Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rok a jeho měsíce DUM 11/1.  Tento výukový materiál byl vytvořen v rámci projektu „ EU-peníze“  Autor: Mgr. Jana Lažová  Období: květen 2011  Anotace:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rok a jeho měsíce DUM 11/1.  Tento výukový materiál byl vytvořen v rámci projektu „ EU-peníze“  Autor: Mgr. Jana Lažová  Období: květen 2011  Anotace:"— Transkript prezentace:

1 Rok a jeho měsíce DUM 11/1

2  Tento výukový materiál byl vytvořen v rámci projektu „ EU-peníze“  Autor: Mgr. Jana Lažová  Období: květen 2011  Anotace: metodický materiál do výuky člověk a jeho svět s fotkami a základními informacemi  Číslo a název šablony klíčové aktivity: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji ICT  Jazyk: jazyk český  Druh učebního materiálu: metodický materiál  Cílová skupina: žák  Typ vzdělání: základní vzdělání  Věková skupina: 1. r. ZŠ, 2.r. ZŠ, 3.r. ZŠ

3 Rok  rok je doba, která uběhne mezi dvěma opakováními události spojené s oběhem Země kolem Slunce  kalendářní rok má 365 dní  přestupný rok má 366 dní, kalendářní rok má ale jen 365 dní. Protože jeden tropický rok je dlouhý 365,242 19 dne, dochází zhruba k odchylce jednoho dne za čtyři roky, a proto se vkládá jeden den navíc, kterému se říká přestupný den.

4 Kalendářní měsíc  měsíc je časová jednotka v mnoha kalendářích  v našem gregoriánském kalendáři má 28 až 31 dní  měsíce v gregoriánském kalendáři Měsíce v gregoriánském kalendáři  Leden — 31 dní  Únor — 28 nebo 29 dní, podle přestupného roku  Březen — 31 dní  Duben — 30 dní  Květen — 31 dní  Červen — 30 dní  Červenec — 31 dní  Srpen — 31 dní  Září — 30 dní  Říjen — 31 dní  Listopad — 30 dní  Prosinec — 31 dní

5 Leden  leden je podle gregoriánského kalendáře první měsíc v roce.  má 31 dní  český název měsíce pochází od slova led – měsíc ledu

6 Pranostiky: Leden studený, duben zelený. Na Nový rok, o slepičí krok. Leden - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

7 Únor  únor je podle gregoriánského kalendáře druhý měsíc v roce  má 28 dní, v přestupném roce má 29 dní  český název měsíce vysvětlují jazykovědci tím, že se v tuto dobu při tání ledu ponořují ledové kry na řekách (únor = nořiti se)

8 Pranostiky: Únor bílý - pole sílí. Leží-li kočka v únoru na slunci, jistě v březnu poleze za kamna. Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky.

9 Březen  březen je podle gregoriánského kalendáře třetí měsíc v roce  má 31 dní  český název měsíce pochází z rašení bříz a začátek březosti zvířat  v období kolem 21. března nastává jarní rovnodennost. Slunce při svém zdánlivém ročním pohybu protíná světový rovník - přechází z jižní polokoule na severní.

10 Pranostiky: Březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem, máj – vyženem kozy v háj. I když pluh v březnu zemi ryje, přeci zima ještě žije. Začnou-li v březnu měkké větry, navracují se laštovice.

11 Duben  duben je čtvrtý měsíc gregoriánského kalendáře v roce  má 30 dní  slovo pochází ze slova dub  první dubnový den se nazývá apríl. Už od 16. století je apríl spojen s různými žertíky a drobnými zlomyslnostmi.  aprílové počasí označuje počastí nestálé, proměnlivé a používá se i tehdy, pokud se hovoří o proměnlivém a nestálém počasí v jiný čas

12 Pranostiky: Bouřky v dubnu zvěstují mokré léto. Prší-li na 1. dubna, bývá mokrý máj. Duben laškuje, sedlák za pluhem hubuje. Je-li v dubnu častý hromu třesk, sena, žita bude jeden lesk.

