Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Organizace zdravotnické služby v armádě. Cíle a úkoly zdravotnické služby v armádě Zachování lidské síly, záchrana života a minimalizace fyzické a psychické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Organizace zdravotnické služby v armádě. Cíle a úkoly zdravotnické služby v armádě Zachování lidské síly, záchrana života a minimalizace fyzické a psychické."— Transkript prezentace:

1 Organizace zdravotnické služby v armádě

2 Cíle a úkoly zdravotnické služby v armádě Zachování lidské síly, záchrana života a minimalizace fyzické a psychické nezpůsobilosti. Zachování lidské síly, záchrana života a minimalizace fyzické a psychické nezpůsobilosti. Zachování bojové připravenosti armády v průběhu války. Zachování bojové připravenosti armády v průběhu války.

3 Struktura zdravotnické služby Zdravotnické služba je v armádě členěna do úrovní. Zdravotnické služba je v armádě členěna do úrovní. Tyto úrovně jsou celkem čtyři a pokrývají celé spektrum péče o zraněné nebo nemocné. Tyto úrovně jsou celkem čtyři a pokrývají celé spektrum péče o zraněné nebo nemocné. Označují se mezinárodním pojmenováním Role (Role 1, Role 2 …). Označují se mezinárodním pojmenováním Role (Role 1, Role 2 …).

4 První pomoc Měla by přichází bezprostředně po zranění. Měla by přichází bezprostředně po zranění. Skládá se z evakuace postiženého z „horké“ zony. Následně je prováděn ošetření za pomoci osobního lékařského vybavení každého vojáka jako jsou obvaz a tišící prostředky (morfium) většinou jiným vojákem. Skládá se z evakuace postiženého z „horké“ zony. Následně je prováděn ošetření za pomoci osobního lékařského vybavení každého vojáka jako jsou obvaz a tišící prostředky (morfium) většinou jiným vojákem. Následuje Role 1 zdravotnického zabezpečení. Následuje Role 1 zdravotnického zabezpečení.

5 Role 1 Lékařský odsun na Role 1. Lékařský odsun na Role 1. Lékařem provedená opatření k obnovení a stabilizaci životních funkcí, tak aby byl zraněný schopen dalšího odsunu, ale také preventivních medicínských opatření, běžná ambulantní primární péče, základní zubní péče nebo laboratorní testy. Lékařem provedená opatření k obnovení a stabilizaci životních funkcí, tak aby byl zraněný schopen dalšího odsunu, ale také preventivních medicínských opatření, běžná ambulantní primární péče, základní zubní péče nebo laboratorní testy. Do 20 osob personálu – záleží na typu jednotky. Do 20 osob personálu – záleží na typu jednotky. Nejméně 1 lékař a 5 odsunových prostředků. Nejméně 1 lékař a 5 odsunových prostředků. Průchodnost 150-200 pacientů za den, 35-50 výkonů denně Průchodnost 150-200 pacientů za den, 35-50 výkonů denně

6 Role 2 Lékařský odsun na Role 2. Lékařský odsun na Role 2. Třídění a příjmu raněných, resuscitace a léčba šokových stavů na vyšší úrovni než ROLE 1. Rutinně prováděná primární úrazová chirurgie ( primární ošetření ran) a omezenou lůžková kapacita pro krátkodobou hospitalizaci raněných a nemocných do doby, než budou navráceni k jednotce nebo evakuováni. Třídění a příjmu raněných, resuscitace a léčba šokových stavů na vyšší úrovni než ROLE 1. Rutinně prováděná primární úrazová chirurgie ( primární ošetření ran) a omezenou lůžková kapacita pro krátkodobou hospitalizaci raněných a nemocných do doby, než budou navráceni k jednotce nebo evakuováni. Jsou dva typy - ROLE 2 LM ( Light Manoeuvre) a ROLE 2 E (Enhanced). Jsou dva typy - ROLE 2 LM ( Light Manoeuvre) a ROLE 2 E (Enhanced).

7 Role 2 Zdravotnická rota. Zdravotnická rota. Do 130 osob personálu. Do 130 osob personálu. 16 lékařů. 16 lékařů. 14-28 odsunových prostředků dle typu brigády. 14-28 odsunových prostředků dle typu brigády. Průchodnost kalkulována na 300 pacientů denně. Průchodnost kalkulována na 300 pacientů denně. Chirurgie – 2 týmy, každý denně 15-20 výkonů ( maximum 50-60 denně). Chirurgie – 2 týmy, každý denně 15-20 výkonů ( maximum 50-60 denně). Dočasná – krátkodobá hospitalizace 40 pacientů. Dočasná – krátkodobá hospitalizace 40 pacientů.

8 Role 3 Lékařský odsun na Role 3. Lékařský odsun na Role 3. Provádění chirurgických zákroků zachraňujících život a končetiny, sofistikované laboratorní testování. Provádění chirurgických zákroků zachraňujících život a končetiny, sofistikované laboratorní testování. Hospitalizace pacientů Hospitalizace pacientů Specialisté – závislost na misi – čelistní chirurgie, popáleninová, interna, neurologie, intenzivní péče atd. Specialisté – závislost na misi – čelistní chirurgie, popáleninová, interna, neurologie, intenzivní péče atd.

