Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Tranzistory 3 Vypracoval: Melichařík Lubomír Projekt Anglicky v odborných.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Tranzistory 3 Vypracoval: Melichařík Lubomír Projekt Anglicky v odborných."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Tranzistory 3 Vypracoval: Melichařík Lubomír Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2  BIPOLÁRNÍ TRANZISTOR  - je třívrstvá součástka složená z různě dotovaných oblastí  - emitor je na rozdíl od báze o několik řádů více dotován, má mnohem více volných nosičů náboje (NPN tranzistor se společným emitorem) elektronů, a ty zaplaví tenkou oblast báze  - zvyšováním kladného napětí mezi bází a emitorem se ztenčuje oblast bez volných nosičů na rozhraní báze a emitoru  - okolo napětí 0,6 V až 0,7 V pro (Si) začíná PN přechod báze-emitor vést elektrický proud. Tato část tranzistoru se chová jako klasická polovodičová dioda.  - přivedením kladného napětí mezi kolektor a emitor, začnou být přebytečné elektrony odsávány z báze směrem ke kolektoru.

3  Podmínky pro správnou funkci tranzistoru jsou:  - tenká vrstva báze – podstata tranzistorového jevu.  - emitor dotovaný více než báze  - báze dotovaná více než kolektor  - v bipolárním tranzistoru vedou proud také díry  - proto se tomuto typu tranzistoru říká „bipolární“.

4  Základní zapojení  Zapojení tranzistorového zesilovače se společným emitorem.

5  V elektronických obvodech může být tranzistor zapojen čtyřmi základními způsoby. Podle elektrody, která je společná pro vstupní i výstupní signál se rozlišuje zapojení se:  Zapojení se společným emitorem (SE) - obrací fázi, proudové a napěťové zesílení je mnohem větší než 1.

6  Zapojení se společnou bází (SB) - neobrací fázi, malé proudové zesílení (Ai<1), velmi malá vstupní impedance, velké napěťové zesílení (velikostně podobné jako zapojení SE), zapojení se využívá ve spínačích nebo ve zdrojích v části stabilizace.

7  Zapojení se společným kolektorem (SC) (= emitorový sledovač) - neobrací fázi, velký vstupní odpor, velké  proudové zesílení, menší napěťové zesílení (<1), využívá se ve sledovačích daného obvodu.

8  1. Vyjmenujte základní vlastnosti bipolárního tranzistoru.  2. Vyjmenujte základní podmínky pro správnou funkci tranzistoru.

9  1. Nakreslete zapojení tranzistorového zesilovače se společným emitorem.  2. Nakreslete zapojení tranzistoru se společným emitorem (SE).  3. Nakreslete zapojení tranzistoru se společnou bází (SB).  4. Nakreslete zapojení tranzistoru se společným kolektorem (SC).

10  Václav MalinaPoznáváme elektroniku I.  Adrian Schommers Elektronika tajemství zbavená. ISBN 3-92608-32-5


Stáhnout ppt "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Tranzistory 3 Vypracoval: Melichařík Lubomír Projekt Anglicky v odborných."

Podobné prezentace


Reklamy Google