Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_8_10_Počítačové sítě

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_8_10_Počítačové sítě"— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_8_10_Počítačové sítě
Šablona 32 VY_32_INOVACE_8_10_Počítačové sítě

2 Počítačová síť propojení dvou a více počítačů prostřednictvím kabelu, telefonní linky atd. tak, aby byly schopny vzájemné komunikace slouží jako prostředek pro sdílení dat a drahých zařízení (tiskáren ap.)

3 Topologie sítí topologie sítí charakterizuje způsob, jakým jsou mezi sebou propojeny jednotlivé počítačové stanice dělí se na 3 typy: Sběrnice (BUS) Hvězda (STAR) Kruh (RING)

4 Sběrnice Každý počítač v síti je připojen na průběžný kabel, který se nazývá sběrnice. Jedním z počítačů je i server. Výhodou je malá pořizovací cena a jednoduchá konstrukce. Nevýhodou je malá stabilita, po přerušení kabelu přestane fungovat celá síť. Využití u malých sítí.

5 Sběrnice

6 Hvězda počítače jsou propojeny k centrálnímu prvku sítě, nazývanému rozbočovač (HUB). Od rozbočovače vede ke každému počítači samostatný kabel. Vyšší pořizovací cena (hub a kabely) Výhodou je vysoká stabilita, vysoké využití.

7 Hvězda

8 Kruh Kabel prochází od jedné pracovní stanice k druhé a celá síť i se serverem je uzavřena do kruhu. Výhodou je nízká cena a jednoduchá montáž. Nevýhodou je nízká stabilita.

9 Kruh

10 Typy propojení kabel (kovový vodič)
koaxialní nestíněná dvojlinka stíněná dvojlinka (nejvyšší kvalita) optický kabel (pomocí skleněných nebo optických vláken) ostatní radiové vlny satelit

11 Dělení sítí podle velikosti
LAN lokální počítačová síť – v rámci jedné organizace, budovy. Řadově desítky pracovních stanic. WAN globální počítačová síť – spojení na velké vzdálenosti (města, státy). Spojení několika sítí typu LAN.

12 Koncepce sítí PEER-TO-PEER KLIENT/SERVER
V této síti není žádný server, zapojení „každého s každým“. Všechny počítače jsou si rovnocenné (v rámci přístupových práv). KLIENT/SERVER Zde existuje nadřízený, řídící počítač (server) se síťovým operačním systémem, který obsluhuje celou síť.

13 Podmínky připojení do sítě
počítač se síťovou kartou (modemem) operační systém podporující sítě, nebo jiný program vytvořený uživatelský účet v síti

14 Síťové operační systémy
současné verze operačních systémů již mají podporu sítí. umožňují vytváření účtů, přidělování přístupových práv, sdílení dat a ostatních zařízení. mezi speciální síťové operační systémy můžeme zařadit NetWare od firmy Novell,nebo Windows NT od Microsoftu.

15 Použitá literatura a zdroje:
NAVRÁTIL, Pavel. S počítačem na základní škole. Vyd. 2. Bedihošť : Computer Media, s. ISBN


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_8_10_Počítačové sítě"

Podobné prezentace


Reklamy Google