Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Martin VRZALA. * 1. Rudy * 2. Rudy železných kovů * 3. Rudy barevných kovů * 4. Vzácné kovy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Martin VRZALA. * 1. Rudy * 2. Rudy železných kovů * 3. Rudy barevných kovů * 4. Vzácné kovy."— Transkript prezentace:

1 Martin VRZALA

2 * 1. Rudy * 2. Rudy železných kovů * 3. Rudy barevných kovů * 4. Vzácné kovy

3 štítů Zde je v důsledku několikanásobné metamorfizace vysoké procento zrudnění. Kanadský, Guayanský, Brazilský, Baltský, Africký, Sibiřský, Indický, Australský, Grónský Ložiska rud jsou vázána na výskyt………? Podle atlasu vyjmenuj štíty jednotlivých kontinentů.

4 * železná ruda * mangan * pyrit * krevel * hnědel * ocelek Podle atlasu vyjmenuj rudy železných kovů.

5 * hutnictví železa se říká – černá metalurgie * v dějinách lidstva bylo jedno období nazýváno jako „doba železná“ Keltové Jak se nazývá první, historicky doložený národ na našem území, který byl ve zpracování železa mistrem? Železo se v přírodě vyskytuje v mnoha typech železné rudy. Znáš nějaké?

6 * hematit (krevel) * limonit (hnědel) * siderit (ocelek) * ilmenit * pyrit * magnetovec (magnetit) * je druhým nejrozšířenějším kovem v zemské kůře (po hliníku) Podle atlasu vypiš 5 největších producentů železné rudy.

7 * chrom * nikl * wolfram * antimon * měď * olovo * cín, rtuť, zinek * kobalt, bauxit, polymetalické rudy Podle atlasu vyjmenuj rudy barevných kovů.

8 * Bohatá ložiska jsou dnes již vyčerpána a náklady na těžbu mědi neustále narůstají. mosaz bauxit Podle atlasu vypiš 5 největších producentů mědi. Jak se nazývá slitina mědi a zinku?. Jak se nazývá surovina na výrobu hliníku?

9 * zlato, stříbro, platina * jejich získávání bylo v historii spojeno s objevováním kontinentů a s obdobími zlatých horeček * Aljaška (Klondike), přilehlá část Kanady (teritorium Yukon – Dawson City a v Austrálii Podle atlasu vypiš 5 největších producentů zlata a stříbra. Znáš nejslavnější zlaté horečky?

10 * SMOLOVÁ, Irena a Miroslav VYSOUDIL. Zeměpis na dlani. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 2003, 124 s. Na dlani. ISBN 80- 858-3988-1. * HANUS, Martin a Luděk ŠÍDLO. Školní atlas dnešního světa. 1. vyd. Praha: Terra, 2011, 1 atlas (187 s.). ISBN 978-809-0228- 269. * [online]. [cit. 2012-09-23]. Dostupné z: www.office.com


Stáhnout ppt "Martin VRZALA. * 1. Rudy * 2. Rudy železných kovů * 3. Rudy barevných kovů * 4. Vzácné kovy."

Podobné prezentace


Reklamy Google