Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lebka novorozence a dítěte Podpořeno grantem FRVŠ F2866/2003 Video a www prezentace preparátů pro rozšířenou výuku anatomie - reinstalace sbírek Anatomického.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lebka novorozence a dítěte Podpořeno grantem FRVŠ F2866/2003 Video a www prezentace preparátů pro rozšířenou výuku anatomie - reinstalace sbírek Anatomického."— Transkript prezentace:

1 Lebka novorozence a dítěte Podpořeno grantem FRVŠ F2866/2003 Video a www prezentace preparátů pro rozšířenou výuku anatomie - reinstalace sbírek Anatomického ústavu reinstalace sbírek Anatomického ústavu

2 Pro lebku novorozence a dítěte jsou typické následující znaky: Převaha mozkové části lebky (neurocranium) nad částí obličejovou (splanchnocranium).

3 Fonticulus major Splanchnokranium Neurokranium

4 Přítomnost tzv. lupínků (fonticuli cranii): - Čtyřcípý velký lupínek, fonticulus anterior (major) v místě styku švu šípového (sutura sagittalis), švu věnčitého (sutura coronalis) a švu mezi oběma základy šupiny čelní kosti (sutura frontalis). - Trojcípý malý lupínek fonticulus posterior (minor), na styku švu lambdového (sutura lambdoidea) a švu šípového (sutura sagittalis). - Nepravidelně čtverhranný fonticulus sphenoidalis, ve spánkové oblasti a - fonticulus mastoideus, nepravidelného tvaru v místech, kde se potkává kost týlní, temenní a spánková.

5 Fonticulus major Tuber frontale Tuber parietale Fetální lebka Calva

6 Fonticulus major Fonticulus minor Fetální lebka Calva

7 Fonticulus major Fonticulus minor Fetální lebka Norma superior Vazivový pás v místě sutura sagittalis

8 Fetální lebka Norma lateralis Fonticulus sphenoidalis Fonticulus mastoideus

9 Bubínková kost (os tympanicum) má tvar prstence. Místo typických švů (sutura), jsou pouze vazivové pásky. Při pohledu na lební bázi v norma inferior (basis cranii externa) jsou dobře patrné růstové chrupavky, především: synchrondrosis sphenooccipitalis (mezi těly kosti klínové a týlní, zanikající až kolem dvacátého roku) a synchondrosis intraoccipitalis anterior et posterior (mezi jednotlivými základy týlní kosti, zanikající mezi pátým a sedmým rokem).

10 Symphysis mentis Fetální lebka Norma anterior Sutura metopica

11 Synchondrosis intraoccipitalis anterior Fetální lebka Norma inferior Anulus tympanicus posterior

12 Synchrondrosis sphenooccipitalis Fetální lebka Norma inferior sutura mendosa

13 Anulus tympanicus Fetální lebka Norma lateralis

14 Dětská lebka Norma anterior chlapec 2,5 roku

15 Dětská lebka Norma lateralis

16 Dětská lebka chlapec 2,5 roku Přetrvává defekt v místě velké fontanely Norma superior

17 Dětská lebka: dosud neosifikovaná synchondrosis sphenooccipitalis a petrooccipitalis. synchondrosis sphenooccipitalis Synchondrosis petrooccipitalis

18 Vybrané patologické stavy

19 Holoprosencephalie Holoprosencephalie – sled malformací daný poškozením vývoje střední rýhy předního mozku. Prosencephalon není(nebo neúplně) rozdělen sagitálně do 2 hemisfér. Rozeznávají se různé stupně postižení. Mezi klinické projevy patří mediánní rozštěpy obličeje, dysplázie střední části obličeje, ageneze premaxily, mikrocefalie, trigonocefalie, hydrocephalus. Dědičnost je autozomálně dominantní i recesivní.

20 Holoprosencephalie - Cyklopia

21 Norma lateralis Holoprosencephalie - Cyklopia Tuber frontale

22 Holoprosencephalie - Cyklopia Norma superior Tuber frontale

23 Rozštěp patra

24

25

26 Otevřený skus - mordex apertus Vypreparované sinus frontales

27 Hydrocephalus Dívka 2,5 roku Extremně zvětšené neurokranium, Splanchnokranium odpovídá věku

28 Hydrocephalus Dívka 2,5 roku Obvod 61,5 cm

29 Hydrocephalus chlapec 4 roky


Stáhnout ppt "Lebka novorozence a dítěte Podpořeno grantem FRVŠ F2866/2003 Video a www prezentace preparátů pro rozšířenou výuku anatomie - reinstalace sbírek Anatomického."

Podobné prezentace


Reklamy Google