Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jméno autoraMgr. Lenka Čechová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyIII/2 Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jméno autoraMgr. Lenka Čechová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyIII/2 Inovace."— Transkript prezentace:

1 jméno autoraMgr. Lenka Čechová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyIII/2 Inovace výuky pomocí ICT předmět Vlastivěda/D pořadové číslo DUM06

2 Anotace Prezentace s obrázky o životě a díle kronikáře Kosmase. Aktivita zařazena v podobě otázek a odpovědí vycházejících z předcházející prezentace. AutorMgr. Lenka Čechová Očekávaný výstup Charakterizuje zdroj poznatků z historie. Chápe termín kronika a kronikář. Nejstarší kronika. Popisuje Kosmovu kroniku. Rozdělení kroniky do tří částí. Seznámení s životem a dílem Kosmase v elementární podobě. Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityAktivita Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníZákladní vzdělávání – první stupeň Typická věková skupina9 – 10 let

3 Kosmas Kosmova kronika česká

4 O historii se dovídáme z knih, kterým říkáme kroniky. Záznamy do kronik jsou vypisovány pravdivě podle vyprávění. Nejstarší je Kronika česká. Jejím autorem je Kosmas. O nejstarší době neměl spolehlivé zprávy, proto je zaznamenal jako bájná vyprávění starců. Zachoval tak staré pověsti české.

5 Kronikář a duchovní Žil na přelomu 11. a 12. století. V době, kdy už plně zvítězilo křesťanství nad pohanstvím. Studoval v cizině. Působil jako děkan v kostele sv. Víta. Studoval literaturu jiných národů. Založil tradici našeho dějepisectví.

6 Kosmova kronika česká Vznik Kosmovy kroniky spadá do počátku 12. století (r. 1119 – 1125). Rukopis se nedochoval. Zachovalo se 15 rukopisů – opisů z 12. – 16. století. Kronika je psána latinsky, přesto můžeme nalézt v textech některá česká slova.

7 Kosmova kronika je rozdělena do tří knih Kniha první – do r. 1038 Zachycuje příběhy z doby pohanské. Sahá až do doby knížete Břetislava I. a smrti knížete Jaromíra. Setkáme se s praotcem Čechem, Krokem a jeho dcerami – Kazi, Tetou a Libuší, knížaty Neklanem a Křesomyslem, Bořivojem nebo Vladislavem.

8 KOSMOVA „KRONIKA ČECHŮ“, KN. I. Lech a Čech na obrázku dodatečně přidaném do Budyšínského rukopisu Kosmovy kroniky ve 14. století, vydané v Praze roku 1853, kde je imaginární „hrad“ označen jako „praobraz pražského hradu sv. Václava“.

9 Kniha druhá – do roku 1092 Zachycuje období do nastolení vlády knížete Břetislava II., kterého považuj za ideálního panovníka. Kniha třetí – do roku 1125 (Kosmas umírá.) Zaznamenává období do smrti Vladislava I. a počátek vlády jeho bratra Soběslava.

10 Otázky 1. Z jakých zdrojů se dozvídáme o historických událostech? 2. Jak se nazývá nejstarší kronika? 3. Ve kterém století tato kronika vznikla? 4. Kdo byl Kosmas? 5. Kde Kosmas působil a čím byl? 6. Jakým jazykem byla napsána? 7. Do kolika knih Kosmas kroniku rozdělil? 8. V jaké podobě se kronika zachovala do současnosti ?

11 Odpovědi 1. Archeologické nálezy v podobě vykopávek, letopisy, pověsti, kroniky. 2. Kosmova Kronika česká. 3. Na počátku 12. století (1119 -1125). 4. Duchovní a kronikář. 5. Na Pražském hradě jako děkan v kostele sv. Víta. 6. Latinsky (občas v textu česká slova). 7. Do tří knih. 8. 15 opisů – rukopisů z 12. – 16. století. Původní rukopis se nedochoval.

12 Použité zdroje www. wikipedia.cz/Kosmas www.topzine.cz/kosmova-kronika-ceska


Stáhnout ppt "Jméno autoraMgr. Lenka Čechová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyIII/2 Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google