Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pet Shop Pranostiky☺ LEDEN LEDEN Když se leden vydaří, naděj na úrodu nezmaří Lednem rok nový se starým se stýká, kdo ve starém nepracoval, v novém ať.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pet Shop Pranostiky☺ LEDEN LEDEN Když se leden vydaří, naděj na úrodu nezmaří Lednem rok nový se starým se stýká, kdo ve starém nepracoval, v novém ať."— Transkript prezentace:

1

2 Pet Shop Pranostiky☺

3 LEDEN LEDEN Když se leden vydaří, naděj na úrodu nezmaří Lednem rok nový se starým se stýká, kdo ve starém nepracoval, v novém ať nenaříká Leden-li se v blátě brodí, nenaplní vinař sudy

4 ÚNOR ÚNOR Únor bílý,pole sílí. Únor bílý,pole sílí. Usadí-li se bílá husa v únoru na poli, bude hodně obilí Usadí-li se bílá husa v únoru na poli, bude hodně obilí Masopust na slunci, pomlázka u kamen. Masopust na slunci, pomlázka u kamen. Je-li na Hromnice jasný den, přijde ještě mnohá sněžná žeň. Je-li na Hromnice jasný den, přijde ještě mnohá sněžná žeň.

5 BŘEZEN BŘEZEN Březen, za kamna vlezem. Na Řehoře hory hučí a sedláci doma čučí Na svatého Josefa vyskočí skopec na kopec a poděkuje hospodáři za přezimování. Je-li v březnu dešťů mnoho, neúroda je pak z toho. Je-li v březnu dešťů mnoho, neúroda je pak z toho.

6 DUBEN DUBEN Ještě tam budem. Ještě tam budem. Na svatého Jiří, trávu nezastaví čtyři. Na svatého Jiří, trávu nezastaví čtyři. Je-li duben bouřlivý, shnije kopa a mandel zplesniví. Je-li duben bouřlivý, shnije kopa a mandel zplesniví. V dubnu se za den i devět druhů počasí sejde.

7 KVĚTEN KVĚTEN Máj, vyženem kozy v háj Máj, vyženem kozy v háj Studený máj, v stodole ráj. Urbanův oves, Havlovo žito - nechystej, sedláče, stodolu na to. Urbanův oves, Havlovo žito - nechystej, sedláče, stodolu na to. Svatby v máji šťastné nebývají.

8 ČERVEN ČERVEN Prší-li na svatého Medarda, prší ještě čtyřicet dní po sobě a zkazí se sena. Prší-li na svatého Medarda, prší ještě čtyřicet dní po sobě a zkazí se sena. O svatém Fortunátu kapka deště má cenu dukátu Červen červený jako z růže květ.

9 ČERVENEC ČERVENEC V červenci do košile vysvlékni se, v lednu až po uši zachumlej se. Křepelka volá na sedláka: Už je čas, už je čas, na ten klas! Když slunce ubývá, léto spěje v psí dny. Kolem svaté Kristýny dozrávají maliny. Kolem svaté Kristýny dozrávají maliny.

10 SRPEN SRPEN Na svatého Timotěje měj obilí ve stodole. Srpen začíná, kde červenec skončil. Srpnové velké rosy oznamují pěkné časy Srpnové velké rosy oznamují pěkné časy Na svatého Vavřince čtyři řepy do hrnce.

11 ZÁŘÍ ZÁŘÍ Na den Jiljí hrom a blesky - čtyři týdny mokré stezky. Na den Jiljí hrom a blesky - čtyři týdny mokré stezky. Září víno vaří, říjen mačká hrozen. Září víno vaří, říjen mačká hrozen. Je-li bouřka na Václava, dlouho teplo zvěstovává. Je-li bouřka na Václava, dlouho teplo zvěstovává. Svatý Václav praví: Pusťte krávy do otavy!

12 ŘÍJEN ŘÍJEN Na svatého Marka, kdo má málo chleba, ať kouše jabka. Na svatého Marka, kdo má málo chleba, ať kouše jabka. Brigita svatá na mlhavá rána je bohatá Brigita svatá na mlhavá rána je bohatá Spadne-li v říjnu listí, bude mokrá zima. Jak den svaté Voršily začíná, tak se i zima končívá. Jak den svaté Voršily začíná, tak se i zima končívá.

13 LISTOPAD LISTOPAD Na svatého Teodora sedlák ještě pilně orá Na svatého Teodora sedlák ještě pilně orá Svatá Cecílie hroudy v poli sněhem kryje. Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá. Jaký den svatého Martina, taková též bude zima. Jaký den svatého Martina, taková též bude zima.

14 PROSINEC PROSINEC Je-li prosinec blátivý, celý rok bude deštivý. Je-li prosinec blátivý, celý rok bude deštivý. Padá-li na Boží hod vánoční sníh, hodně obilí bude na polích. Padá-li na Boží hod vánoční sníh, hodně obilí bude na polích. O svaté Barboře ležívá sníh na dvoře. O svaté Barboře ležívá sníh na dvoře. V prosinci zima ještě laškuje, ale v lednu již kraluje. V prosinci zima ještě laškuje, ale v lednu již kraluje.


Stáhnout ppt "Pet Shop Pranostiky☺ LEDEN LEDEN Když se leden vydaří, naděj na úrodu nezmaří Lednem rok nový se starým se stýká, kdo ve starém nepracoval, v novém ať."

Podobné prezentace


Reklamy Google