástupce Dětmara  Snažil se vymýtit největší nešvary tehdejší společnosti (otroctví, mnohoženství, alkoholismus)  V roce 988 znechuceně opustil Prahu a odcestoval k papeži Janu XV.  17. dubna 990 složil řeholní slib.

5 Biskup Vojtěch  Roku 922 se na žádost čekého knížete Boleslava II. vrátil zpět  Z Itálie s sebou přivedl mnich, pro které nechal vystavit Břevnovský klášter  994 se rozhodl opustit svůj úřad podruhé kvůli zkaženosti národu, která se nezměnila od doby jeho 1. odchodu

6 Smrt na misii v Prusku  Pobýval v klášteře sv. Alexia na Aventinu.  Později se odebral do Polska ke knížeti Boleslavu Chrabrému.  Chtěl podniknout cestu k pohanským Luticům nebo Prusům.  V Prusku byl 23. dubna 997 i se svými druhy zavražděn.  Boleslav Chrabrý vykoupil ostatky sv. Vojtěcha od Prusů zlatem a uložil je v Hnězdně.

7 Patron sv. Vojtěch  999 byl Vojtěch na žádost císaře Oty III. prohlášen za svatého.  Část Vojtěchových ostatků byla pravděpodobně odvezena do Říma a uložena v chrámu sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově  Od 11. století byl svatý Vojtěch pokládán za druhého patrona české země  Svátek sv. Vojtěcha připadá na 23. duben.

8 <=Socha sv. Vojtěcha na Václavském náměstí v Praze <=Socha sv. Vojtěcha na Václavském náměstí v PrazePrůčelí kostela sv. Martina=> V Holici

9 Ostatky sv. Vojtěcha v Hnězdně

10 Děkuji za pozornost Martin Rosypal


Stáhnout ppt "Svatý Vojtěch.  Pocházel z rodu Slavníkovců  Vystupoval proti jevům,které se neslučovaly s církevním učením.  Je pokládán za autora nejstarších českých."

Podobné prezentace


Reklamy Google