9 Role 3 Zdravotnický prapor,polní nemocnice. Zdravotnický prapor,polní nemocnice. Cca 360 osob, 41 lékařů a 18 odsunových prostředků Cca 360 osob, 41 lékařů a 18 odsunových prostředků 200 lůžek, z toho 12 JIP 200 lůžek, z toho 12 JIP 6 chirurgických týmů se schopností provést denně asi 80 operací 6 chirurgických týmů se schopností provést denně asi 80 operací

10 Role 4 Lékařský odsun na Role 4. Lékařský odsun na Role 4. Časově náročná definitivní léčba a rehabilitace. Časově náročná definitivní léčba a rehabilitace. Vojenské nemocnice na území členských nebo aliančních států NATO. Vojenské nemocnice na území členských nebo aliančních států NATO. Ústřední vojenská nemocnice. Ústřední vojenská nemocnice. V případě neexistence vojenských nemocnic (například v UK) jiné hospitalizační báze nebo centra. V případě neexistence vojenských nemocnic (například v UK) jiné hospitalizační báze nebo centra.

11 Zdravotnický odsun Zdravotnický odsun je odsun pacientů do zdravotnických zařízení pod zdravotnickým dohledem. Zdravotnický odsun je odsun pacientů do zdravotnických zařízení pod zdravotnickým dohledem. Cílem je rychle a šetrně dopravit raněné a nemocné na zdravotnické etapy k ošetření, zabezpečit pohyblivost vojsk odsunutím raněných a uvolnit zdravotnické etapy pro příjem dalších raněných a nemocných. Cílem je rychle a šetrně dopravit raněné a nemocné na zdravotnické etapy k ošetření, zabezpečit pohyblivost vojsk odsunutím raněných a uvolnit zdravotnické etapy pro příjem dalších raněných a nemocných.

12 Zdravotnický odsun U Role 1 se kalkuluje se vzdáleností 5 km od místa zranění, cesta tam a zpět s vyložením a naložením by měla být proveditelná do jedné hodiny. U Role 1 se kalkuluje se vzdáleností 5 km od místa zranění, cesta tam a zpět s vyložením a naložením by měla být proveditelná do jedné hodiny. Plánovaná doba odsunu všech zraněných z místa zranění na Role 1 je 6 hodin. Plánovaná doba odsunu všech zraněných z místa zranění na Role 1 je 6 hodin. K odsunu do Role 1 se používají jakékoliv dostupné prostředky, povětšinou ale pozemní vozidla a lehké vrtulníky. K odsunu do Role 1 se používají jakékoliv dostupné prostředky, povětšinou ale pozemní vozidla a lehké vrtulníky.

13 Zdravotnický odsun Mezi Role 1 a Role 2 se předpokládá vzdálenost 20 km s dobou koloběhu dvě hodiny. Mezi Role 1 a Role 2 se předpokládá vzdálenost 20 km s dobou koloběhu dvě hodiny. Plánovaná doba na přesun z Role 1 do Role 2 je 8 hodin. Plánovaná doba na přesun z Role 1 do Role 2 je 8 hodin. K odsunu do Role 2 se používají pozemní a letecké prostředky, zastoupené především střednými a těžkými vrtulníky. K odsunu do Role 2 se používají pozemní a letecké prostředky, zastoupené především střednými a těžkými vrtulníky.

14 Zdravotnický odsun Vzdálenost Role 2 a Role 3 je předpokládaných 40 km. Doba koloběhu u pozemní přepravy (90% raněných) jsou tři hodiny u vzdušné přepravy (10% raněných) jedna hodina. Vzdálenost Role 2 a Role 3 je předpokládaných 40 km. Doba koloběhu u pozemní přepravy (90% raněných) jsou tři hodiny u vzdušné přepravy (10% raněných) jedna hodina. Určená doba na přepravu všech zraněných po zemi je 10 hodin a vzduchem 8 hodin. Určená doba na přepravu všech zraněných po zemi je 10 hodin a vzduchem 8 hodin. K odsunu na Role 3 se opět používají jak pozemní tak vzdušné prostředky, kde jsou zastoupeny stejně jako u předešlého stupně hlavně střední a těžké vrtulníky. K odsunu na Role 3 se opět používají jak pozemní tak vzdušné prostředky, kde jsou zastoupeny stejně jako u předešlého stupně hlavně střední a těžké vrtulníky.

15 Zdravotnický odsun Na přesun do Role 4 nejsou žádné určené limity. Záleží zde velmi na místě nasazení vojsk. Na přesun do Role 4 nejsou žádné určené limity. Záleží zde velmi na místě nasazení vojsk. Na přesun do zdravotnických zařízení Role 4 jsou určeny především dopravní, případně speciálně upravená letadla, ale mohou se použít i lodě a nebo vlaky. Na přesun do zdravotnických zařízení Role 4 jsou určeny především dopravní, případně speciálně upravená letadla, ale mohou se použít i lodě a nebo vlaky.

16 Zdroje www.army.cz www.army.cz www.army.cz www.mod.uk www.mod.uk www.mod.uk www.army.mil www.army.mil www.army.mil


Stáhnout ppt "Organizace zdravotnické služby v armádě. Cíle a úkoly zdravotnické služby v armádě Zachování lidské síly, záchrana života a minimalizace fyzické a psychické."

Podobné prezentace


Reklamy Google