Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zoner Callisto 4 Callisto 1 – základy, křivky, tvary, výběr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zoner Callisto 4 Callisto 1 – základy, křivky, tvary, výběr."— Transkript prezentace:

1

2 Zoner Callisto 4 Callisto 1 – základy, křivky, tvary, výběr

3 Ročník: 7 Předmět: Informační a komunikační technologie Učitel: Vojtěch Novotný Téma: Callisto 1 Ověřeno ve výuce:

4 Metodický postup Postup je vždy uveden na snímcích samotných. Žáci provádí to, co se od nich na snímcích očekává. Ideální způsob předvádění prezentace je nechat žáky, ať si ji spustí přímo na svým počítačích. Přes projektor by mohl být některý text či obrázek špatně čitelný z větší dálky. Snímky často obsahují obrázky s červenými čísly. Čísla se vždy zmiňují v textu slovem nebo číslem v závorce, např. (1). To vždy odkazuje na konkrétní obrázek nebo jeho část, pro lepší pochopení látky. Je dobré snímky doplnit komentářem a upřesněním detailů souvisejících s konkrétní učebnou (např. způsob ukládání výsledných prací apod.).

5 Zoner Callisto 4 Dnešní hodinou se začneme učit v úplně novém programu, který pravděpodobně neznáte. Jde o grafický vektorový editor. To znamená, že jde o program podobný klasickému Malování, ale je mnohem propracovanější. Co znamená vektorová grafika? Jsou dva hlavní druhy: rastrová a vektorová. Malování používá rastrovou, Callisto vektorovou. Zjednodušeně stačí říct, že u rastrové se při zvětšování nakreslených objektů zhoršuje kvalita (je vidět kostičky). U vektorové ne.

6 Než začneme Nejprve si však musíme zdůraznit několik důležitých věcí:
Cokoli v tomto programu uděláš, se dá vrátit zpět. Nahoře dáš jen Úpravy > Zpět, nebo použiješ známou klávesovou zkratku Ctrl+Z. To tě vrátí vždy o jeden krok zpět, a lze opakovat vícekrát. Cokoli namaluješ či napíšeš, se jmenuje objekt. Objektům lze měnit velikost, tvar, barvu, umístění, pořadí, lze je mazat, klonovat apod. Vše si ukážeme. Nyní je ale hlavní vědět, že toto vše jde pouze tehdy, máš-li vybraný nástroj Výběr, tedy bílou šipku (o tom za chvíli)

7 Základy Dnes si ukážeme, kde najdeme všechny potřebné nástroje programu, a jak použít některé z nich. V programu vlevo máš následující panel tlačítek. Některá mají v pravém dolním rohu černou šipku. To znamená že když na ně ukážeš a podržíš dvě vteřiny levé tlačítko myši, vysune se podnabídka. Výběr – tuto bílou šipku vždy vyber ihned poté co něco namaluješ/napíšeš. Slouží k přesouvání a úpravám již nakreslených ojektů. Křivky – kreslení čar či křivek. Popíšeme si později. Tvary – kreslení různých tvarů. Popíšeme si později. Text – psaní textu. Popíšeme si později.

8 Křivky 1 – Podržením levé myši namaluješ libovolně tvarovanou křivku. Po puštění myši se křivka uzavře a můžeš malovat další. 2 – Podržením levé myši namaluješ úsečku. Puštěním myši se uzavře a můžeš malovat další. 3 – Klikni jednou levou myší na místo, kde bude první bod křivky. Nyní ukaž na místo kde bude druhý bod křivky. Stiskni a drž levou myš. Táhnutím myši budeš křivit křivku. Jakmile pustíš levé tl. myši, křivka se uzavře a můžeš kreslit další.

9 Křivky 4 – Klikáním levým tlačítkem myši zadáváš body pro mnohoúhelník. Samy se budou spojovat. Poslední bod musíš zadat přesně do prvního bodu (ve kterém jsi začínal/a), aby se mnohoúhelník uzavřel a dal vyplnit barvou (o tom později). 5 – Spojení nástroje 3 a 4. Klikni jednou levou myší. To je první bod zakřiveného mnohoúhelníku. Nyní ukaž jinam, podrž levé tlačítko myši a táhni myší. Objeví se druhý bod a ty můžeš křivit čáru mezi prvním a druhým bodem. Pusť tlačítko myši a můžeš přejít na třetí bod. Poslední bod zase musí být přímo v prvním, aby byl mnohoúhelník uzavřen. 5 4

10 Tvary Zde není potřeba popisovat každý tvar samostatně. Všechny se chovají stejně. Vyber si tvar který chceš (kromě posledního, ten nepotřebujeme). Drž levou myš a táhni. Tím se maluje tvar. Když nebudeš hýbat myší, uvidíš i modře jak pak tvar bude vypadat. Puštěním levého tlačítka myši se tvar namaluje a můžeš malovat nový. Po nakreslení tvarů se nezapomeň přepnout zpět na bílou šipku.

11 Bílá šipka (výběr) Jak již bylo řečeno, bílou šípkou dále upravuješ již nakreslené objekty. S bílou šipkou klikni jednou na nakreslený objekt (já mám zde kruh). Objeví se kolem něj puntíky, což znamená, že je tvar označený. Toto je velice důležité pro příští hodinu, ale i nyní.

12 Bílá šipka (výběr) Puntíky slouží pro změnu velikost objektu. Levou myší chytneš puntík a táhnutím měníš velikost. Jsou dva druhy. Představ si, že puntíky tvoří čtverec/obdélník. Puntíky na rozích (na obrázku dole červené) mění velikost objektu bez změny poměru stran, tedy mění velikost celkově, nedeformují objekt. Puntíky na stěnách (na obrázku dole modré) mění pouze šířku či výšku, podle toho který použiješ.

13 Bílá šipka (výběr) To ale není vše. Když vidíš puntíky, klikni na objekt bílou šipkou ještě jednou. Místo puntíků tam budou šipky. Opět jsou dva druhy: Šipky na rozích slouží k otáčení objektu Šipky na stěnách slouží k naklánění objektu Vyzkoušej si to.

14 Závěr To je pro dnešek vše. Příště si ukážeme, jak tvarům změníme barvy, jak přidáme stín a jak vytvoříme šipky.

15 Zoner Callisto 4 (školní licence)
Microsoft Office PowerPoint 2003, verze ), SP3


Stáhnout ppt "Zoner Callisto 4 Callisto 1 – základy, křivky, tvary, výběr."

Podobné prezentace


Reklamy Google