Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jaderná fyzika 1 Yveta Ančincová. Atomové jádro 1)Kým a kdy bylo objeveno? Ernest Rutherford, r.1911, ostřelování kovové fólie alfa částicemi 2) Jaké.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jaderná fyzika 1 Yveta Ančincová. Atomové jádro 1)Kým a kdy bylo objeveno? Ernest Rutherford, r.1911, ostřelování kovové fólie alfa částicemi 2) Jaké."— Transkript prezentace:

1 Jaderná fyzika 1 Yveta Ančincová

2 Atomové jádro 1)Kým a kdy bylo objeveno? Ernest Rutherford, r.1911, ostřelování kovové fólie alfa částicemi 2) Jaké jsou jeho rozměry v porovnání s celým atomem? Je asi 100 000 x menší než rozměr atomu. Sportovní hala a v ní kulička o průměru 1mm. 3) Co obsahuje? Nukleony tj. protony a neutrony. 4) Jaké síly drží jádro pohromadě? Jaderné síly, jsou mnohem větší než elektrické ( + a + se odpuzuje) nebo gravitační. Jsou to síly krátkého dosahu.

3 Zápis jádra Počet neutronů = počet nukleonů – počet protonů POČET PROTONŮ POČET NUKLEONŮ

4 1)Která částice v atomu je nejtěžší? Neutron, je o něco těžší než proton a asi 1800x těžší než elektron. 2) Kdy a kým byl objeven neutron? 1932, J.Chadwickem při ostřelování berylia alfa částicemi ( v laboratořích E. Rutherforda) Nukleony

5 Významné jaderné reakce E. Rutherford ………. 1919 Povedlo se tak uskutečnit dávný sen alchymistů: přeměnu jednoho prvku v druhý DUSÍK SE ZMĚNIL V KYSLÍK

6 J.Chadwick ……….1932 Významné jaderné reakce Přeměna berylia v uhlík a přitom vyletovali částice bez náboje = neutrony

7 Štěpení jader těžších na lehčí nuklid uranu U 235  jediný štěpný materiál vyskytující se v přírodě  přírodní uran U 238 obsahuje jen 0,7 % U 235 ( nutné tedy obohacovat) Syntéza = slučování jader lehčích v těžší  probíhá např. na Slunci Uvolňování jaderné energie

8 Řetězová jaderná reakce Do jádra uranu 235 vnikne neutron rozštěpí ho na dvě jádra přibližně stejné hmotnosti z jádra vylétnou 2 až 3 nové neutrony, které mohou štěpit další jádra uranu. Celý proces má charakter laviny.

9 Princip jaderné bomby Dva kusy uranu 235 nebo plutonia o hmotnosti menší než je tzv. kritická jsou udržovány odděleně Explozí klasické výbušniny jsou vrženy proti sobě a řetězová reakce proběhne ve zlomku sekundy Uvolní se velké množství energie a látka se zahřeje na teplotu mnoha miliónů stupňů Celsia.


Stáhnout ppt "Jaderná fyzika 1 Yveta Ančincová. Atomové jádro 1)Kým a kdy bylo objeveno? Ernest Rutherford, r.1911, ostřelování kovové fólie alfa částicemi 2) Jaké."

Podobné prezentace


Reklamy Google