Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LIDOVÁ SLOVESNOST PŘÍSLOVÍ, POŘEKADLO, RČENÍ, PRANOSTIKA Mgr. Michal Oblouk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LIDOVÁ SLOVESNOST PŘÍSLOVÍ, POŘEKADLO, RČENÍ, PRANOSTIKA Mgr. Michal Oblouk."— Transkript prezentace:

1 LIDOVÁ SLOVESNOST PŘÍSLOVÍ, POŘEKADLO, RČENÍ, PRANOSTIKA Mgr. Michal Oblouk

2 P Ř Í S L O V Í  krátká a jadrně vyjádřená průpovídka  vyslovuje obecnou lidovou zkušenost  podává mravní ponaučení nebo návod k jednání v určité situaci  vyjadřuje životní moudrost  ustálený výrok  má často podobu rýmovaného dvojverší

3 P Ř Í S L O V Í Bez práce nejsou koláče. Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše. Komu se nelení, tomu se zelení. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Tichá voda břehy mele. Všude dobře doma nejlépe. Kdo mnoho mluví, lže nebo se chlubí.

4 P O Ř E K A D L O  vyjádření životních zkušeností  stručné, někdy rýmované  bez mravního ponaučení

5 P O Ř E K A D L O Čumí jako tele na nová vrata. Dopadli jako sedláci u Chlumce. Bez peněz do hospody nelez. Nové koště dobře mete. Pes, který štěká, nekouše. Chodí s motykou na zajíce. Já nic, já muzikant.

6 R Č E N Í  ustálené slovní spojení  často má přenesený význam  označuje typické situace  vyjadřuje určitou životní zkušenost  produkt lidové fantazie  smyslem je pobavení  typem rčení je přirovnání

7 R Č E N Í Mít brouky v hlavě. Připadat si jako páté kolo u vozu. Vzít nohy na ramena. Chytit příležitost za pačesy. Co na srdci, to na jazyku. Zdání klame. Pýcha předchází pád. Stát jako tvrdé Y.

8 P R A N O S T I K A  lidová průpovídka, pořekadlo  obsahuje předpověď počasí nebo nějakých jiných nadcházejících věcí a vyjadřuje životní zkušenost s tím související  dává do souvislosti určité meteorologické jevy a roční dobu

9 P R A N O S T I K A Únor bílý – pole sílí. Medardova kápě – čtyřicet dní kape. Svatá Lucie noci upije a dne nepřidá. Na nový rok o slepičí krok. Na Hromnice o hodinu více. Svatá Anna – chladna z rána. Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Březen – za kamna vlezem.


Stáhnout ppt "LIDOVÁ SLOVESNOST PŘÍSLOVÍ, POŘEKADLO, RČENÍ, PRANOSTIKA Mgr. Michal Oblouk."

Podobné prezentace


Reklamy Google