Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Haemophilus influenzae typu b. Existuje několik typů této bakterie, ale pouze typ b způsobuje nejčastěji (až 95%) závažnější formy této infekční choroby.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Haemophilus influenzae typu b. Existuje několik typů této bakterie, ale pouze typ b způsobuje nejčastěji (až 95%) závažnější formy této infekční choroby."— Transkript prezentace:

1 Haemophilus influenzae typu b

2 Existuje několik typů této bakterie, ale pouze typ b způsobuje nejčastěji (až 95%) závažnější formy této infekční choroby. Přirozeným zdrojem je výhradně člověk. Existuje několik typů této bakterie, ale pouze typ b způsobuje nejčastěji (až 95%) závažnější formy této infekční choroby. Přirozeným zdrojem je výhradně člověk.

3 Charakteristika Nejčastěji se objevuje u dětí do 3 let Nejčastěji se objevuje u dětí do 3 let Způsobuje infekční onemocnění Způsobuje infekční onemocnění V ČR jsou evidována pouze vzácnější sporadická onemocnění, v některých oblastech světa (USA) je výskyt endemický V ČR jsou evidována pouze vzácnější sporadická onemocnění, v některých oblastech světa (USA) je výskyt endemický

4 Charakteristika Příznaky: vysoká horečka, bolesti v krku, později dítě vyžaduje polohu vsedě, ve které se mu lépe dýchá Příznaky: vysoká horečka, bolesti v krku, později dítě vyžaduje polohu vsedě, ve které se mu lépe dýchá Projevy: masivní zduření příklopky hrtanové Projevy: masivní zduření příklopky hrtanové Původcem nebezpečných dětských zánětů hlasivek, hnisavých respiračních infekcí,postižení mozkových blan, srdce, kostí, kloubů, plic i jiných orgánů. Původcem nebezpečných dětských zánětů hlasivek, hnisavých respiračních infekcí,postižení mozkových blan, srdce, kostí, kloubů, plic i jiných orgánů. Infekce často imituje obraz dávivého kašle Infekce často imituje obraz dávivého kašle

5 Charakteristika Bacil se často chová jako virus a stejně tak na něj organizmus reaguje: rychlým nástupem příznaků, horečkou.

6 Zdroj Bakterie Haemophilus influenze typu b (Hib) Bakterie Haemophilus influenze typu b (Hib) Je to velmi malý bacil, měří sotva 1,5 tisíciny milimetru, je zakulacený a velmi rychle se množí, vytvoří kolonie svých potomků. Hemofilová infekce se nechová vždy stejně. Někdy způsobí jen malou, nevýznamnou infekci, která může i sama ustoupit bez pomoci léků. Jindy způsobí závažné a těžké infekce. Je to velmi malý bacil, měří sotva 1,5 tisíciny milimetru, je zakulacený a velmi rychle se množí, vytvoří kolonie svých potomků. Hemofilová infekce se nechová vždy stejně. Někdy způsobí jen malou, nevýznamnou infekci, která může i sama ustoupit bez pomoci léků. Jindy způsobí závažné a těžké infekce.

7 Přenos Obyvkle kapénkami při užším a dlouhodobějším kontaktu, např. v rodinách nebo v dětských kolektivních zařízeních Obyvkle kapénkami při užším a dlouhodobějším kontaktu, např. v rodinách nebo v dětských kolektivních zařízeních Nepřímo přenos vzduchem nebo kontaminovanými předměty nebyl spolehlivě prokázán Nepřímo přenos vzduchem nebo kontaminovanými předměty nebyl spolehlivě prokázán

8 Inkubační doba a vnímavost Inkubační doba: 2-4 dny Inkubační doba: 2-4 dny Vnímavost: zvýšeně vnímavé jsou děti kolem 3 let věku, zejména imunologicky oslabené a geneticky predisponované a snad děti, které nejsou kojeny. Vnímavost: zvýšeně vnímavé jsou děti kolem 3 let věku, zejména imunologicky oslabené a geneticky predisponované a snad děti, které nejsou kojeny.

9 Prevence V ČR je základní metodou prevence očkování: ve světě i u nás je registrováno několik kvalitních látek proti infekci Hib V ČR je základní metodou prevence očkování: ve světě i u nás je registrováno několik kvalitních látek proti infekci Hib Hlavní složkou vakcín je imunogen, který je získán z bakteriálního pouzdra Haemophilus influenzae typu b. Původní jednoduchávakcína je vylepšena o další látky. Tím se dosáhlo účinnosti i u dětí mladších dvou let. V současností je tato protilátka obsažena v hexavakcíně, která je podávána všem dětem dle očkovacího kalendáře. Hlavní složkou vakcín je imunogen, který je získán z bakteriálního pouzdra Haemophilus influenzae typu b. Původní jednoduchá vakcína je vylepšena o další látky. Tím se dosáhlo účinnosti i u dětí mladších dvou let. V současností je tato protilátka obsažena v hexavakcíně, která je podávána všem dětem dle očkovacího kalendáře.

10 Zdroj informací GÖPFERTOVÁ, Dana Göpfertová; JANOVSKÁ, Daniela; DOHNAL, Karel. Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie a hygiena. Praha : TRITON, 1999. 134 s. GÖPFERTOVÁ, Dana Göpfertová; JANOVSKÁ, Daniela; DOHNAL, Karel. Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie a hygiena. Praha : TRITON, 1999. 134 s. Symbinatur [online]. c2010 [cit. 2011-01-20]. Haemophilus influenzae. Dostupné z WWW:. Symbinatur [online]. c2010 [cit. 2011-01-20]. Haemophilus influenzae. Dostupné z WWW:.

11 Děkuji za pozornost Frydrychová Lenka


Stáhnout ppt "Haemophilus influenzae typu b. Existuje několik typů této bakterie, ale pouze typ b způsobuje nejčastěji (až 95%) závažnější formy této infekční choroby."

Podobné prezentace


Reklamy Google