Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Kpt. Jasioka, Havířov-Pr. Suchá Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Název: PŮDA Autor: Mgr. Irena Tomicová Výukový materiál byl zpracován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Kpt. Jasioka, Havířov-Pr. Suchá Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Název: PŮDA Autor: Mgr. Irena Tomicová Výukový materiál byl zpracován."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Kpt. Jasioka, Havířov-Pr. Suchá Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Název: PŮDA Autor: Mgr. Irena Tomicová Výukový materiál byl zpracován v rámci projektu EU peníze školám Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Základní škola Kpt. Jasioka, Havířov-Pr. Suchá Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Název: PŮDA Autor: Mgr. Irena Tomicová Výukový materiál byl zpracován v rámci projektu EU peníze školám Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2

3 PŮDA Je nejsvrchnější vrstva země, prostoupená vodou, vzduchem a živými organizmy. Poskytuje oporu kořenům a živiny rostlinám, je domovem živočichů.

4 ORNICE – slouží k pěstování užitkových rostlin. HUMUS – nejúrodnější část půdy, vzniká odumřením hub, rostlin a živočichů.

5 SPODNÍ VRSTVA SLOŽENÍ PŮDY Půda obsahuje: zvětralé horniny, vodu a vzduch, kořeny rostlin a podhoubí hub, odumřelé části hub, rostlin a živočichů a živé organizmy. POVRCHOVÁ VRSTVA POVRCHOVÁ VRSTVA PODLOŽÍ

6 VZNIK PŮDY Střídání tepla a mrazu rozrušuje horniny, vznikají pukliny do nich zatéká voda a působením mrazu dochází k opakovanému rozpadu a spolu s odumřelými těly rostlin a živočichů vzniká půda.

7

8

9 PŮDA Význam půdy: výživa rostlin opora kořenům domov živočichů Vznik půdy:zvětráváním hornin Složení půdy:zvětralé horniny někteří živočichové, rostliny a houby zbytky odumřelých těl voda a vzduch kořeny rostlin Člověk a půda:lidé obdělávají půdu a pěstují v ní užitkové rostliny tuto část půdy nazýváme ornice nejúrodnější půda je černozem s vysokým obsahem humusu

10

11

12

13 KONEC

14 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/52/CampocoltivatoBordala.jpg?uselang=cs http://commons.wikimedia.org/wiki/File:11-09-04-fotoflug-nordsee-by-RalfR-138.jpg?uselang=cs http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grib_skov.jpg?uselang=cs Obrazový materiál byl citován z těchto zdrojů Prvouka pro 3. ročník, Lenka Andrýsková, Zita Janáčková, nakladatelství Nová škola,2013, ISBN 978-80-87591-26-0 MW-clipart


Stáhnout ppt "Základní škola Kpt. Jasioka, Havířov-Pr. Suchá Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Název: PŮDA Autor: Mgr. Irena Tomicová Výukový materiál byl zpracován."

Podobné prezentace


Reklamy Google