Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 strofa sapfická  tercína  ritornel  stance  siciliána  strofa oněginská  seznam použitých zdrojů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " strofa sapfická  tercína  ritornel  stance  siciliána  strofa oněginská  seznam použitých zdrojů."— Transkript prezentace:

1

2  strofa sapfická  tercína  ritornel  stance  siciliána  strofa oněginská  seznam použitých zdrojů

3  čtyři nerýmované verše  tři jedenáctislabičné, jeden pětislabičný verš  antika Sapfo: Modlitba k Afroditě Afrodito, na zdobném trůnu, věčná, dcero Dia předoucí lsti, o prosím, nepokořuj trudy a útrapami, paní, mé srdce!

4  tři desetislabičné verše  rým 1. a 3. verš, 2. verš - liché verše další strofy  středověk (renesance) Dante Alighieri: Božská komedie A dobrý Mistr řekl: „Pohleďte tam, ten, který kráčí včele s mečem v dlani, to je sám Homér, jde jak velký pán,

5  tercína – tři desetislabičné verše  první verš poloviční  italská a německá poezie Jaroslav Vrchlický: Chudobky Chudobky v husté trávě, vždy šlapané a vždycky neuznané, snad proto srdci nejdražší jste právě.

6  osm desetislabičných veršů, abababcc  i talská literatura (renesance) Torquato Tasso: Osvobozený Jeruzalém Máť každý křídla na srdci i noze a přece ani neví, kterak chvátá, leč koule slunce na svém žhavém voze juž šlehá poušť a spěje k výši zlatá. Hle Jeruzalém vdechnut na obloze! tam ukazuje každá ruka spjatá a tisíc hrdel v sboru volá valem a v pozdrav jemu jásá: Jeruzalém!

7  osm desetislabičných, jeden dvanáctislabičný verš  ababbcbcc, Edmund Spenser G. G. Byron: Child Haroldova pouť Ó, krásné Řecko! Veliké i v pádu! Vždy nesmrtelné, ač tě více není! Kdo povede tvé děti? Kdože vládu jich dlouhé poroby v los lepší změní? Ó, kde jsou synové tví proslavení, co v jícen smrtný černých Thermopyl se samovolně vrhli v utracení? Když ducha jich by sebe pochopil a tebe probudil i z hrobu vykoupil?

8  osm desetislabičných veršů  abababab, renesance (G. Boccaccio) Jaroslav Vrchlický: Modlitba k Noci Ó vítej Noci! Na hvězd zlatém voze Ty kněžko s luny srpem v kadeřích Ty s perlou rosy na své hnědé noze, Již z dálky hlásá hrdliček všech smích. Hvozd jako město hlučném na hlomoze Svůj tají ruch, i chrobák právě ztich, Neb věčná báseň v žití všední próze V tvých leží stínuplných perutích.

9  čtrnáct veršů osmi-devítislabičných  4 (abab) – 4 (aabb) - 4 (abba) - 2 (aa) A. S. Puškin: Evžen Oněgin A štěstí bylo přec tak snadné a blízké tak!... Můj osud však je rozhodnut. Když srdce vadne, je lhostejno, zda tak či tak: mě se slzami zaklínala má matka; a já jsem se vdala;

10 nebylo žádné úlevy pro smutné srdce. Ale vy teď musíte mě zanechati. Já vím: ve vašem srdci jest vložena hrdost, přímá čest. Já miluji vás (k čemu lháti?), však jiný je už mužem mým a já ho nikdy nezradím.

11  Literatura: přehled středoškolského učiva. 2. vyd. Třebíč: Petra Velanová, 209. maturita. ISBN 80-9028571-6-X.  Literatura v kostce pro SŠ. 1. vyd. Praha: fragment, 2007. ISBN 978-80-253-0185-2.  http://cs.wikipedia.org/wiki/Ritornel  http://cs.wikipedia.org/wiki/Stance  http://basne.webzdarma.cz/puskin_onegi n6.html


Stáhnout ppt " strofa sapfická  tercína  ritornel  stance  siciliána  strofa oněginská  seznam použitých zdrojů."

Podobné prezentace


Reklamy Google