13 Květen  květen nebo také máj je pátý měsíc gregoriánského kalendáře v roce  má 31 dní.  už od 13. století je měsíc květen spojen s lidovými oslavami, např. stavění máje nebo pálení čarodějnic, je považován za měsíc lásky  1. května je mezinárodní svátek práce a druhou květnovou neděli se slaví svátek matek

14 Pranostiky: Máj teplo dává a stromy květem zdobívá. Ozývá-li se v květnu často hrom, potom v červnu sotva kdy mrholí.

15 Červen  červen je šestý měsíc gregoriánského kalendáře v roce  má 30 dní.  kolem 21. června začíná na severní polokouli léto  jméno červen je odvozováno rozmanitě, například jeho původ lidé viděli v červenání ovoce a jahod v tomto měsíci, ale jiní ho odvozoval od slova červenosti vůbec nebo od červů, kteří v tomto období dělají škody zvláště na štěpích a ovoci. Někteří odvozují jméno měsíce od sbírání červce, hmyzu, ze kteréhož se vyrábělo barvivo.  1. června se slaví Mezinárodní den dětí

16 Pranostiky: Po suchém máji červnové kapky cenu zlata mají. V červnu-li severní větry dují, tu se bouřky opožďují. Je-li červen mírný, nebude v prosinci mráz silný.

17 Červenec  červenec je sedmý měsíc gregoriánského kalendáře v roce  má 31 dní  v původním římském kalendáři byl jeho název Quintilis, tedy „Pátý“. V roce 44 př. n. l. byl Julius Caesar zavražděn a poté římský senát na návrh Marka Antonia změnil na počest Julia Caesara název měsíce, ve kterém se Julius Caesar narodil, Quintilis na Julius.  tento měsíc patří do velkých letních prázdnin všude tam, kde je léto

18 Pranostiky: V červenci je na dvoře pusto, ale na polích husto. Co červenec neuvaří - srpen nedopeče. Když červenec pěkně hřeje, o vánocích se zima zaskvěje.

19 Srpen  srpen je osmým měsícem roku gregoriánského kalendáře  má 31 dní  české jméno pochází pravděpodobně od slova srp, což býval hlavní nástroj užívaný v raném zemědělství při sklizni obilí (tedy při žních), žně pak obvykle končily právě v osmém měsíci kalendářního roku

20 Pranostiky: Hřímá-li v srpnu, lze čekat osmého dne opět bouřku. Hřímá-li v srpnu, praví se, že budoucího roku hojná úroda a množství deště jest k doufání. Nejsou-li v srpnu hřiby, nebude v zimě sněhu.

21 Září  září je devátý měsíc gregoriánského kalendáře  má 30 dní  kolem 23. září začíná na severní polokouli podzim (podzimní rovnodennost)  staročeské označení tohoto měsíce bylo zářuj nebo zářij  v září začíná období podzimní sklizně. Kromě ovoce a brambor dozrává také vinná réva a chmel

22 Pranostiky: Teplé září - dobře se ovoci i vínu daří. Teplé září - říjen se mračí. Září, na léto jde stáří. Bouřka v září - sníh v prosinci.

23 Říjen  říjen je desátým měsícem roku podle gregoriánského kalendáře  má 31 dní  jeho české jméno je odvozeno od jelení říje  v tomto měsíci pokračuje ve střední Evropě podzimní sklizeň a v českých zemích se tradičně slaví posvícení

24 Pranostiky: Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají. V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc. Když křížový pavouk se v říjnu ukrývá a nevylézá, není daleko do sněhu.

25 Listopad  listopad je jedenáctý měsíc gregoriánského kalendáře v roce  má 30 dní  název je odvozen od padání listí, které je v tuto roční dobu ve středoevropských přírodních podmínkách typické

26 Pranostiky: Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá. Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři. V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody.

27 Prosinec  Prosinec je podle gregoriánského kalendáře a poslední měsíc v roce  má 31 dní.  prosinec začíná stejným dnem v týdnu jako září  21. prosince nebo 22. prosince je zimní slunovrat Slunce stojí nad obratníkem Kozoroha.  v tento den je na severní polokouli nejkratší den v roce. Noc je nejdelší.

28 Pranostiky: Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná. Není-li prosinec studený, bude příští rok hubený. Když v prosinci hrom ještě hučí, rok příští stále vítr fučí.

29 Odkazy:  http://www.pranostik.cz http://www.pranostik.cz  http://www.e-horoskopy.cz/pranostiky http://www.e-horoskopy.cz/pranostiky  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org  http://images.google.com http://images.google.com


Stáhnout ppt "Rok a jeho měsíce DUM 11/1.  Tento výukový materiál byl vytvořen v rámci projektu „ EU-peníze“  Autor: Mgr. Jana Lažová  Období: květen 2011  Anotace:"

Podobné prezentace


Reklamy Google