Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

rozsáhlé území v Čechách i na Moravě Českomoravská vrchovina Vyhledávejte v příruční mapě.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "rozsáhlé území v Čechách i na Moravě Českomoravská vrchovina Vyhledávejte v příruční mapě."— Transkript prezentace:

1

2 rozsáhlé území v Čechách i na Moravě Českomoravská vrchovina Vyhledávejte v příruční mapě.

3 Pohoří a hory Jihlavské a Žďárské vrchy Krajina Českomoravské vrchoviny klesá od Jihlavských vrchů (Javořice – 837 m) a Žďárských vrchů (Devět skal – 836 m).

4 Řeky a nádrže Svratka, nádrž Vír Vrchovinou probíhá hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Na řece Svratce je vystavěna přehrada Vír.

5 Řeky a nádrže Jihlava, nádrž Dalešice Spolu se Svratkou odvádí do Černého moře své vody řeka Jihlava. Na ní byla vystavěna přehrada Dalešice.

6 Řeky Chrudimka, Sázava Do Severního moře odtékají vody řeky Chrudimky a Sázavy, které pramení ve Žďárských vrchách.

7 Města Jihlava, Havlíčkův Brod Centrem tohoto kraje je staré hornické město Jihlava. Nedaleký Havlíčkův Brod byl pojmenován po českém vlastenci.

8 Města Telč, Třebíč Telč ležící mezi třemi rybníky má velké množství historických památek. Při řece Jihlavě najdeme město Třebíč.

9 Města Žďár nad Sázavou, Pelhřimov Dominantou Žďáru je Zelená hora s pozoruhodným hřbitovním kostelem. Pelhřimov je „městem rekordů“.

10 Památky Lipnice nad Sázavou, Pernštejn Mohutný gotický hrad Lipnice je dominantou Havlíčkobrodska. Pernštejn je jeden z největších moravských hradů.

11 Samostatná práce do sešitu Ať jsi ta anebo ten, do ruky si tužku vem, obkresli si naši vlast, pak zakresli, co už znáš. (Dnes: Českomoravská vrchovina.) Nebude to žádná věda, pomůže ti vlastivěda.


Stáhnout ppt "rozsáhlé území v Čechách i na Moravě Českomoravská vrchovina Vyhledávejte v příruční mapě."

Podobné prezentace


Reklamy Google