Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lebka novorozence a jej í rozměry Petra VOČKOVÁ. Základní znaky Rozměry: – Předozadně 11,5 cm – Obvod 34 cm.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lebka novorozence a jej í rozměry Petra VOČKOVÁ. Základní znaky Rozměry: – Předozadně 11,5 cm – Obvod 34 cm."— Transkript prezentace:

1 Lebka novorozence a jej í rozměry Petra VOČKOVÁ

2 Základní znaky Rozměry: – Předozadně 11,5 cm – Obvod 34 cm

3 Velké neurokranium, malé splanchokranium. neurokranium splanchokranium

4 Novorozenecká lebka je předozadně protažená, při pohledu shora má tvar pětiúhelníku, protože nápadně prominují tubera frontalia et parietalia jakožto osifikační středy a nejtlustší místa příslušných kostí.

5 Další znaky Párové os frontale Nízká squama temporalis Premaxilla oddělená švem od maxilly Fonticuli cranii (lupínky/fontanely)

6 Fonticuli cranii (lupínky, fontanely) Fonticulus anterior (major) Fonticulus posterior (minor)

7 Fonticulus mastoideus Fonticulus sphenoidalis

8 Fonticulus anterior et posterior jsou hmatné. Fontanely se mohou vyskytnout i na jiných místech (např. v sutura sagittalis) V lupíncích se někdy vyskytují samostatná osifikační centra (mohou v nich vznikat samostatné kůstky) – např. os bregmaticum (ve fonticulus anterior), os epiptericum (ve fonticulus sphenoidalis)

9 Mezi pravou a levou polovinou kosti čelní (v místě sutura metopica) a sutura sagittalis se mohou objevit akcesorní malé fonticuli: – Fonticulus glabellaris (nad kořenem nosu a v metopickém švu) – Fonticulus metopicus (uprostřed výšky metopického švu) – Fonticulus parietalis (uprostřed šípového švu) Fonticulus metopicus Fonticulus parietalis

10 Bubínková kost (os tympanicum) má tvar prstence. Místo typických švů (sutura), jsou pouze vazivové pásky. Anulus tympanicus

11 Při pohledu na lební bázi v norma inferior (basis cranii externa) jsou dobře patrné růstové chrupavky, především: – synchrondrosis sphenooccipitalis (mezi těly kosti klínové a týlní, zanikající až kolem dvacátého roku) – synchondrosis intraoccipitalis anterior et posterior (mezi jednotlivými základy týlní kosti, zanikající mezi pátým a sedmým rokem).

12 Synchondrosis intraoccipitalis posterior Synchondrosis intraoccipitalis anterior Synchondrosis sphenooccipitalis

13 Nízké splanchokranium novorozence se týká především tvaru maxilly, nosní dutiny a přepážky. Nejsou ještě vyvinuty pneumatizační dutiny v kostech (jsou jen naznačeny výklenky) Mandibula je nízká. Uprostřed brady jsou pravá a levá polovina mandibuly spojeny vazivovou symphysis menti, která mizí až okolo 1. roku života. Symphysis menti

14 The End?


Stáhnout ppt "Lebka novorozence a jej í rozměry Petra VOČKOVÁ. Základní znaky Rozměry: – Předozadně 11,5 cm – Obvod 34 cm."

Podobné prezentace


Reklamy Google