Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PŮDA.  Půda není na světě odjakživa.  Tisíce let trvalo,než se vytvořila ze skal, štěrku a písku. Horniny a nerosty se totiž vlivem vody,vzduchu a změn.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PŮDA.  Půda není na světě odjakživa.  Tisíce let trvalo,než se vytvořila ze skal, štěrku a písku. Horniny a nerosty se totiž vlivem vody,vzduchu a změn."— Transkript prezentace:

1 PŮDA

2  Půda není na světě odjakživa.  Tisíce let trvalo,než se vytvořila ze skal, štěrku a písku. Horniny a nerosty se totiž vlivem vody,vzduchu a změn teplot drolí na menší a menší části. Mluvíme o zvětrávání.  Na vzniku půdy se podílejí také rostliny a živočichové. Ze zbytků jejich těl se v půdě tvoří humus.Čím je ho více, tím je půda úrodnější.

3 (Tyto skály najdeme ve Francii)

4  V půdě je obsažena voda a vzduch. Jsou v ní kořeny rostlin, žijí v ní houby a někteří živočichové. Je v ní obrovské množství půdních bakterií, které mají velký význam pro vytváření humusu.

5 Půdy mohou být různé.  Písčité půdy - snadno propouštějí vodu - nejsou příliš úrodné  Jílovité půdy -zadržují vodu - nejsou příliš úrodné  Hlinité půdy - jsou nejúrodnější Obdělávaná vrstva půdy se nazývá ornice.

6

7

8

9  1.Z čeho vznikla půda ?  2.Co je to ornice ?  3.Jaké znáš druhy půd a co o nich víš ?  4.Co můžeme v půdě najít ?  5.Vysvětli pojem zvětrávání.  6.Proč jsou jílovité a písčité půdy neúrodné ?

10

11

12

13  http://francie.slantour.cz/informace/zajimavosti/korsi ka/calanche www.gvoz.cz/pk/zemepis/dudova/pudy.ppt http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BD%C3%AD%C5%BEala_obecn%C3%A 1 http://cs.wikipedia.org/wiki/Krtek_obecn%C3%BD


Stáhnout ppt "PŮDA.  Půda není na světě odjakživa.  Tisíce let trvalo,než se vytvořila ze skal, štěrku a písku. Horniny a nerosty se totiž vlivem vody,vzduchu a změn."

Podobné prezentace


Reklamy Google