Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Moře a oceány 90% žije v mořích, hlavně v tropických vodách Význam červeného barviva u ruduch spočívá ve schopnosti dobře zachytit modrozelené.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Moře a oceány 90% žije v mořích, hlavně v tropických vodách Význam červeného barviva u ruduch spočívá ve schopnosti dobře zachytit modrozelené."— Transkript prezentace:

1

2

3

4 Moře a oceány

5

6

7

8 90% žije v mořích, hlavně v tropických vodách Význam červeného barviva u ruduch spočívá ve schopnosti dobře zachytit modrozelené světlo, které proniká mořskou vodou nejhlouběji. Ruduchy tak mohou růst i ve velkých hloubkách (180 až 210 m pod hladinou).

9 Žijí především v mořské vodě, jsou mnohobuněčné, tělo mají tvořené stélkou, která může dorůstat délky až 60 m.

10 ZELENÉ ŘASY JSOU VĚTŠINOU SLADKOVODNÍ, JEN 10% MOŘSKÝCH

11

12 Dírkonošci jsou starobylí mořští prvoci. Vytvářejí vápnité, často velmi ozdobné schránky s mnoha drobnými otvůrky, kterými vystrkují dlouhé panožky, které slouží především k lapání potravy.

13

14

15 ŽAHAVCI jsou vodní, převážně mořští, bezobratlí živočichové jejich stavba těla je poměrně jednoduchá s paprsčitou souměrností tělo může dosahovat velikosti od několika milimetrů po 2 m významným znakem jsou žahavé buňky, které využívají při lovu, jedy vytvářené žahavými buňkami mohou citelně poranit, případně usmrtit i člověka žahavé buňky se obvykle sdružují do tzv. žahavých baterií na chapadlech, v okolí úst, čímž zesilují svůj účinek jsou převážně dravci se slepou trávicí dutinou - láčkou medúza = plovoucí stádium - se rozmnožuje pohlavně nepohlavně se žahavci množí pučením

16

17  Koráli žijí přisedle v koloniích.  Průměrná velikost jednoho polypa (= živočicha) je 1 – 2 mm.  Tvoří vnější kostru z uhličitanu vápenatého nebo z červeného koralinu.  Rychlost růstu schránky může být až 25 mm za rok u nejrychleji rostoucích korálů.  Najdeme je většinou v slunných mořích do hloubky 60m, protože žijí v symbióze s řasami, které jim obstarávají většinu potravy.

18 korálových útesů Mezi korály patří známí původci korálových útesů v tropických mořích.

19 Atol je typ ostrova v tropických mořích, který se skládá z kruhovitého korálového útesu.

20

21 Tvrdé vnější schránky některých druhů korálů červené barvy se již od pravěku využívaly jako oblíbený šperkařský materiál.

22

23  Korálový útes představuje jednu z biologicky nejbohatších oblastí světa.  V současnosti je na světě více nebo méně poškozeno 70 % korálových útesů.  Na některých místech se útesy mění v mrtvou masu bílé barvy. Vybělení korálů způsobují vysoké teploty vody vyvolané globálním oteplováním Země.  Další katastrofou pro útesy je hvězdice trnitá, která se vlivem rostoucí teploty vody přemnožila a v posledních desetiletích útesy doslova likviduje. Jeden jedinec může takto zkonzumovat až 5–6 m² korálů za rok.

24

25  Medúzy jsou volně se pohybující mořští dravci.  Patří k nejstarším organismům, které lze nyní na Zemi najít.  K lovu své kořisti jsou vybaveny žahavými chapadly, které u největších druhů mohou dosahovat až délky desítek metrů!  Malé medúzky se živí planktonem nebo rybími vajíčky, větší mohou ohrožovat různé mořské bezobratlé živočichy i ryby.  Do svého zvonu nasají vodu a poté ji stahem svalů prudce vystříknou, dokážou tak bleskurychle uniknout dravcům.

26

27

28 Sasanky jsou mořští draví živočichové. Jejich průměrná velikost je asi 7 cm, ale některé druhy měří 30 - 50 cm. Rozšířenou spodní stranou těla se mohou pomalu posouvat po dně. Nemají schránku a při nepříznivých podmínkách se umí stáhnout do kuličky. Dokážou strávit i větší rybky.

29

30

31

32 o Ostnokožci jsou velmi starou a úspěšnou skupinou živočichů. o Žijí převážně na dně moře. o Tělo je paprsčitě souměrné. o Pod kůží vytvářejí vápenaté destičky, které tvoří pevný krunýř, nebo vybíhají na povrch jako ostny. o Mají značnou regenerační schopnost. o Většina ostnokožců se dokáže pohybovat po podkladu. Hvězdice mají obvykle pětiramenné tělo (u některých druhů může dojít ke zmnožení ramen až na 40), uprostřed těla se nachází tělní terč s ústy. Mohou být nejrůznějších barev a dorůstat velikosti až 75 cm.

33

34

35 Moře a oceány zabírají přes 70% povrchu Země; různé podmínky – např. hloubka, teplota, slanost  rozmanitý život SINICE a červené, hnědé a zelené ŘASY – producenti - využívají sluneční energii a oxid uhličitý k tvorbě živiny, zdroj kyslíku PRVOCI dírkonošci – jednobuněční se schránou s otvůrky; k pohybu a příjmu potravy - panožky; u dna nebo součást planktonu = drobné vznášející se organismy ŽIVOČICHOVÉ ŽAHAVCI - ramena s žahavými buňkami  dravci medúzy – pohyblivé; zvonovité tělo s dlouhými rameny koráli – drobní, přisedlí; vápenité schránky  korálové útesy a ostrovy; ohrožené znečištěním moří sasanky – přisedlé; podobné květům OSTNOKOŽCI hvězdice – u dna; dlouhá ramena; schopnost regenerace; dravé

36 Závěr: 1)Popiš ekosystém „moře a oceány“. Kdo je hlavními producenty v tomto ekosystému? Vysvětli pojem producent. 2)Kteří prvoci a ostnokožci žijí v mořích a oceánech? Co o nich víš? 3)Popiš žahavce moří a oceánů.


Stáhnout ppt "Moře a oceány 90% žije v mořích, hlavně v tropických vodách Význam červeného barviva u ruduch spočívá ve schopnosti dobře zachytit modrozelené."

Podobné prezentace


Reklamy Google