Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuHydrosféra (XVI. část) Stupeň a typ vzděláváníStřední škola Vzdělávací oblastGeografie Vzdělávací obor79-41-K/41 Gymnázium, Tematický okruhHydrosféra Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 1. ročník Anotace Výukový materiál je určen k frontální prezentaci učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Výukový materiál je nutno doplnit výkladem. Žák se bude orientovat v problematice hydrosféry. Vybavení, pomůcky- Klíčová slovaHydrosféra, voda moří, voda oceánů, vlastnosti mořské vody, říční síť. Datum5. 9. 2013 HYDROSFÉRA (XVI. ČÁST)

2 JEZERA jezero je uzavřenou přirozenou sníženinou zemského povrchu, která je vyplněna vodou do jeho komplexu řadíme i jeho horninové prostředí, včetně tvaru povrchu, vegetace a živé organismy pro klasifikaci jezer existuje řada klasifikací

3 JEZERA jezera dělíme podle: stáří přítoku a odtoku původu jezerní pánve převládajících sil při vzniku teplotního režimu

4 JEZERA Jezera podle stáří mladá: nově vzniklá, nevýrazná modelace pánve zralá: vyvinuté břehové mělčiny, přítomná říční delta stará: postupné zaplňování jezera sedimenty bujná vegetace podél břehů reliktní: zbytky světového oceánu (Kaspické moře)

5 JEZERA Jezera podle přítoku a odtoku bezodtoká (uzavřená) bez přítoku i odtoku jsou zásobována srážkami a podzemní vodou spotřebují veškerý přítok na výpar z hladiny když do nich ústí větší tok, nazýváme je konečnými jezery (Aralské jezero)

6 JEZERA Jezera podle přítoku a odtoku odtoková (otevřená) naplňují se povrchovou nebo podpovrchovou vodou, která z nich odtéká v místě hráze nebo prosakováním (Štrbské pleso) když má tok, který z jezera vytéká, stejný stupeň jako tok vtékající, mluvíme o jezeře průtočném (Bajkal)

7 JEZERA Jezera podle původu jezerní pánve hrazená jezera vznikla zahrazením údolí sesuvem, nánosem, morénou nebo lávovým proudem zvláštním případem jsou jezera hrazená vlastním chemickým sedimentem (travertinem)

8 JEZERA Jezera podle původu jezerní pánve kotlinová jezera vznikla vyplněním přirozené deprese vyhloubené deflací (šoty – Čadské jezero), poklesem ker zemské kůry (tektonická – Bajkal, Malawi, Tanganika), vyhloubením ledovcem (Plešné jezero), vulkanickou činností, degradací permafrostu atd.

9 OPAKOVÁNÍ OPAKOVÁNÍ Co je to jezero? Charakterizuj bezodtoková jezera.

10 ZDROJE A PRAMENY 1.DE BLIJ, H., J., MULLER, P., WILLIAMS, R. Physical geography. New York: Oxford university Press, 2004. 702 s. 2.NETOPIL, R. a kol. Fyzická geografie, 1. vydání. Praha: SPN, 1984. 272 s. 3.STRAHLER, A., STRAHLER, A. Introducing Physical Geography. New York: John Wiley & Sons, Inc., 2006. 684 s. 4.TRIZNA, M. Klimageografia a hydrogeografia, 1. vydání. Bratislava: Geo-grafika, 2004. 154 s. 5.ZÍTEK, J. (ed) a kol. Hydrologické poměry ČSSR díl 1 – 3. Praha: Hydrometeorologický ústav, 1965–1970. 6.Smith College: Influence of Structure: http://www.science.smith.edu/departments/Geology/geomorph/Structure.html, USA, 2004.


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google