Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Úloha dopravy v hospodářství Autorem materiálu, není-li uvedeno jinak, je Bc. Jana Kloučková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Úloha dopravy v hospodářství Autorem materiálu, není-li uvedeno jinak, je Bc. Jana Kloučková."— Transkript prezentace:

1 Úloha dopravy v hospodářství Autorem materiálu, není-li uvedeno jinak, je Bc. Jana Kloučková

2 Anotace: Materiál obsahuje prezentaci s vysvětlením jednotlivých pojmů týkajících se dopravy a základními informacemi jednotlivých druzích dopravy. Autor: Bc. Jana Kloučková Datum vytvoření: květen 2013 Jazyk: Čeština Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Obor: Zeměpis Tematický okruh: Společenské a hospodářské prostředí Učivo: Úloha dopravy v hospodářství Očekávaný výstup: Zhodnotí přiměřeně strukturu, složky a funkce světového hospodářství, lokalizuje na mapách hlavní světové surovinové a energetické zdroje. Speciální vzdělávací potřeby: Školní atlas světa Klíčová slova: doprava, dopravní cesty, dopravní prostředky Druh učebního materiálu: Prezentace Cílová skupina: Žák II. stupně – 9. ročník Stupeň a typ vzdělávání: Základní vzdělání – druhý stupeň – první období Typická věková skupina: 12 – 15 let

3 Pokuste se vysvětlit následující pojmy: Doprava ◦ cílené přemisťování nákladů a osob

4 Pokuste se vysvětlit následující pojmy: Dopravní cesty ◦ technicky zabezpečená trasa pro dopravu nákladů a osob

5 Pokuste se vysvětlit následující pojmy: Dopravní prostředky ◦ zařízení, umožňující dopravu nákladů a osob po dopravních cestách

6 Pokuste se vysvětlit následující pojmy: Spoje ◦ přeprava zpráv a informací

7 Pokuste se vysvětlit následující pojmy: Hustota dopravních cest ◦ poměr mezi délkou komunikací (v km) a počtem obyvatel (v 10 000 obyvatel) ◦ poměr mezi délkou komunikací a rozlohou území

8 DRUHY DOPRAVY Silniční doprava ◦ Výhody: stavba silnic je levnější než stavba jiných dopravních cest. ◦ Nevýhody: výfukové plyny, hluk. ◦ Nejdelší dálniční síť se nachází v USA. ◦ Nejvyšší motorizace (počet vozidel na 1 000 obyvatel) je v Monaku, USA, Islandu a Lucembursku.

9 DRUHY DOPRAVY Železniční doprava: ◦ Relativně nízká spotřeba energie ve srovnání se silniční dopravou. ◦ Ve vyspělých zemích se délka železnic zkracuje, nevyužívané tratě se ruší. ◦ Nejhustší železniční síť je ve střední Evropě.

10 DRUHY DOPRAVY Námořní doprava: ◦ Největší frekvence námořní dopravy je v Atlantském oceánu mezi Evropou a Severní Amerikou, dále také z Perského zálivu do ostatních zemí. ◦ V námořní dopravě jsou velmi důležité průplavy, které zkracují námořní cesty, např. Suezský či Panamský průplav.

11 DRUHY DOPRAVY Letecká doprava: ◦ Nerychlejší druh dopravy. ◦ Nejfrekventovanější úsek je mezi Severní Amerikou a západní Evropou. Potrubní doprava: ◦ Slouží k přepravě tekutých a plynných látek. ◦ Ropovody, plynovody. ◦ Družba, Ingolstadt.

12 Autorem fotografií je Bc. Jana Kloučková.

13 Použité zdroje: Vypracovala, pokud není uvedeno jinak, Bc. Jana Kloučková V Obříství, květen 2013


Stáhnout ppt "Úloha dopravy v hospodářství Autorem materiálu, není-li uvedeno jinak, je Bc. Jana Kloučková."

Podobné prezentace


Reklamy Google