Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SVATÝ VOJTĚCH Anežka Lhotová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SVATÝ VOJTĚCH Anežka Lhotová."— Transkript prezentace:

1 SVATÝ VOJTĚCH Anežka Lhotová

2 Sv. Vojtěch Atributy: déšť, kopí, obraz Panny Marie, orel, oštěpy, štít, veslo

3 Narodil se na hradě Libici asi roku 956
Byl z rodu Slavníkovců, kteří vládli na větší části území dnešních východních Čech. Vojtěch jako chlapec těžce onemocněl a když po prosbách k P. Marii z nebezpečí vyvázl, otec přislíbil, že z něj vychová kněze.

4 Studoval 9 let v Makdeburgu, kde v 16ti letech přijal biřmovací jméno Adalbert (= Vojtěch).
Poté se vrátil do Prahy a působil jako jáhen Mrzelo ho, že český lid je daleko od křesťanského ideálu, že žije poněkud pohanským způsobem života, v ukrutnosti a nemravnostech. Vadilo mu také, že tehdejší biskup Dětmar je k tomu všemu velice tolerantí.

5 Uvedení sv.Vojtěcha na biskupskou stolici r.983

6 Po Dětmarově smrti byl Vojtěch ve svých 26ti letech zvolen novým biskupem (983)
Do biskupských povinností se pustil se značnou vervou a touhou po duchovní i sociální obnově své diecéze. Kvůli svým mravním požadavkům byl trnem v oku všem českým velmožům v čele s vladařem Boleslavem II. zvaným pobožným.

7 Znepřátelil si spoustu kněží a některé šlechtice, kteří ho znevažovali a zabraňovali ve snaze o reformy. A tak dokonce dvakrát složil úřad a nakonec se odebral do kláštera v Řím Roku 996 ho nový papež poslal zpět do Prahy, ale když byl Vojtěch českým lidem předem odmítnut, vyžádal si odchod k pohanům, kde by mohl šířit evangelium.

8 Za Vojtěchova pobytu v Římě totiž nepřátelští velmoži vyvraždili celý rod Slavníkovců kromě něj a nejmladšího bratra Radima, který ho v Římě doprovázel. Zamířili teda raději do Polska a dále do Pruska, kde Vojtěch hodlal šířit křesťanskou víru.

9 2 roky na to byl papežem prohlášen za svatého
V Prusku ale omylem vstoupil na tzv. Romovské pole, které pohané považovali za posvátné. Ti se přihnali, praštili ho prý nejdřív veslem a pak probodli sedmi oštěpi. Jeho hlavu pak narazili na kůl.(997) 2 roky na to byl papežem prohlášen za svatého

10 Vyvraždění Slavníkovců na Libici
Důvody: Slavníkovská konkurence Přemyslovcům Rostoucí ambice Vršovců Ekonomická krize v Přemyslovců Rozkaz k vyvraždění vydal na smrt nemocný BoleslavII. Tažení vedl jeho syn Boleslav Ryšavý spolu s Vršovci. Dne 27. září 995 byl pátek. Zničehonic se objevilo mnoho nepřátel - přemyslovská vojska. Libice byla napadena. Obležení si přáli vykonat pocty k oslavě sv.Václava, ale obléhatelé nehodlali ustoupit. Ještě více než jeden den se Libice bránila a potom padla. Přítomní Slavníkovci se ukryli v kostele, ale útočníci je lstí vylákali - slíbili, že jim nic neudělají. Byli zavražděni všichni. Starci, děti, ženy, nemluvňata. Hrad byl zapálen, opevnění zbořeno.

11

12 Použité prameny a literatura:
Slavníkovci; Toulky českou minulostí 4 – knížecí vraždění; catholica.cz


Stáhnout ppt "SVATÝ VOJTĚCH Anežka Lhotová."

Podobné prezentace


Reklamy Google