Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Karel Havlíček Borovský Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Karel Havlíček Borovský Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová."— Transkript prezentace:

1 Karel Havlíček Borovský Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová

2 Vzdělávací oblast: jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: český jazyk a literatura Tematický okruh: literární výchova Anotace: Materiál obsahuje prezentaci k výkladu o spisovateli Karlu Havlíčku Borovském. Autor: Mgr. Petra Holajová Datum vytvoření: leden 2012 Jazyk: čeština Očekávaný výstup: Žák má přehled o významných představitelích české literatury. Speciální vzdělávací potřeby: žádné Klíčová slova: Brixen, novinář, beletrie, epigramy Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: základní vzdělávání – druhý stupeň Typická věková skupina: VIII. třída

3 Obr. č. 1

4 Narozen: 1821 Borová u Přibyslavi Narozen: 1821 Borová u Přibyslavi Zemřel: 1856 Praha Zemřel: 1856 Praha

5 Básník, novinář, ekonom a politik Básník, novinář, ekonom a politik Zakladatel české žurnalistiky, satiry Zakladatel české žurnalistiky, satiry a literární kritiky a literární kritiky

6 Přídomek „Borovský“ je odvozen od místa jeho narození (Borová). Přídomek „Borovský“ je odvozen od místa jeho narození (Borová).

7 Vystudoval gymnázium Vystudoval gymnázium Studoval filozofii v Praze Studoval filozofii v Praze Vstoupil do kněžského semináře, studia ale nedokončil Vstoupil do kněžského semináře, studia ale nedokončil

8 Zprvu byl zastáncem rusofilství Zprvu byl zastáncem rusofilství a všeslovanské vzájemnosti. a všeslovanské vzájemnosti. Po ročním pobytu v Rusku se vrátil Po ročním pobytu v Rusku se vrátil s názorem, že slovanská vzájemnost je nemožná. s názorem, že slovanská vzájemnost je nemožná.

9 Roku 1845 kritizoval Tylův román Poslední Čech Roku 1845 kritizoval Tylův román Poslední Čech Roku 1846 se stal redaktorem Pražských novin Roku 1846 se stal redaktorem Pražských novin Roku 1848 založil vlastní – Národní noviny Roku 1848 založil vlastní – Národní noviny (první deník v Českých zemích) (první deník v Českých zemích) V lednu 1850 byly spolu s přílohou Šotek V lednu 1850 byly spolu s přílohou Šotek (uveřejňoval své epigramy) zakázány (uveřejňoval své epigramy) zakázány

10 V roce 1851 deportován do Brixenu V roce 1851 deportován do Brixenu V roce 1855 se vrací do Čech V roce 1855 se vrací do Čech V roce 1856 umírá na tuberkulózu V roce 1856 umírá na tuberkulózu Pohřeb pořádal Josef Němec (manžel Boženy Němcové) Pohřeb pořádal Josef Němec (manžel Boženy Němcové)

11 Dílo: Beletrie Obrazy z Rus (cestopis,chválí vztah k náboženství,kritizuje vztah k alkoholu) Obrazy z Rus (cestopis,chválí vztah k náboženství,kritizuje vztah k alkoholu) Tyrolské elegie Tyrolské elegie Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Král Lávra Král Lávra Epigramy (krátké pointované veršované skladby,většinou se jedná o parodii, kritiku, či satiru) Epigramy (krátké pointované veršované skladby,většinou se jedná o parodii, kritiku, či satiru)

12 Použité zdroje: www.wikipedie.cz Obr. č. 1: Vilímek, Jan. [cit. 2012-01-20]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: Obr. č. 1: Vilímek, Jan. [cit. 2012-01-20]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:


Stáhnout ppt "Karel Havlíček Borovský Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová."

Podobné prezentace


Reklamy Google