Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuGeoreliéf (II. část) Stupeň a typ vzděláváníStřední škola Vzdělávací oblastGeografie Vzdělávací obor79-41-K/41 Gymnázium, Tematický okruhLitosféra a georeliéf Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 1. ročník Anotace Výukový materiál je určen k frontální prezentaci učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Výukový materiál je nutno doplnit výkladem. Žák se bude orientovat v problematice zemského povrchu, podmořského a pevninského reliéfu a bude rozlišovat jednotlivé tvary na zemském povrchu. Vybavení, pomůcky- Klíčová slovaGeoreliéf, pevninský šelf, hlubokomořský příkop, škrapy, závrt, jeskyně. Datum5. 9. 2013 GEORELIÉF (II. ČÁST)

2 PEVNINSKÝ RELIÉF zemský povrch (georeliéf) není jen plochou styku litosféry s dalšími geosférami, ale je především plochou, na které dochází k přírodním krajinotvorným procesům vyvolávaným dvěma skupinami krajinotvorných činitelů tito krajinotvorní činitelé jsou vnitřní a vnější

3 PEVNINSKÝ RELIÉF vlivem vnitřní a vnějších činitelů se zvolna mění stavba a složení zemské kůry i vzhled krajiny 1. vnitřní činitelé (endogenní) mají svůj původ v zemském nitru jejich příčinou jsou složité fyzikálně chemické procesy a změny v zemské kůře a ve svrchním plášti (litosféře) v hloubce 50 až 200 km pod povrhem Země

4 PEVNINSKÝ RELIÉF 1. vnitřní činitelé (endogenní) ty se projevují napětí, tlaky a různými pohyby zemské kůry mezi krajinotvorné procesy vnitřního původu počítáme pevninotvorné a horotvorné pohyby zemské kůry, sopečnou činnost, zemětřesení a přeměnu hornin na zemském povrchu jimi vznikají především hrubé velkotvary a nerovnosti, jakými jsou pevniny, pohoří, hory, tabule rozlámané v kry atd.

5 PEVNINSKÝ RELIÉF 2. vnější činitelé (exogenní) mají svůj původ mimo zemskou kůru hlavně ve slunečním záření a v zemské tíži změny teploty, vítr, déšť, sníh, proudící voda, jezera, moře, ledovce, živé organismy vyvolávají na zemském povrchu za spolupůsobení zemské tíže četné změny

6 PEVNINSKÝ RELIÉF 2. vnější činitelé (exogenní) základním vnějším činitelem utvářejícím zemský povrch je podnebí v součinnosti s geografickou polohou a nadmořskou výškou mezi krajinotvorné procesy vyvolané vnějším činiteli patří svahové pohyby, procesy vyvolávané změnami a jevy v atmosféře, činnosti vody, vodních toků, jezer, moří, sněhu, ledovců a organismů

7 PEVNINSKÝ RELIÉF 2. vnější činitelé (exogenní) složitými procesy vyvolanými kombinovaným působením více vnějších činitelů jsou např. eroze, zvětrávání hornin, vznik a vývoj půd vnější činitelé vyvolávají změny na zemském povrchu nehluboko pod jeho povrchem způsobují rozrušování hornin, odnos zvětralin a jejich následné ukládání na jiných místech

8 Vliv vnějších činitelů na tvar zemského povrchu Zdroj: PETERSEN, James F, Dorothy Irene SACK a Robert E GABLER. Fundamentals of physical geography. 1st Ed. Belmont, CA: Brooks/Cole, 2011. ISBN 978-053-8734-639.

9 OPAKOVÁNÍ OPAKOVÁNÍ Jaký je rozdíl mezi členěním zemského povrchu podle nadmořské výšky a relativní výškové členitosti?

10 ZDROJE A PRAMENY 1.DE BLIJ, H., J., MULLER, P., WILLIAMS, R. Physical geography. New York: Oxford university Press, 2004. 702 s. 2.NETOPIL, R. a kol. Fyzická geografie, 1. vydání. Praha: SPN, 1984. 272 s. 3.STRAHLER, A., STRAHLER, A. Introducing Physical Geography. New York: John Wiley & Sons, Inc., 2006. 684 s. 4.TRIZNA, M. Klimageografia a hydrogeografia, 1. vydání. Bratislava: Geo-grafika, 2004. 154 s. 5.STRAHLER, Alan a Zeeya MERALI. Visualising physical geography. United States of America: John Wiley & Sons. 591 s. 6.PETERSEN, James F, Dorothy Irene SACK a Robert E GABLER. Fundamentals of physical geography. 1st Ed. Belmont, CA: Brooks/Cole, 2011. ISBN 978-053-8734-639. 7.PATOČKOVÁ, Soňa. Geografie: studijní materiály nejen pro maturanty. V Tribunu EU vyd. 1. Uherské Hradiště [i.e. Brno]: Tribun EU, 2008, 193 s. Knihovnicka.cz. ISBN 978-80-7399-578-2.


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google