Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ing. Jaroslav Bernkopf. Time 2 Days Soon – early – late In time – on time Simultaneously.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ing. Jaroslav Bernkopf. Time 2 Days Soon – early – late In time – on time Simultaneously."— Transkript prezentace:

1 Ing. Jaroslav Bernkopf

2 Time 2 Days Soon – early – late In time – on time Simultaneously

3 Time 3 EnglishCzechEnglishCzech a bitleave, left, left apartmentmeasure arrivemeet, met, met as soon asmultimeter become, became, becomeon time begin, began, begunpossible betterpregnant bothresult come, came, comeriot councilrise, rose, risen currentriser decideshadow delaysimultaneous earlysimultaneously faultsing, sang, sung freesoon getspeak, spoke, spoken go, went, gonestay guessthe day after tomorrow halfthe day before yesterday hide, hid, hiddentill in timetoday it doesn’t mattertomorrow lateyesterday

4 Time 4 předevčíremthe day before yesterday včerayesterday dnestoday zítratomorrow pozítříthe day after tomorrow

5 Time 5 the day before yesterdayyesterday today tomorrowthe day after tomorrow t

6 Time 6 I went to the store the day before yesterday. I met her the day before yesterday. The day before yesterday - in the morning - I went to Tokyo. On Thursday in the morning I went to Tokyo. She died the day before yesterday. The day before yesterday I visited my son. There was a riot at his apartment yesterday. Thank you for what you did yesterday. Until yesterday you loved me.

7 Time 7 A police officer was killed today. I spoke to Bill today. We won't get the results until tomorrow. … will not … We can't wait till tomorrow. I am leaving tomorrow. The day after tomorrow I will be free. The day after tomorrow your parents are coming. The day after tomorrow I have a test. Three of us leave the day after tomorrow. It begins the day after tomorrow.

8 Time 8 “Better three hours too soon than a minute too late.” William Shakespeare

9 Time 9 soon = brzy, bez velkého emočního náboje early = časně, často s vyjádřeným postojem: příliš časně předčasně není to moc časně?

10 Time 10 I hope to see you soon. He must come back soon. And soon it does not matter. Soon we'll be out of this valley. I will send you a letter as soon as I have the time. We have to do it as soon as possible. I'll call you as soon as I get back.

11 Time 11 You're an early riser. Isn't it a little early? I guess we've come too early.... we have come... It is too early to decide.

12 Time 12 late = pozdě, pozdní, příliš pozdě, se zpožděním

13 Time 13 But isn't it too late? It is not too late, my lord. A bit late for that. You're going to be late. I'm sorry I was late. Don't stay out late. He's 10 minutes late. It's my fault, I got in late. Welcome to our late night show! Miss Brown, you are 15 minutes late!

14 Time 14 delay = zpoždění, prodlení, zpozdit, opozdit

15 Time 15 Payments delayed for one month. If you become pregnant, see your doctor without delay. The Council will meet without delay. The train's delayed, madam. Trains are delayed. We're late, our plane was delayed.

16 Time 16 Otázka: Jak se používají výrazy on time a in time? Odpověď: Tak například zítra odpoledne ve tři hodiny máte jít dělat řidičák a pokud přijdete pozdě, nebudete připuštěni ke zkoušce. V tom případě si řeknete: I must be there on time! On time znamená přijít přesně ve stanovený čas. Tento výraz stojí ve větě sám a stojí na konci věty. In time: Máte navštívit svou neteř Ann, která zpívá sólo na školním koncertě, trochu jste se zpozdili, ale naštěstí jste přišli těsně před tím, než začala zpívat. Po koncertě se vás Ann zeptala, kdy jste přišli, a vy odpovíte, že jste se sice trochu zpozdili, ale: I was late, but I arrived just in time to hear you sing. (...dorazil jsem právě včas, abych tě slyšel zpívat.) In time znamená včas stihnout nějakou událost, s rezervou před stanoveným časem. Po výrazu in time obvykle následuje nějaké doplnění, i když v určitém kontextu může stát ve větě sám. Například když jste dorazili na koncert, mohli jste si pro sebe s ulehčením říci: Phew, just in time! (Stihl jsem to!) Slyšeli jste sice Annino vystoupení, ale nepřišli jste včas na začátek koncertu. Annina matka byla naopak on time.

17 Time 17 You're just in time for dinner! I arrived just in time to hear you sing. I must be there on time! I was late, but I came just in time!

18 Time 18 What's the difference between "in time“ and „on time“?

19 Time 19 Measuring current and voltage simultaneously

20 Time 20 A multimeter can‘t measure both voltage and current simultaneously. at the same time. You can‘t do two things We came there He sang and played the guitar She can talk and listen

21 Time 21 Vloženo z yesterday.pptx Začátek

22 Time 22 The Beatles - Yesterday

23 Time 23 all my troubles seemed so far away they're here to stay oh I believe in yesterday. I'm not half the man I used to be there's a shadow hanging over me Why she had to go I don't know she wouldn't say I said something wrong now I long for yesterday. love was such an easy game to play now I need a place to hide away

24 Time 24 Yesterday all my troubles seemed so far away now it looks as though they're here to stay oh I believe in yesterday. Suddenly I'm not half the man I used to be there's a shadow hanging over me oh yesterday came suddenly. Why she had to go I don't know she wouldn't say I said something wrong now I long for yesterday. Yesterday love was such an easy game to play now I need a place to hide away oh I believe in yesterday. Why she had to go I don't know she wouldn't say I said something wrong now I long for yesterday. Yesterday love was such an easy game to play now I need a place to hide away oh I believe in yesterday.

25 Time 25 Vloženo z yesterday.pptx Konec

26 Time The day before yesterday I was ill. 2.Yesterday we went to the cinema. 3.Today it is not hot. 4.Tomorrow they will go to the theatre. 5.The day after tomorrow I will visit my aunt. 6.I hope to see you soon. 7.We have to do it as soon as possible. 8.It is too early to decide. 9.I'm sorry I was late. 10.Trains are delayed. 11.You're just in time for dinner! 11x2 Time

27 27 Thank you. Questions?

28 Time 28 Předevčírem, včera, dnes, zítra, pozítří Brzy, časně, pozdě, včas, současně, nesoučasně, předčasně Před minutou, za minutu, trvalo to minutu needs a long time to wake up – potřebuje dlouhou dobu k probuzení amplifier reacts lazily – zesilovač reaguje líně I‘ll be back in three days time.


Stáhnout ppt "Ing. Jaroslav Bernkopf. Time 2 Days Soon – early – late In time – on time Simultaneously."

Podobné prezentace


Reklamy Google