Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Egyptské pyramidy Co to vlastně je….

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Egyptské pyramidy Co to vlastně je…."— Transkript prezentace:

1 Egyptské pyramidy Co to vlastně je…

2 Pyramidy Jsou jehlanovité stavby.Základem pyramid bývá zpravidla čtyřúhelník nebo trojúhelník, obecně to však může být jakýkoliv polygon.To znamená,že pyramida má obvykle 3 nebo 4 stěny. Tyto stěny musí být trojúhelníkové. Konstrukčně nejjednoduší je udělat pyramidu čtvercové základny, protože nevzniká problém spojit stěny do jednoho bodu. Tutu vlastnost má většina středověkých pyramid.

3

4 Historie pyramid Jsou prvím a do dneška jediným dochovaným divem starověkého světa. Ačkoliv se v Egyptě vyskytuje několik desítek pyramid, za první div světa jsou považovány pouze pyramidy nachazející se na pyramidovém poli v Gíze nedaleko hlavního města Káhiry.

5 Historie pyramid Pyramidy v Egyptě jsou nejznámější a nejstarší z pyramidových staveb, patří k největším stavbám v historii.Cheopsova pyramida je řazena mezi sedm divů světa a byla největší stavbou až do stavby Eifelovky. Egyptské pyramidy jsou postaveny z velkých kamenných bloků, nebo cihel. Stavba pyramid bez znalosti železa a složitějších technologií. První pyramida pochází z období III, dynastie poslední pak z XIII, všechny byly postaveny mezi lety 2700 až 1700 př.n.l.

6 K čemu sloužily Přestože o účelu i vzniku egyptských pyramid koluje řada, které jsou označovány jako nevědecké, shoduje se vědecký svět na tom,že se jedná o hroby králů. U některých pyramid je jedna a více dalších,menších pyramid,které sloužily jako hrob manželek. Některé z těchto staveb sloužily k náboženským účelům, většina egyptologů se domnívá,že v nich přebývala královna Ba.

7 K čemu sloužily 2 Někteří králové si nechali postavit 2 pyramidy, což bývá vysvětlováno egyptsým dualismem, který spočíval v tom,že byly králové Horního i Dolního Egypta.Zajímavostí je, že existují i pyramidy,které sice měly být hrobkou, ale král se nechal pohřbít jinam. Většina egyptologů se domnívá,že se pyramidy vyvinuli z mastaveb a že jsou egyptským vynálezem, neovlivněným cizími vlivy.

8 Chufuova pyramida Je největší pyramidou v Egyptě a je tak stojícím důkazem despotismu vládce Chufu. Jde o vůbec nejznámější stavbu Egypta. Z hieroglyfických nápisů lze její název přeložit jako „Chufův obzor“. Pyramida má v součastnosti rozměr základny x230,30 metrů a je vysoká metru, i když původně byla ještě o 2 metry vyšší na každé straně delší a o 10 metru vyšší. Plocha, kterou pyramida zabírá je 5.15 hektarů. Chybějící špička, kazící dojem dokonalého jehlanu, je zřejmá na první pohled díky tomuhle defektu za 2. světové války byla na vrcholu pyramidy protiletecká pozorovatelna.

9 Chufuofa pyramida… Jedná se o nejhmotnější stavbu na světě, kdy původní objem celé stavby měřil asi metru krychových. Na celou stavbu bylo použito asi 2.3 milionů kusů kamenných oblouků( jeden má cca 2.5 tuny), které na zemi spočívají tíhou téměř tun. Podle záznamů historika Hérodota pracovalo na stavbě v tříměsíčních intervalech okolo sta tisíců otroků asi 20 let. Dnes se odbornící shodují , že na práci pracovalo něco přes 30 tisíc dělníků.

10

11 Rachefova pyramida Je jen o něco málo menší než největší pyramida v Egyptě postavená pro krále Chufuva, ale z dnešního pohledu se se jeví vyšší. Tento dojem vyvolává umístění na výše položeném místě a také do jisté míry strrmější sklon stěn. Tuto hrobku si vybudoval král Rachef. Základna měří metru a má výšku metru dnes jí chybí vrcholek, neboli pyramidion. Postavena je o něco méně propracovaněji, než pyramida Chufuova, spáry mezi bloky jsou často široké. Obložení pyramidy se dochovalo pouze pod vrcholem.

12 Rachefova pyramida 2 Pohřební komora se zde nachází pod povrchem, vytesana do skalního podloží, přístupová cesta k ní je mnohem jednodušší, než u pyramidy Chufuovy. Co ale nechybí ani u této pyramidy je komplex staveb, které jí obklopují. Jedna zvláštnost však u této pyramidy existuje. Je jí Velká Sfinga, obrovitá socha ležícího lva s hlavou panovníka.

13

14 Menkaureova pyramida Je nejmenší pyramida,která se nachází v Gíze u Káhiry. Její jméno v překladu znamená božský je Menkaure. V době jejího vzniku už byla egyptská říše pravděpodobně oslabena,ale není známo kvuli čemu se tak stalo. Král Menkaure měl být dobrotivý panovník. Podle tradice se za jeho vlády vedlo lidem mnohem lépe než za jeho předchůdců.

15 Menkaureova pyramida 2 Jeho pyramida je na poli v Gíze nejmenší, ale i tak už po něm nikdo vyšší pyramidu nepostavil. Základna pyramidy měří metru a vysoká je jen metru. Na jeho stavbu bylo použito větší množství žuly, což byl materiál mnohem prestižnější než pískovec. Podle dostupných zpráv však byla pyramida ze všech nejkrásnější, a to díky obložení,které mělo být v dolní třetině z asuánské červené žuly, ve střední třetině z bílého turského vápence a špička byla opět z červené žuly. Toto obložení se dochovalo až do 16. století, kdy bylo uloupeno mamlúky.

16


Stáhnout ppt "Egyptské pyramidy Co to vlastně je…."

Podobné prezentace


Reklamy Google