Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuHydrosféra (XIX. část) Stupeň a typ vzděláváníStřední škola Vzdělávací oblastGeografie Vzdělávací obor79-41-K/41 Gymnázium, Tematický okruhHydrosféra Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 1. ročník Anotace Výukový materiál je určen k frontální prezentaci učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Výukový materiál je nutno doplnit výkladem. Žák se bude orientovat v problematice hydrosféry. Vybavení, pomůcky- Klíčová slovaHydrosféra, voda moří, voda oceánů, vlastnosti mořské vody, říční síť. Datum5. 9. 2013 HYDROSFÉRA (XIX. ČÁST)

2 MOKŘADY mokřady jsou části zemského povrchu s trvale nebo po delší dobu roku zamokřenou i mělce zaplavenou půdou jsou porostlá vlhkomilnými a vodomilnými rostlinami celá řada mokřadů se vytvořila zarůstáním jezerních pánví nebo zvýšením hladiny podzemní vody do úrovně půdní vrstvy

3 MOKŘADY u mokřadů rozlišujeme místo vzniku pro nás jsou nejdůležitější mokřady mírných šířek dělíme je na: bažinný systém mokřadů říční a jezerní systém mokřadů slatinná rašeliniště přechodná rašeliniště vrchoviště či vrchovištní rašeliniště

4 UMĚLÉ VODNÍ PLOCHY s ohledem na prostorovou expanzi lidské společnosti bylo potřeba vyřešit pravidelnou přítomnost většího množství vody lidé začali budovat umělé vodojemy umělé vodní plochy můžeme rozdělit do dvou skupin rybníky přehrady

5 UMĚLÉ VODNÍ PLOCHY rybníky vznikaly za účelem chovu ryb a druhotně získaly také rekreační, retenční a krajině estetickou funkci rybníky jsou převážně celé hloubené podle napájení vodou je můžeme rozdělit na průtočné, bezodtoké a nebeské (ty jsou napájeny výhradně srážkovou vodou)

6 UMĚLÉ VODNÍ PLOCHY umělé vodní plochy (přehrady) jsou budovány na vodnatém toku ten umožňuje stabilní přísun vody účelově byly budovány pro: energetické využití ochranu před povodněmi zásobování vodou (pitná voda, zavlažování)

7 UMĚLÉ VODNÍ PLOCHY účelově byly budovány pro: vodní dopravu rekreační využití chov ryb zlepšení kvality vody v tocích

8 UMĚLÉ VODNÍ PLOCHY s výstavbou přehrad se objevují i negativní důsledky: zatopení rozsáhlého území, častokrát půdu s vyšší bonitou nezbytné vysídlení obyvatel podmáčení půdy v okolí nádrží eroze břehů a destabilizace svahů přemístění sídel a komunikací zanášení prostředí pro nekontrolovatelnou eutrofizaci potenciální nebezpečí náhlé destrukce hrází s katastrofálními důsledky

9 OPAKOVÁNÍ OPAKOVÁNÍ Uveď příklady sopečných jezer? Jak vznikají krasová jezera?

10 ZDROJE A PRAMENY 1.DE BLIJ, H., J., MULLER, P., WILLIAMS, R. Physical geography. New York: Oxford university Press, 2004. 702 s. 2.NETOPIL, R. a kol. Fyzická geografie, 1. vydání. Praha: SPN, 1984. 272 s. 3.STRAHLER, A., STRAHLER, A. Introducing Physical Geography. New York: John Wiley & Sons, Inc., 2006. 684 s. 4.TRIZNA, M. Klimageografia a hydrogeografia, 1. vydání. Bratislava: Geo-grafika, 2004. 154 s. 5.ZÍTEK, J. (ed) a kol. Hydrologické poměry ČSSR díl 1 – 3. Praha: Hydrometeorologický ústav, 1965–1970. 6.Smith College: Influence of Structure: http://www.science.smith.edu/departments/Geology/geomorph/Structure.html, USA, 2004.


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google